‘KNJIGA SVIH KNJIGA’: Predstavljeno novo, dopunjeno izdanje Enciklopedije Hrvatskog zagorja
Osam godina nakon prvog izdanja Enciklopedije Hrvatskog zagorja, u ponedjeljak je predstavljeno njeno drugo, dopunjeno izdanje, koje na 1.056 stranica, s čak 2.108 natuknica, donosi nove spoznaje o povijesti, kulturi, prirodnim ljepotama i jedinstvenim obilježjima Zagorja.

Promocija je održana u Villi Zelenjak – Ventek. U stvaranju drugog, dopunjenog izdanja Enciklopedije Hrvatskoga zagorja sudjelovali su brojni stručnjaci iz različitih područja i i lokalni suradnici.

Svima njima zahvalio je krapinsko – zagorski župan Željko Kolar, istaknuvši da je ova enciklopedija ‘knjiga svih knjiga’.

–Kada je držim u ruci imam osjećaj da sam se povezao i zahvalio svim ljudima koji su ušli u ovu knjigu i onima koji možda nisu, a kroz povijest su dali doprinos razvoju Zagorja kao jednoj posebnoj regiji. Kod nas je zaista najljepše, naše pjesme su drugačije, mentalitet ljudi je drugačiji i nema niti jednog područja gdje Zagorci nisu ostavili dubok trag koji je uvijek otvarao nove vidike, bio korak ispred i davao novu šansu za razvoj – istaknuo je Kolar.

Da je enciklopedija živi dokument naše baštine, ogledalo zavičaja, spomenik ljudima, događajima, mjestima i običajima tijekom vremena, rekla je županijska pročelnica Mirjana Smičić Slovenec.

-Rad na prvom izdanju enciklopedije trajao je tri godine i tri mjeseca i predstavljena je u travnju 2017. godine. Ona sadrži 1 947 natuknica na 1000 stranica, a na njoj je radilo desetak urednika i članova uredništva, 20 - ak suradnika Leksikografskog zavora te 130 autora tekstova - rekla je Smičić Slovenec.

Ravnatelj Leksikografskog zavoda Filip Hameršak istaknuo je kako je prvo izdanje, a zatim i drugo, dopunjeno izdanje Enciklopedije, tiskano upravo na inicijativu, poticaj i potporu Krapinsko-zagorske županije.

Urednički trojac koji je stručno i predano oblikovao ovo izdanje čine Jasmina Lukec, Iva Klobučar Srbić i Mladen Klemenčić.

- Kada smo krenuli s prvom enciklopedijom, bilo je zahtjevno jer se nismo imali po čemu voditi. Mnogo toga je trebalo definirati, odabrati što je bitno za Zagorje, a odbaciti nebitno i na taj način smo gradili obrazac regionalnih izdanja enciklopedija u čemu nam je ova enciklopedija zaista pomogla - naveo je Klemenčić.

Jasmina Lukec rekla je da se natuknice u enciklopediji odnose na osobe, gospodarske subjekte, kulturne, zabavne, sportske manifestacije, opće pojmove, ali i sve druge pojave koje su sastavni dio Bajke na dlanu, a Iva Klobučar Srbić istaknula je kako ovaj projekt ne bi bio moguć bez suradnje, zajedničkog entuzijazma i sinergije svih uključenih.

Gradonačelnik Zaboka Ivan Hanžek, u ime zagorskih načelnika i gradonačelnika, istaknuo je da će ova knjiga ostati budućim naraštajima.

– Jer, s nama koji odlazimo, zbog neimanja dokumentacije, brišu se i neki povijesni tragovi. Ovime ostaju vrijedni pisani tragovi i tu će se u budućnosti moći na kvalitetan način učiti o povijesti ovog kraja i ovog naroda – rekao je Hanžek.








