Odlazak glazbene legende: 'Umro je naš član i osnivač'
Foto: Ilustracija/Pexels
Bubnjar i jedan od osnivača punk benda The Pogues Andrew Ranken umro je u 73. godini života.
Vijest o njegovoj smrti objavio je bend na Instagramu. "S dubokom tugom objavljujemo odlazak Andrewa Rankena, bubnjara, člana osnivača i srca The Poguesa", stoji u objavi.
Članovi benda oprostili su se od njega emotivnom porukom. "Andrew, hvala ti na svemu - na prijateljstvu, duhovitosti i velikodušnosti, i naravno, na glazbi. Zauvijek pravi prijatelj i brat. Naše su misli i ljubav uz njegovu obitelj u ovom tužnom i teškom trenutku", napisali su Spider Stacy, James Fearnley i Jem Finer.
Od Rankena se oprostila i Victoria Mary Clarke, udovica pjevača Shanea MacGowana. Napisala je da je preminuo nakon "duge borbe s bolešću". "Andy je bio sjajan bubnjar i jedan od osnivača Poguesa. Pridružio se bendu Poguemahone 1983. i prošao sve one zadimljene, pivom natopljene underground klubove u kojima je mladi bend svirao - usput stvarajući svoj jedinstveni, borbeni bubnjarski ritam", napisala je na Instagramu.
"Bez njega The Pogues nikad ne bi razvili taj svoj borbeni ritam i zvuk. On je doista bio srce benda. Cijelog je života ostao pravi i odan prijatelj. Nedostajat će nam, a danas smo mislima uz njegovu obitelj i šaljemo im svu našu ljubav. Neka počiva u miru."
The Pogues su osnovani u Londonu 1982., a Ranken, poznat i pod nadimkom The Clobberer, pridružio im se godinu dana kasnije. Svirao je bubnjeve na brojnim albumima benda, uključujući debitantski "Red Roses For Me" iz 1984., a povremeno je preuzimao i ulogu pjevača.
U bendu je ostao do raspada 1996. godine. Kad su se The Pogues ponovno okupili 2001., Ranken se vratio za bubnjeve i s njima nastupao sve do 2014.
Službeni uzrok Rankenove smrti još nije objavljen. Poznato je da se borio s kroničnom opstruktivnom plućnom bolešću, kako navodi Hackney Citizen. Prošle je godine objavio humanitarnu pjesmu kako bi prikupio sredstva za hospicij St Joseph’s u Hackneyju, piše Index.
Prethodni članak
Sljedeći članak
Teška nesreća u Zagorju: Žena ozlijeđena, prevezena u OB Zabok
Tužna vijest: Preminula poznata hrvatska psihologinja (37)
Novo uhićenje u Zagorju. Doznaju se svi detalji
U Zagorju otvorena prva tvornica mokre hrane za kućne ljubimce u Hrvatskoj
Filmski bijeg okrutnog ubojice: Kristijan Aleksić bježao gol i paprom pokušavao zavarati policijske pse
BRAVO! Zagorec Martin treći na državnom natjecanju iz hrvatskoga jezika
Izložba ''Nagnuto između'' u Krapini
'Ne da mi se kući iz škole ići pješke pa uzmem bicikl ili romobil koji nađem'
Početna konferencija projekta ''Možemo sve – podrška, mobilnost i snaga zajedništva u zajednici''
Poziv na „Večer z profesorom“ – obilježavanje Dana otvorenih vrata EU projekata
Gospodarenje stanovima d.o.o. uspješno provelo energetsku obnovu zgrade Mače 32A
Oporavljena roda vraćena u prirodu na području Zagorskih Sela
Cleanaholic studio iz Zaboka postao hit – na vaš poziv stižu u vaš dom ili ured
Dan orhideja 2026.
Dođite na Dane orhideja i sretnite tajanstvene stanovnike Strahinjčice
