FOTO: Klanječki kmetovi na čelu s Ilijom Gregorićem napali utvrdu Cesargrad
Subotnji program obilježavanja godišnjice početka znamenite Seljačke bune iz 1573. i ove je godine u Klanjec i na Cesargrad privukao velik broj posjetitelja.
Program je započeo u popodnevnim satima na Trgu Antuna Mihanovića okupljanjem „klanječkih kmetova” i članova planinarskih društava. Nakon puntanja na čelu sa seljačkim vođom Ilijom Gregorićem, krenulo se bakljama u noćni pohod prema utvrdi Cesargrad.
Ispred planinarske kuće na Cesargradu članovi Družbe vitezova Zlatnog kaleža uprizorili su sukob kmetova i Cesargradske straže. Ostaci zidina Cesargrada i ove su godine bili obasjani svjetlosnom instalacijom.
Večernje druženje oko zapaljenih vatri na proplanku ispred planinarske kuće nastavilo se uz ponudu hrane i pića te glazbeni program domaćeg Buna benda.
– Zagorci smo uvijek imali taj osjećaj za pravicu. Mi možemo dugo trpjeti, ali kad smatramo da je netko pretjerao, onda se u nama javi opravdani revolt i onda ljudi reagiraju. Ovo ovdje u Klanjcu i na Cesargradu je ipak malo drugačije, jer je ovdje seljačka vojska uspjela zauzeti Cesargrad, spaliti ga, krenuti dalje prema Stubici. Nažalost, tamo je vojska pod zapovjedništvom Matije Gupca poražena, a tko zna kako bi se razvijala povijest da je bilo drugačije. Bitka kod Stubice profilirala se u ogromnu manifestaciju, jednu od najvećih takve vrste uopće u Europi, gdje se u jednom danu u Stubici skupi preko dvadeset tisuća ljudi, a ova bitka za Cesargrad ima svoju povijesnu dimenziju. Motivira nas ovakav veliki odaziv planinara i ljudi iz ostalih krajeva Zagorja i okolice te susjedne Slovenije – rekao je župan Kolar i sam vrlo aktivan planinar.
Divna manifestacija
– Noćni pohod zaista je jedna divna manifestacija. Treći put smo ovdje na Cesargradu na noćnom pohodu i prikazu bitke, odnosno kako su kmetovi iz klanječkog, tuheljskog i bizeljskog kraja svi zajedno ušli i osvojili Cesargrad. Osvojili su ga, uzeli oružje koliko su mogli i krenuli dalje prema Stubici. Mi to već treću godinu ovim noćnim pohodom pokušavamo oživjeti. Klanjec je mali grad velikih i plemenitih ljudi, kulture i tradicije. Naši preci su nas zadužili, na nama je da to prenosimo, da to njegujemo i mi se trudimo najbolje što možemo to i napraviti. Za jedan takav mali grad koji nema ni tri tisuće stanovnika naša događanja tijekom čitave godine su zaista velika i međunarodna – rekao je gradonačelnik Klanjca Zlatko Brlek.
Okupljene su pozdravili i direktorica Turističke zajednice Biser Zagorja Tatjana Petranović Capar te predsjednica HPD-a Cesargrad Klanjec Sanja Smolčić. Organizatori Noćnog pohoda su Hrvatsko planinarsko društvo “Cesargrad” i Turistička zajednica Biser Zagorja u suradnji s Družbom vitezova Zlatnog kaleža iz Donje Stubice, Kulturnim centrom Klanjec i uz potporu Krapinsko-zagorske županije i Grada Klanjca.
Prethodni članak
Sljedeći članak
Zagorje: Evo kada stiže pljusak s grmljavinom
Vrućina još jača, evo kad stiže vrhunac toplinskog vala
Drama u Zagorju: Sjekirom razbijao po kući, a zatim napao policajca. Morali ga prisilno vezati
Zagorec podnio prijavu policiji: 'Nisam dobil kredit'
Drama u vikendici: Pijana žena vrijeđala i prebila muža - 'Đubre jedno, prodo si me svima!'
U Mihovljanu se gradi punom parom: Asfaltirana cesta, uređuje se društveni dom, pri kraju i novi vatrogasni dom
Gradonačelnica Zaboka potpisala važan ugovor: 'Drago nam je što smo ostvarili ovo sufinanciranje'
Sve se mijenja preko noći: ova 3 znaka do kraja lipnja ulaze u razdoblje najveće zarade u životu!
Prometna nesreća: Jedna osoba ozlijeđena, očevid u tijeku
Održana 11. Noć noćnih leptira
[VIDEO] Zašto pacijenti sve češće biraju EsteticaDent, jedan od najmodernijih dentalnih centara u Zagorju
Želite poslovati u Specijalnoj bolnici Krapinske Toplice? Objavljena dva javna natječaja
Što vaš dom radi svaki dan, a vi to rijetko primjećujete
Opsjedaju vrtove, voćnjake, balkone, prozore i fasade: Stigla je sezona smrdljivih martina, evo kako ih se riješiti
