Prethodni članak
Sljedeći članak

UPALJENI METEOALARMI: Pogledajte što ide prema nama, sjever Hrvatske posebno ugrožen


Foto: DHMZ

Premda ni prethodnih dana nije bilo posve stabilno u pojedinim dijelovima Hrvatske, DHMZ upozorava da na izraženu promjenu vremena s jakim oborinama i vjetrom, prenosi Net.hr.

Već tijekom petka iz smjera Italije prema Hrvatskoj stiže nestabilnost. Navečer se očekuju se jači pljuskovi i grmljavina, najprije na zapadu zemlje i duž Jadrana.


Vrijeme će sutra posebno biti opasno na sjeveru Hrvatske i u Dalmaciji gdje je lokalno moguće grmljavinsko nevrijeme uz obilne pljuskove. Moguća je tuča i prolazno jak vjetar. 


U subotu naše će krajeve zahvatiti izražena termobarička dolina unutar koje se nalazi visinska ciklona, pritom će nad naše krajeve tijekom dana postupno pristizati i sve nestabilniji i vlagom bogatiji zrak.


Prizemno će se duž Jadrana premještati ciklona s pripadajućim frontalnim sustavima i u drugom dijelu nedjelje odmicati istočnije od Hrvatske.

Povremeno će padati kiša, nerijetko i u obliku izraženih pljuskova s grmljavinom, a vjerojatna su i grmljavinska nevremena praćena prolazno jakim i olujnim vjetrom. Lokalno je moguća i tuča, a na Jadranu pojava pijavica. 

Najintenzivnija oborina očekuje se u drugom dijelu subote te u noći na nedjelju. Na sjevernom Jadranu te u gorskoj i osobito središnjoj Hrvatskoj vjerojatne su znatne količine kiše u kraćem razdoblju pa su moguće i urbane i bujične poplave. Pritom će i osjetno osvježiti.

Zbog toga su upaljeni i meteoalarmi, a za sjever Hrvatske upaljen je i narančasti alarm, što znači: "vrijeme je opasno".

 

U drugom dijelu nedjelje vrijeme će se smirivati, no tek prolazno, jer će se već u ponedjeljak naglo produbljivati nova dolina nad Italijom te će se stvoriti visinska ciklona koja će se u noći na utorak premještati preko Hrvatske. 

Upozorenje DHMZ-a 
Vodostaji većih rijeka u Hrvatskoj trenutačno su niski i ne bi trebali stvarati probleme, osim ako obilna kiša ne padne u uzvodnim dijelovima Slovenije i Austrije, osobito na slivovima Save, Mure i Drave.

Međutim, manji vodotoci i bujičnjaci mogu brzo reagirati na intenzivne pljuskove, što povećava rizik od naglog porasta vodostaja i lokalnih poplava.

Intenzivna oborina može nadmašiti kapacitet oborinske odvodnje u naseljima, što otvara mogućnost pojave urbanih poplava.

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook