[HVALA VAM] Obilježava se Dan darivatelja krvi
Transfuzijom krvi i krvnih pripravaka pomaže se u spašavanju milijuna života svake godine
Danas se u Hrvatskoj obilježava Dan darivatelja krvi. - Darovana krv je, doista, transfuzija ljubavi plemenitih ljudi koja spašava ljudske živote. Zahvaljujemo na izraženoj humanosti i želimo svim darivateljima krvi dobro zdravlje - poručio je povodom obilježavanja Hrvatski zavod za transfuzijsku medicinu.
Transfuzijom krvi i krvnih pripravaka pomaže se u spašavanju milijuna života svake godine. Krv može pomoći u produženju očekivane životne dobi i poboljšanju kvalitete života pacijenata koji boluju od stanja opasnih po život te je neophodna kod složenih medicinskih i kirurških zahvata. Svake godine u svijetu se prikupi 92 milijuna doza krvi. Otprilike polovica ih se prikupi u zemljama visokih prihoda, u kojima živi samo 15% svjetske populacije. Mnogi pacijenti kojima je potrebna transfuzija, osobito u zemljama u razvoju, nemaju pravovremeni pristup sigurnoj krvi.
Osiguravanje sigurne i dostatne količine krvi kroz dobro organiziran nacionalni sustav darivanja trebao bi biti sastavni dio nacionalne zdravstvene strategije svake zemlje. Službe koje se bave prikupljanjem krvi pred velikim su izazovom jer moraju osigurati dovoljne količine krvi i istovremeno se pobrinuti za kvalitetu i sigurnost. Broj davatelja u Hrvatskoj u stalnom je porastu. Prosječna dob darivatelja je 32 godine. 70% darivatelja krvi su muškarci, a 30% su žene. Najčešće su to osobe u braku koje imaju jedno ili više djece i pripadaju srednjem socijalno – ekonomskom sloju.
Prethodni članak
Sljedeći članak
Vozači, obratite pažnju: S ove udaljenosti kamera za nadzor brzine ne može snimiti vozilo
'Popili smo svaki po pet pet pivi, ali problem je jer cijeli dan nismo jeli'
Lipanj donosi uspjeh za ova 4 horoskopska znaka – sve što dotaknu pretvara se u zlato
Eksplozija u obiteljskoj kući: vatrogasci i policija na terenu, slijedi očevid
Dramatične scene: Autom sletio s ceste pa završio na boku u dvorištu kuće, intervenirali vatrogasci
Policija objavila broj nesreća za vikend u Zagorju. Dvije osobe ozlijeđene
Željko Mičuga i Tamara Ravnak pobjednici 14. zagorskog trekka
25. JUBILARNE Aquae vivae sportske igre učenika
Kaos na obilaznici: Nesreća stvorila kolonu dugu 10 kilometara, izbjegnite ove dijelove
FOTOGALERIJA: Spektakularni Fio show otvorio ''Ljeto u Mariji Bistrici''
Međunarodni dan biološke raznolikosti i Dan zaštite prirode – 22. svibnja
Nikad sporija sezona: Kako privući goste tijekom cijele godine
Ne postoji građevina za stanovanje kojoj nije potrebna ventilacija
Gospodarenje stanovima d.o.o. uspješno provelo energetsku obnovu zgrade Mače 32A
Oporavljena roda vraćena u prirodu na području Zagorskih Sela
