Oglasilo se ministarstvo: Nezaustavljivo se šire čak tri smrtonosne bolesti
Foto: Ilustracija
Epidemiološka situacija bolesti kategorije A u Europskoj uniji i susjednim državama dodatno se pogoršava. U fokusu su tri osobito opasne bolesti životinja – afrička svinjska kuga (ASK), bolest kvrgave kože i kuga malih preživača, čije je širenje zabilježeno tijekom posljednjih tjedana u više europskih i regionalnih zemalja, uključujući i Hrvatsku, izvijestilo je Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva.
Od 2. do 8. srpnja 2025. godine na području Vukovarsko-srijemske županije potvrđeno je pet novih izbijanja afričke svinjske kuge na objektima s domaćim svinjama u općinama Gradište i Štitar te naselju Komletinci kod Otoka. Svi objekti nalaze se unutar zone ograničenja III, a provode se mjere sukladno europskoj Delegiranoj uredbi 2020/687, uključujući eutanaziju, zabranu kretanja i dezinfekciju, prenosi dnevno.hr.
U Hrvatskoj je od početka godine ASK potvrđena na ukupno 6 objekata s domaćim svinjama, a do 8. srpnja usmrćene su ukupno 1.324 svinje, od čega 848 na zaraženim objektima, dok je 476 preventivno usmrćeno na kontaktima. Tijekom 2025. godine potvrđeno je 19 slučajeva ASK u divljih svinja, najviše na području Spačve i Vučedola. Budući da virus i dalje kruži među divljom populacijom, naređeno je značajno smanjenje brojnog stanja divljih svinja, što potvrđuje i podatak da je u protekloj lovnoj sezoni (2024./25.) izlučeno više od 45 tisuća jedinki.
Afrička svinjska kuga u posljednjih mjesec dana potvrđena je i u BiH, Srbiji, Rumunjskoj, Latviji, Grčkoj, Estoniji, Poljskoj i Moldaviji, dok virus kontinuirano cirkulira u divljim svinjama u zemljama poput Češke, Njemačke, Slovačke i Ukrajine.
Bolest kvrgave kože
Nakon što je u lipnju potvrđen prvi slučaj bolesti kvrgave kože u Italiji, do 7. srpnja potvrđeno je 10 izbijanja, od kojih se devet odnosi na objekte na Sardiniji, a jedan u Lombardiji. Gotovo istodobno izbijanja su zabilježena i u Francuskoj, regiji Auvergne-Rhône-Alpes, gdje su potvrđena četiri slučaja.
Obje zemlje su već pripremile planove cijepljenja, koji se smatraju učinkovitim načinom za suzbijanje širenja virusa među govedima. U Hrvatskoj ova bolest nikad nije potvrđena, no zbog visokog rizika se cijepljenje preventivno provodilo 2016. i 2017. godine. S obzirom na visoku zaraznost i smrtnost, bolest kvrgave kože podliježe strogim mjerama kontrole, uključujući usmrćivanje svih osjetljivih životinja na zahvaćenim objektima te uspostavu zona zaštite i nadzora.
Kuga malih preživača
Dana 8. srpnja kuga malih preživača prijavljena je i na području Kosova, na jednom objektu sa 180 koza i 10 ovaca. Na području Albanije kuga malih preživača proširila se na njenom čitavom području, od granice s Crnom Gorom do granice s Grčkom i Sjevernom Makedonijom. Kao glavni uzrok širenja navodi se ilegalno premještanje životinja (zadnje izbijanje na području Albanije potvrđeno je 26. lipnja 2025.).
Epidemiološka situacija u odnosu na bolesti kategorije A kao što su afrička svinjska kuga, visokopatogena influenca ptica, slinavka i šap, kuga malih preživača, boginje ovaca i koza te bolesti kvrgave kože na području država članica Europske unije i dalje je vrlo dinamična). Ove bolesti predstavljaju značajnu prijetnju zbog svog potencijala za brzo širenje, bitne ugroze zdravlja životinja te značajnih ekonomskih posljedica.
“Ponovno apeliramo na sve uzgajivače da bilo kakve promjene u zdravstvenom stanju životinja uključimo i smanjimo unos hrane i vode te pad proizvodnih svojstava životinja žurno i bez odgađanja prijave svom veterinaru. Rano otkivanje bolesti ključno je za sva daljnja postupanja te zaštitu cjelokupnog stočnog fonda Republike Hrvatske”, upozoravaju iz Ministarstva.