Sjećanje koje živi kroz dječje stvaralaštvo
Održana završna svečanost 5. Melitinog proljeća
U Domu kulture Oroslavje, u organizaciji Osnovne škole Oroslavje, svečano je obilježeno 5. “Melitino proljeće”, manifestacija koja nosi ime prerano preminule učiteljice Melite Peternel, a koju s velikom ljubavlju organiziraju djelatnici škole. U središtu ovog događanja bila je dodjela nagrada za najbolje likovne i literarne radove učenika iz Hrvatske i inozemstva, pristiglih na međunarodni natječaj čija je ovogodišnja tema bila “Proljetno čudo”.

Na Natječaj je pristiglo ukupno 784 likovna rada iz 123 škole, uključujući i radove iz Malte, te 97 literarnih radova iz 33 škole. Ogroman odaziv još jednom potvrđuje da Melitina priča i dalje nadahnjuje – i učitelje, a i učenike.

Manifestaciju su podržali Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih, Krapinsko-zagorska županija te Grad Oroslavje, koji su tijekom svih pet godina bili čvrsti oslonac organizatorima i dokaz da zajednica može i želi njegovati uspomenu na one koji su ostavili neizbrisiv trag.

Ravnatelj škole, Krešimir Hamer, zahvalio je svim sudionicima Natječaja te istaknuo važnost ovakvih manifestacija u poticanju dječjeg stvaralaštva i očuvanju vrijednosti koje je Melita Peternel živjela. Gradonačelnik Oroslavja, Viktor Šimunić, posebno je naglasio emocionalnu vrijednost događanja, rekavši kako je ponosan na djelatnike škole koji s toliko predanosti i srca rade na njegovoj organizaciji. Zamjenica župana Jasna Petek naglasila je kako Melitino proljeće simbolizira izuzetne vrijednosti učiteljskog poziva te je istaknula kako broj pristiglih radova potvrđuje vrijednost i kvalitetu Natječaja kojeg prati od same ideje o njegovom pokretanju.

Stručna povjerenstva, sastavljena od priznatih učiteljica i umjetnica, imala su težak zadatak – iz mnoštva prekrasnih radova odabrati one najbolje. Nagrade su uručene u nekoliko kategorija, a sve nagrađene učenike posebno je obradovala jedinstvena uspomena – njihovi nagrađeni radovi otisnuti na platnene vrećice, simbol “Melitinog proljeća” od njegove prve godine. Za bogate nagrade pobrinuli su se brojni sponzori koji nas prate od samih početaka; Školska knjiga, AquafilCro, Muzej krapinskih neandertalaca, Park znanosti, Centar Ritam s konjem, Terme Jezerčica, Alfa portal, MB Alati, Ozo konfekcija i OPG Cesarec. Dio nagrada su već tradicionalno brošure svih nagrađenih radova te prekrasne statue koje je izradila učiteljica Ana Kaić Lacković. Izrađene su i šalice te kape s logom Melitinog proljeća.

Nagrade je uručio Melitin sin, Filip Gorupec, Kroz program su nas vodili Borna Jelačić i Gracija Kačavenda, Melitini bivši učenici.

U prigodnom umjetničkom programu nastupili su Višnja Škudar uz klavirsku pratnju Ivice Šipeka te balerina zagrebačkog HNK, Helena Troha, dodajući svečanosti notu gracioznosti i ljepote.

Učiteljice Renata Posavec i Suzana Sadaić, autorice i nositeljice projekta, na kraju svečanosti zahvalile su svima koji su sudjelovali i poduprli ovu manifestaciju, naglasivši da su ponosne jer je “Melitino proljeće” ostvarilo svoj cilj – da se Melitina priča i dalje širi kroz dječje likovno i literarno stvaralaštvo. U prilogu je popis svih nagrađenih učenika i mentora po kategorijama.

Izvješće o nagrađenim i pohvaljenim radovima
5. međunarodnog likovno-literarnog natječaja “Melitino proljeće”
Izabrani su najbolji učenički radovi na 5. međunarodnom likovno-literarnom natječaju “Melitino proljeće” koje organizira Osnovna škola Oroslavje uz pokroviteljstvo Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih i Krapinsko-zagorske županije.
LIKOVNI NATJEČAJ “PROLJETNO ČUDO” Na Natječaj je pristiglo 794 likovna rada iz 123 škole Republike Hrvatske i Malte. Svi radovi koji su ispunili zadane kriterije bili su izloženi i predstavljeni Povjerenstvu.
Povjerenstvo se sastalo 12. svibnja 2025. godine u prostorijama Osnovne škole Oroslavje u Oroslavju i odabralo najuspješnije likovne radove 5. međunarodnog likovno-literarnog natječaja “Melitino proljeće”.
Povjerenstvo za izbor nagrađenih i pohvaljenih likovnih radova:
1. Mirjana Drempetić Hanžić, profesorica likovne kulture dr.art., predsjednica
2. Ivana Grbec, profesor likovne kulture, članica
3. Blaženka Babić, učiteljica razredne nastave, članica
Prema odluci Povjerenstva nagrađeni i pohvaljeni učenici i njihovi mentori su:


LITERARNI NATJEČAJ “PROLJETNO ČUDO” Na Natječaj je pristiglo 97 literarna rada iz 33 škole Republike Hrvatske. Svi radovi koji su ispunili zadane kriterije bili su predstavljeni Povjerenstvu.
Povjerenstvo se sastalo 13.5.2025. godine u školskoj knjižnici Osnovne škole Oroslavje u Oroslavju i odabralo najuspješnije literarne radove 5. međunarodnog likovno-literarnog natječaja “Melitino proljeće”.
Povjerenstvo za izbor nagrađenih i pohvaljenih literarnih radova:
1. Marija Ubrekić, mag. eduk. hrvatskoga jezika i književnosti, predsjednica 2. Sandra Šamec, mag. bibliotekarstva, članica
3. Marija Banožić Aličević, profesorica hrvatskog jezika i književnosti i pedagogije, članica
Prema odluci Povjerenstva nagrađeni i pohvaljeni literarni radovi prema kategorijama su:


