Fotografije, pisma, razglednice i obiteljske bilješke - upoznajte Gjalskog na posve drugačiji način!
Pučko otvoreno učilište Zabok poziva na predstavljanje monografije "Album Ksavera Šandora Gjalskog", u četvrtak, 19. veljače 2026. u 19:30, u Gradskoj galeriji Zabok.
U predstavljanju monografije sudjelovat će njeni autori/ce Jasna Balaško, Branka Tuđa Kanceljak, Branko Piljek i Goran Škrlec te akademik Dražen Katunarić. Glazbeni gost bit će tenor i član Opere HNK Zagreb Tvrtko Stipić u pratnji pijanista Roberta Homena.
IZ PREDGOVORA: "Gjalski, pripadnik plemićke obitelji i jedan od ključnih hrvatskih proznih pisaca s prijelaza 19. u 20. stoljeće, u svojim je djelima dokumentirao društvene promjene i proces nestajanja starog plemstva. Međutim, njegov se identitet ne iscrpljuje u književnoj ostavštini. Vizualni materijali, osobito portreti i obiteljske fotografije, otkrivaju dodatne dimenzije njegove osobnosti – odnos prema tradiciji, svijest o pripadnosti društvenom sloju, kao i privatni prostor u kojem su se oblikovale njegove ideje i vrijednosti." Branko Piljek
IZ OSVRTA:
"Iako je o Gjalskom napisano mnogo, ova monografija donosi nešto posebno – pogled koji riječima i slikom spaja njegov javni, intelektualni i književni rad s privatnim prostorom iz kojeg je taj rad izrastao. Fotografije, pisma, razglednice i obiteljske bilješke, koje autori brižno predstavljaju, nisu samo prateći materijal. One su živa svjedočanstva jednog vremena; otkrivaju osobu iza pisca, njegovu obitelj, navike, putovanja, prijateljstva i svakodnevicu. Upravo u tim detaljima nastaje onaj sloj Gjalskoga koji najviše pripada nama – Zabočanima – jer potvrđuje koliko je snažno bio ukorijenjen u ovaj kraj, u njegov ritam, jezik i mentalitet." dr. sc. Valentina Đurek, gradonačelnica Zaboka
"Za nas je ovdje bitna riječ aura jer upravo ona daje fotografiji karakter umjetničkog, djeluje iznutra, i nju se ili uhvati ili ne uhvati. Ksaver Šandor Gjalski, koji se strastveno bavio fotografijom, svakako je bio svjestan te aure, moćnog oruđa koje preobražava prirodu i funkciju umjetnosti u modernom društvu. Neke njegove fotografije na razglednicama, koje je izrađivao, slao je svojim prijateljima i njima pokušao zaraziti svoga nećaka, glasovitog slikara Ljubu Babića. Njih dvojica međusobno su se fotografirali i izrađivali fotografije. Nažalost, malo je od toga ostalo sačuvano. Iako ovo izdanje fotografija iz ostavštine ne može ilustrirati Gjalskijevu strast za fotografiranjem, ono može pružiti uvid u auru njegove obitelji." akademik Dražen Katunarić.
Prethodni članak
Sljedeći članak
Brutalan napad na popularnoj manifestaciji u našem kraju. Mladić leži, drugi ga nokautira udarcem nogom u glavu
U centru Zaboka otvara se privatna poliklinika iza koje stoji iskusni i cijenjeni zagorski kirurg
Teška prometna nesreća: Jedna osoba poginula, očevid je u tijeku
Sanja Zamuda (48) pronađena živa nakon velike potrage
[FOTO i VIDEO] Oko 350 jahača sa 130 kočija krenulo put marijabistričkog Svetišta, stigli sudionici iz pet država
Stalno kuka i prigovara: Ovom znaku horoskopa nemoguće je udovoljiti
Sloga izbacila Stubicu
I Zagorke u ekipi koja je osvojila srebro na međunarodnom malonogometnom turniru u Münchenu
Zadnji dan muke je 31. kolovoza: Ovom znaku 1. rujan donosi dugotrajno olakšanje i sreću
Rujanski blagoslov stiže za 2 znaka: Otvara im se nepresušni izvor novca koji će trajati do zime
Stradala životinja na cesti: kako pravilno postupiti
Važnost divljih oprašivača
Zaboravite na tipske stanove: Arhitekt Saša Vlajo otkrio nam je kako izgleda dom u kojem je svaki kvadrat krojen po mjeri stvarnog života
Svjetski dan rendžera – 31. srpnja
Imate modernu kuću, savršenu izolaciju i snažnu klimu, ali pojavljuju se vlaga i plijesan, a vi se osjećate umorno?
