Prethodni članak
Sljedeći članak

MINISTAR BEROŠ: 'Između 25 i 30 posto građana odbija se cijepiti AstraZenecom, razmišljamo kako to riješiti'

  • Patrik Macek/PIXSELL - Beroš

    Patrik Macek/PIXSELL


Uoči sjednice Vlade, koja je počela u podne, o pogoršanju epidemiološke situacije govorio je ministar zdravstva Vili Beroš. Na početku je obavijestio javnost o sastanku ministara zdravstva članica EU o cjepivu AstraZenece na kojemu nije postignut zajednički dogovor. Podsjetio je i na odluku EMA-e o tome da korištenje cjepiva donosi više koriste nego rizika. “Rečeno je da koristi daleko nadmašuju sve nuspojave. U ovom trenutku nema dovoljno dokaza koji bi limitirali upotrebu tog cjepiva”, rekao je Beroš.

Cjepivo spašava živote
“Postoje neke zemlje koje su uvele određene restrikcije“, kazao je i dodao da većina zemalja nastavlja s neograničenom upotrebom AstraZenece. “Mi svakodnevno uzimamo analgetike koji imaju nuspojave. Kolegica mi je danas ispričala da je najgoru reakciju imala na Aspirin. Cjepivo spašava živote. HZJZ i HALMED pomno prate situaciju s nuspojavama i svaki slučaj i dalje će se detaljno procjenjivati”, kazao je Beroš.

Najviše naručeno Pfizerovog cjepiva

Rekao je da imaju najviše Pfizerovog cjepiva. Na pitanje o tome koliko ljudi odbija cijepljenje AstraZenecom odgovorio je: “Između 25 i 30 posto. Postoje područja u Hrvatskoj gdje to nije problem. Ukupno je naručeno najviše Pfizerovog cjepiva, svjesni smo odbijanja AstraZenece i razmišljamo kako to riješiti”.

Kampanja za AstraZenecu
Upitan je hoće li se komunicirati s građanima i krenuti s nekakvom kampanjom, kako bi se vratilo povjerenje u AstraZenecu. “Naravno. Potpuno je jasno da će se kampanja sad aktualizirati, kad budemo ulazili u treću fazu i cijepljenje mlađih ljudi. Činjenica je da je cijepljenje vrlo korisno. Kada se znanstveno utemelji da postoji određeni rizik u određenom spolu ili dobnoj skupini, onda se to komunicira, za sada toga nema. Mislim da moramo biti fleksibilni i zaštititi našu populaciju na najbolji mogući način. Naše je komunicirati i prilagođavati se. Ako stariji odbiju, naše je prilagoditi se tome", rekao je Beroš.

“Nema velikih problema s lijekovima”
“Oko lijekova ću vrlo kratko reći da se intenzivno radi na rješavanju tog problema”, odgovorio je na pitanje novinara o krizi s lijekovima u Hrvatskoj zbog duga prema veledrogerijama. “Ravnatelji mi ističu probleme, no u ovom trenutku nema velikih problema”, rekao je Beroš, prenosi  N1.

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook