Proglašena najbolja zagorska vina. Apsolutni šampion je Bodrenov Chardonnay, berbe 2018.
U organizaciji Krapinsko - zagorske županije, Općine Bedekovčina, Turističke zajednice Krapinsko - zagorske županije, Udruge Vino Zagorje i Turističke zajednice područja Srce Zagorja, danas se u Bedekovčini održava '57. Sajam i izložba zagorskih vina' – najstariji vinski sajam u Republici Hrvatskoj.
Na ovogodišnje ocjenjivanje pristiglo je 117 uzoraka vina od 53 vinara s područja županije. Sajam i ove godine potvrđuje svoj status najvažnijeg godišnjeg događanja za vinogradare i vinare, s ciljem promocije najkvalitetnijih vina iz zagorskih vinogorja, jačanja njihove tržišne konkurentnosti i uključivanja u širu enogastronomsku ponudu Hrvatske.
CIJELU FOTOGALERIJU POGLEDAJTE OVDJE.
Načelnik Općine Bedekovčina Darko Ban naglasio je važnost manifestacije za lokalnu zajednicu.
- Mi u Bedekovčini živimo za ovakve dane - Sajam vina, Štruklijada, Igrajte na mužikaši - to su manifestacije u kojima uživamo i na koje smo ponosni. Svim vinarima čestitam na uspjehu i trudu – poručio je Ban.

Župan Krapinsko - zagorske županije Željko Kolar istaknuo je snažan razvoj kvalitete zagorskih vina.
- Kada imate tako sjajne vinare kakve imamo mi, možete biti ponosni. Nema ni jedne regije u Hrvatskoj koja je toliko napredovala u kvaliteti vina kao naša županija u posljednjih 20 godina. Hvala svim vinarkama i vinarima na tom iskoraku! Jedina smo regija koja ima kompletno zaštićen jelovnik, a kad to sljubite s našim vinima, dobijete poseban osjećaj – rekao je župan.

Zastupnik u Europskom parlamentu Marko Vešligaj naglasio je važnost podrške malim proizvođačima.
- Ovo je sjajna zagorska tradicija i sretan sam što mogu promovirati Zagorje u Europskom parlamentu, ali još mi je draže doći ovdje k vama. Trebamo raditi na jačanju malih vinara jer su oni kičma našeg vinarstva. Borit ću se za to u Bruxellesu. Hvala svima koji su proslavili naše ime diljem svijeta – rekao je Vešligaj i dodao kako je vino jedno od najpoznatijih brendova Zagorju.

Tajnica ocjenjivačkog povjerenstva i predsjednica Udruge Vino Zagorje, enologica Jasminka Šaško, otkrila je kako je stručna komisija ove godine bila izuzetno zadovoljna kvalitetom pristiglih uzoraka.
- Ove godine bilo je izuzetno lijepih i visoko ocijenjenih vina. Od 117 uzoraka, dodijeljena su 2 velika zlata, 60 zlatnih, 48 srebrnih i 7 brončanih odličja. Niti jedan uzorak nije odbačen, što govori o ozbiljnosti i znanju naših vinara – rekla je Šaško i posebno čestitala vinogradarima koji održavaju stara trsja i ulažu trud.

Sajam je otvorio najnagrađivaniji hrvatski vinar Boris Drenški, dobitnik čak 20 svjetskih odličja s prestižnog natjecanja Decanter, a ovo su najbolja vina '57. Sajma i izložbe':
Najbolje ocijenjeno vino u kategoriji hobista je Silvanac zeleni 2024. Filipa Martinića.
Najbolje ocijenjeno vino u grupi bijelih, mirnih vina redovite berbe s ostatkom šećera je Rajnski rizling, berbe 2023. OPG-a Herceg.
Najbolje ocijenjeno vino u grupi crvenih i ružičastih vina redovite berbe je Passion, berbe 2022. za koje su zaslužna Vina Vuglec.
Najbolje ocijenjeno vino u grupi prirodnih pjenušavih vina je Vuglec, berbe 2020.
Najbolje ocijenjeno vino u grupi bijelih, mirnih, suhih vina redovite berbe je Graševina, berbe 2023. OPG-a Nenad Posavec.
Najbolje ocijenjeno predikatno vino je Chardonnay, ledeno vino, berbe 2018. za koji je zaslužan Bodren d.o.o. koje je ujedno proglašeno i šampionom '57. Sajma i izložbe zagorskih vina'.
- Ovo je potvrda našeg rada. Tajne nema, morate voljeti vino, uživati u njemu i voljeti to što radite. Prošla godina bila je izuzetno loša, osobno nisam nikad imao goru, ali uvijek se nešto dobro može napraviti. Poanta priče je da se udružimo oko zagorskih brega, ali još uvijek nismo u potpunoj simfoniji – rekao je Boris Drenški.


CIJELU FOTOGALERIJU POGLEDAJTE OVDJE.