Osnovano Penavino Povjerenstvo. Pogledajte tko je sve među članovima
Iako je plan bio da će predsjednik DP-a Ivan Penava ući u Vladu kao jedan od potpredsjednika, sukladno novom dogovoru s HDZ-om vodit će Povjerenstvo za utvrđivanje sudbina žrtava zločina počinjenih neposredno nakon Drugoga svjetskog rata, a koje je Vlada osnovala na sjednici u četvrtak, piše N1.
Novoosnovano Povjerenstvo bit će međuresorno tijelo nadležno za razmatranje povijesnih okolnosti i činjenica vezanih za stradanje žrtava zločina počinjenih u razdoblju neposredno nakon Drugoga svjetskog rata.
"Nastavit će sa svime onime što radi Ministarstvo hrvatskih branitelja po ovoj temi proteklih godina uz veliki fokus na potragu za nestalima iz Domovinskog rata, smatramo da je ovo jedan od onih velikih poslova koji je ostao nedovršen i zato očekujemo doprinos ovog Povjerenstva, koje će o svom radu izvješćivati Vladu, a bitno je radi sudbine žrtava", istaknuo je premijer Andrej Plenković.
Svaka žrtva zahtijeva da se prema njoj pokaže dostojanstvo i mislim da će ovo Povjerenstvo dati doprinos procesima koji su i ranije započeti, ali nisu dovršeni na način koji bismo mi kao Vlada htjeli, dodao je.
Među zadaćama Povjerenstva su i prikupljanje relevantnih podataka o žrtvama iz svih dostupnih izvora, analiziranje te dokumentiranje i sustavno evidentiranje utvrđenih podataka, suradnja s nadležnim tijelima, znanstvenim i stručnim institucijama, praćenje prakse i iskustava drugih država te međunarodnih organizacija koje se bave utvrđivanjem sudbina žrtava zločina, kao i davanje prijedloga i mišljenja Vladi.
Iako je nakon prošlogodišnjih parlamentarnih izbora dogovor između HDZ-a i DP-a bio da će čelnik DP-a Ivan Penava ove godine ući u Vladu kao jedan od njezinih potpredsjednika, nakon nedavnih lokalnih izbora taj se dogovor izmijenio. Tako će sada Penava ostati u Saboru na funkciji potpredsjednika, a ujedno će voditi i ovo Povjerenstvo.
Među članovima su i Zvonimir Frka-Petešić kao predstavnik Ureda predsjednika Vlade, Darko Nekić iz Ministarstva branitelja, Andreja Metelko-Zgombić iz Ministarstva vanjskih i europskih poslova, Irena Petrijevčanin iz MUP-a, Dražena Vrselja iz Ministarstva kulture i medija te Dinko Čutura i Miroslav Akmadža kao predstavnici Hrvatskog državnog arhiva i Hrvatskog instituta za povijest.
Povjerenstvo će se sastajati prema potrebi na saziv predsjednika Penave, a u njegovu radu mogu sudjelovati i predstavnici drugih nadležnih tijela i institucija te stručnjaci za pojedina područja.
Prethodni članak
Sljedeći članak
Pacijent usred noći stigao na Hitnu u OB Zabok i ostavio liječnike u nevjerici
Loše vijesti za sve koji plaćaju karticama na rate
Objavili školski kalendar za 2026./2027.: Promjene u vezi praznika, evo detalja
Užas u Zagorju: Muškarac prebio životnog partnera metalnom zdjelom, prijetio mu da će ga zaklati
Baby boom u maloj zagorskoj općini: Ove godine rođena već 21 beba, otvara se i novi područni vrtić!
U Konjščini se sprema mirisna subota: mjesni odbori odmjerit će snage u kuhanju kotlovine
Još jedno dijete stradalo na romobilu
Dođite u Krapinu na otvorenje zanimljive izložbe
Filip Mihalić tajno pokopan. No njegova smrt još je misterij
Ester, Lea i Oliver prerezali vrpcu i otvorili vrata novog vrtića u Pribislavcu
Nova dimenzija modernog stanovanja - svježina bez otvorenih prozora
Stradala životinja na cesti: kako pravilno postupiti
Važnost divljih oprašivača
Zaboravite na tipske stanove: Arhitekt Saša Vlajo otkrio nam je kako izgleda dom u kojem je svaki kvadrat krojen po mjeri stvarnog života
Svjetski dan rendžera – 31. srpnja
