Hrvati pohrlili u ljekarne po 'čudotvorni' lijek pa naišli na dugo čekanje! Iz HALMED-a objasnili
U Hrvatskoj vlada velika potražnja za lijekom Ozempicom, pa se planira povećanje količina na tržištu, navodno na oko 20.000 kutija mjesečno, piše Večernji list.
Radi se o lijeku s djelatnom tvari semaglutidom koji je odobren za liječenje dijabetesa tipa 2, počeo se masovno koristiti kao pomoć u mršavljenju, pa ga ubrizgavaju i oni koji žele skinuti kilograme jer smanjuje apetit i potrebu za hranom. Neki su se građani ovih dana požalili da se na lijek u ljekarni čeka po dva do tri tjedna.
U Agenciji za lijekove i medicinske proizvode (HALMED) za Večernji list kažu da je lijek Ozempic dostupan na hrvatskom tržištu i da nema nestašica. No, HALMED, dodaju, ne sudjeluje u distribuciji lijekova i medicinskih proizvoda, pa ne raspolaže informacijom o lokalnoj dostupnosti lijekova. U lokalnom predstavniku nositelja odobrenja, tvrtki Novo Nordisk Hrvatska pak nam kažu da u suradnji s hrvatskim zdravstvenim autoritetima čine sve što je u njihovoj mogućnosti kako bi svim pacijentima omogućili potrebnu propisanu terapiju.
– Sukladno hrvatskim zakonima i pravilnicima o lijekovima tvrtka Novo Nordisk Hrvatska nije u mogućnosti komentirati navode vezano uz naše lijekove. Također, apeliramo da se lijekovi propisuju i koriste samo unutar odobrenih indikacija sukladno sažetku opisa svojstava lijekova – ističu u toj kompaniji.
HALMED je lani putem sustava žurnog uzbunjivanja dobio obavijest o pojavi krivotvorine lijeka Ozempic na tržištu Europske unije. Slučajevi krivotvorine zabilježeni su u pojedinim veleprodajama lijekova u Europskoj uniji i Ujedinjenom Kraljevstvu, a pakiranja lijeka označena su na njemačkom jeziku te potječu od veleprodaja u Austriji i Njemačkoj. Nije, međutim, bila zaprimljena nijedna prijava slučaja distribucije krivotvorina lijeka Ozempic u jačini jednog miligrama pacijentima u ovlaštenim ljekarnama, niti su zabilježene bilo kakve negativne posljedice za pacijente povezane s upotrebom krivotvorenog lijeka. U Hrvatskoj nije bilo prijave sumnje na krivotvorinu.
Povećana potražnja za lijekom dovela je do njegove smanjene dostupnosti u Europskoj uniji. Na tržištu Hrvatske Ozempic u jačini od jednog miligrama prošle godine povremeno je bio u nestašici, no bio je dostupan u jačini od 0,5 i 0,25 mg. U nekim ljekarnama se nije mogao uopće nabaviti, pa se, kako su prenosili mediji, kupovao u Sloveniji i BiH. Najviše se kao pomoć u mršavljenju izdaje na tzv. bijeli recept i uz plaćanje. Lijekove Ozempic, Saxendu i Wegovy proizvodi danska kompanija Novo Nordisk, koja je u godinu dana zabilježila rast profita za gotovo trećinu, najviše zahvaljujući Ozempicu i Wegovyju.
Lijek Ozempic je i dalje teško dobavljiv, raspoloživost u veledrogerijama je niska, i nema ga dovoljno s obzirom na potražnju. Međutim, bez poteškoća je dostupan lijek iste djelatne tvari – semaglutid u obliku tableta, pod zaštićenim nazivom Rybelsus. Ozempic se izdaje na važeći liječnički recept, u slučaju da je to HZZO recept s osnovne liste lijekova tada nema nadoplate – rekla je Večernjem listu Emilija Horvat iz Gradske ljekarne Zagreb.
Prethodni članak
Sljedeći članak
Bliži se ''Dan mladosti'' u Kumrovcu: Nastupa i poznati glazbenik
Velika promjena u novom školskom kalendaru! Vraćaju se zimski praznici u dva dijela
Više od 400 gostiju stiže u Zagorje: Sprema se dvodnevna vinska i gastro fešta među kletima, ulaznice su u prodaji!
Teška prometna nesreća: Jedna osoba ozlijeđena, očevid u tijeku
Kazneno prijavljena: Djevojka koja je pretukla Filipinca ide u pritvor
Horoskop za četvrtak: Ako ste rođeni u ovom znaku, izbjegavajte donošenje važnih odluka
'Dimnjačar' oduševio Špičkovinu
Zabok poražen u drami protiv Splita
Ljubitelji prirode, kulture i tradicije, dođite na zanimljiv program u Radoboj
Upotrebom suzavca i uz prijetnju nožem ukrao automobil, a onda tek napravio kaos
Dan orhideja 2026.
Dođite na Dane orhideja i sretnite tajanstvene stanovnike Strahinjčice
Zašto se plijesan stalno vraća – iako je redovito čistite?
80 godina Ivančice d.d.: Od male ivanečke zadruge do vodećeg proizvođača dječje obuće u Hrvatskoj
City Nature Challenge 2026 – pridruži se i otkrij prirodu oko sebe
