NEDOSTATAK KADRA: Nekoliko ambulanti u Zagorju bez stalnog liječnika
Bez stalnog liječnika dvije ambulante u Bedekovčini i po jedna u Zlataru, Zaboku i Zlatar Bistrici, a trenutno nema liječnika ni u Krapini i Loboru
Situacija u primarnoj zdravstvenoj zaštiti u Hrvatskoj je teška. Nedostaje liječnika obiteljske medicine, pedijatara, ginekologa. Liječnici i pacijenti godinama upozoravaju na premalo vremena za pregled i konzultacije, a novi podaci pokazuju da obiteljski liječnici za prvi pregled pacijenta imaju samo 10 minuta, iako je prema vrijedećim normama potrebno između 15 i 37 minuta. Za pacijente imaju premalo vremena, administrativno su opterećeni, neke ordinacije nisu dobro opremljene.
I Krapinsko – zagorska županija nije izuzetak. Kao i u svim drugim županijama u Hrvatskoj, i kod nas je prisutan nedostatak liječnika u primarnoj zdravstvenoj zaštiti. Kakvo je točno stanje, pitali smo u Domu zdravlja Krapinsko – zagorske županije, koji u svom sastavu trenutno ima 38 ambulanti opće/obiteljske medicine. -Trenutno su bez stalnog liječnika dvije ambulante u Bedekovčini i po jedna u Zaboku, Zlatar Bistrici i Zlataru.
Također su prazne ambulante u Loboru, do povratka liječnice sa specijalističkog usavršavanja, i u Krapini, do povratka liječnice s porodiljnog dopusta. Unatoč općem nedostatku liječničkog kadra na razini cijele države, u većini ambulanti ipak uspijevamo održavati kontinuitet zdravstvene zaštite. Zamjene u navedenim ambulantama organiziraju se putem timova iz susjednih ambulanti ili angažiranjem ugovornih suradnika. Sve informacije o aktualnim zamjenama mogu se pronaći na mrežnim stranicama Doma zdravlja – odgovaraju iz Doma zdravlja KZŽ.
Dodaju da se na posljednjem raspisanom natječaju javila se jedna liječnica koja bi uskoro trebala započeti s radom u ambulanti u Bedekovčini. - Isto tako, u ovom trenutku imamo četiri liječnika na specijalističkom usavršavanju iz obiteljske medicine, koji bi se po završetku trebali vratati na rad u naše ambulante – ističu u Domu zdravlja. Što se tiče pedijatara i ginekologa, trenutno sve ambulante ugovorene s HZZO-om imaju liječnike, a dvoje liječnika je na specijalističkom usavršavanju iz pedijatrije i dvoje iz ginekologije.
Na pitanje što se dodatno poduzelo kao poticaj liječnicima da rade u primarnoj zdravstvenoj zaštiti u zagorskim ambulantama, iz Doma zdravlja KZŽ odgovaraju da su prošle godine po prvi puta isplaćene poticajne mjere u vidu novčane nagrade za doktore medicine, koje su financirane od strane Krapinsko-zagorske županije, a s mjerama se planira i nastaviti i u ovoj godini. - Neke JLS se uključuju s mjerama za privlačenje liječnika, prema našim saznanjima Konjščina, Gornja Stubica i Hum na Sutli. Zaključno, iako je stanje složeno i dalje zahtijeva stalnu prilagodbu i suradnju svih dionika, čine se kontinuirani napori kako bi se svim stanovnicima osigurala dostupna, kvalitetna i kontinuirana zdravstvena zaštita – ističu u Domu zdravlja Krapinsko – zagorske županije.