Kad zvijezde šapuću priče sestara
Povodom obilježavanja Međunarodnog dana sestrinstva u Srednjoj školi Bedekovčina održan je program pod nazivom „Kad zvijezde šapuću priče sestara“.
Srednja škola Bedekovčina ima najdužu tradiciju obrazovanja medicinskih sestara i medicinskih tehničara u Krapinsko-zagorskoj županiji. Iz nje je proizišlo preko 30 generacija medicinskih sestara i medicinskih tehničara koji su svoje znanje, stručnost i ljudskost utkali u brojne sektore diljem Republike Hrvatske. Danas, škola njeguje tradiciju obrazovanja medicinskih sestara kroz suvremeni nastavni pristup, predanost nastavnika i povezanost s lokalnom zajednicom, stavljajući pri tome u središte učenike i vrijednosti sestrinske profesije – humanost, solidarnost i brigu za čovjeka.


Svečani dio programa otvoren je riječima ravnateljice Srednje škole Bedekovčina, gospođe Vere Hrvoj, koja je nazočnima poželjela dobrodošlicu i uputila srdačnu čestitku povodom obilježavanja Međunarodnog dana sestrinstva. Čestitkama se pridružila i voditeljica Medicinskog učilišta, gospođa Suzana Posavec, koja je u svom obraćanju istaknula važnost ovog dana: „Danas je dan kada slavimo sestrinstvo – poziv koji u sebi nosi znanje, suosjećanje, predanost i beskrajnu ljudskost.“


Tom je prilikom, na iznenađenje i veselje okupljenih, čestitala rođendane dugogodišnjim nastavnicama Štefici Sukreški, Božici Jurinec i Nikolini Ferenčak, čime je dodatno obogatila ovu svečanost. Nazočnima se obratio i načelnik Općine Bedekovčina, gospodin Darko Ban koji je uputio čestitku i zahvalu svim medicinskim sestrama i medicinskim tehničarima za njihovu nesebičnu brigu i predani rad za dobrobit zajednice. Program je na dirljiv i emotivan način vodila učenica 3. razreda u zanimanju medicinska sestra opće njege/medicinski tehničar opće njege Lana Bajs. Program je nastavljen recitacijom „Sestra“ u izvedbi Nike Leljak koja je svojim emotivnim nastupom dodatno naglasila ljepotu i snagu sestrinskog poziva.


U sklopu svečanosti predstavljen je projekt „Večer povijesnih priča“ nastao u suradnji s Društvom za povijest sestrinstva Hrvatske udruge medicinskih sestara pod vodstvom nastavnice Božice Jurinec. Projekt je proveden s ciljem produbljivanja razumijevanja doprinosa medicinskih sestara u 20. stoljeću te poticanja kritičkog promišljanja o razvoju sestrinske profesije. U projektu su sudjelovali učenici 3. i 4. razreda u zanimanju medicinska sestra opće njege/medicinski tehničar opće njege koji su mentorstvom nastavnica Božice Jurinec, Nikoline Ferenčak, Jasne Šalamon, Kristinke Zebec i Ive Kolarec istraživali biografije medicinskih sestara iz 20. stoljeća. Kroz istraživanje i pisanje nastojali su prikazati medicinske sestre koje su ostavile trajan trag u razvoju sestrinske profesije. Priče iz prve polovice 20. stoljeća o životu i djelu sestre Jelke plemenite Labaš Blaškovečke, Lujze Janović Wagner, Mihaele Terzić i Danice Zelenjak dojmljivim interpretacijama izvele su učenice 3. razreda u zanimanju medicinska sestra opće njege/medicinski tehničar opće njege Ivana Drempetić, Ivana Herceg, Lorena Komorčec i Lorena Juričan.


Program je dodatno obogaćen glazbenim notama uz pjesmu „Hrabri ljudi“, koju je izvela Nadia Jakuš, stvarajući emotivnu atmosferu koja je nadopunila priče o životima velikih hrvatskih medicinskih sestara. Nakon njezine izvedbe uslijedile su priče o životu i djelu sestara iz 2. polovice 20. stoljeća: Ankice Pišpek, Stane Lovrić i Gordane Gregurić u interpretaciji učenica 3. razreda u zanimanju medicinska sestra opće njege/medicinski tehničar opće njege Lane Breber, Karle Grandavac i Leje Frančina. Potom je učenik 3. razreda u zanimanju medicinska sestra opće njege/medicinski tehničar opće njege Lovro Kuharić nazočne oduševio recitacijom pjesme „Da sam ja pjesnik“. Poseban trenutak programa bio je govor umirovljene medicinske sestre Katice Buzjak, koja je okupljenima približila povijest zdravstva u Krapinsko-zagorskoj županiji. Program je završio pjesmom „You Raise Me Up“ u interpretaciji Nadie Jakuš, koja je svojim glasom zaokružila večer posvećenu naslijeđu, hrabrosti i predanosti medicinskih sestara kroz povijest.


Po završetku programa, razgovarali smo s voditeljicom projekta „Večer povijesnih priča“ Božicom Jurinec, koja je istaknula: „Priče o medicinskim sestrama iz prve i druge polovice 20. stoljeća nastale su na temelju radova objavljenih u Sestrinskim vjesnicima i mrežnim stranicama Hrvatske udruge medicinskih sestara. Ove priče počivaju na entuzijazmu pojedinaca koji istražuju povijest sestrinske profesije, čime stvaraju duboko ukorijenjeno naslijeđe sestrinske profesije u Hrvatskoj. Njihovo naslijeđe nije zapisano samo u knjigama, već u svakom osmijehu, svakom dodiru nade i u svakom radu medicinske sestre koja nastavlja njihovim stopama.“ Zatim se nadovezala i istaknula kako su recitacije koje su učenici izveli potekle iz arhivskih brojeva Vjesnika Društva medicinskih sestara i tehničara Hrvatske iz 20. stoljeća. Kazala je: „Ovim odabirom dodatno je naglašen vremenski okvir i tematska os koja se protezala kroz projekt „Večer povijesnih priča“, s posebnim naglaskom na 20. stoljeće kao ključno razdoblje u razvoju hrvatskog sestrinstva.“


Ovo svečano događanje okupilo je na jednom mjestu medicinske sestre iz gotovo svih zdravstvenih i socijalnih ustanova s područja Krapinsko-zagorske županije.
Obilježavanje Međunarodnog dana sestrinstva u atriju Srednje škole Bedekovčina bilo je više od svečanosti – bio je iskaz duboke zahvalnosti svima onima koji svakodnevno svojim radom čine svijet boljim i humanijim mjestom, simbol međusobnog poštovanja, ali i odavanje počasti naslijeđu koje su medicinske sestre ostavile kroz povijest. Bio je to trenutak sjećanja na hrabrost, predanost i nesebičnu žrtvu svih onih koji čine nevidljiv rad sestrinske profesije, kao i poziv na daljnje istraživanje i čuvanje tog neprocjenjivog naslijeđa.

