‘Energetska pića goodbye, zdravlje hello!’
Na sastanku Vijeća učenika zabočke osnovne škole na početku 2. polugodišta povela se rasprava o neželjenim ponašanjima učenika u školi u kojoj su se spomenula energetska pića. Učenici su istaknuli da mnogi učenici predmetne nastave sve više kod kuće, pa i u školi, konzumiraju energetska pića. Predstavnici Vijeća učenika pisano su se izjasnili anketom u kojoj se konstatirala velika pojavnost konzumacije energetskih pića među sve mlađim učenicima. S problemom koji su zamijetili učenici Vijeća upoznati su članovi Školskog volonterskog kluba. Problem je učenike zainteresirao pa se formirala projektna skupina. Učenici iz projektne skupine upoznali su se s projektom „Građanin„ i mogućnostima rješavanja problema u okviru međupredmetnih tema Osobni i socijalni razvoj, Zdravlje i Građanski odgoj i obrazovanje. Na Školskom volonterskom klubu razgovaralo se o pojavnosti i štetnosti ispijanja energetskih pića.
Učenici su pogledali film „Moguća zabrana prodaje energetskih pića djeci u Hrvatskoj“ (YouTube), raspravljali i iznosili pisano svoje dojmove. Učenici su proučavali Konvenciju o pravima djeteta (UNICEF) i uvjerili se da neki članci govore o važnosti zdravlja djeteta te obvezama država da se osiguraju navedena dječja prava. Također su na stranicama Hrvatskog sabora iz 2018. godine pronašli prijedlog zakona o zabrani prodaje energetskih pića maloljetnicima koji, nažalost, nije prošao. Projektna skupina članova Školskog volonterskog kluba zaključuje da navedeni problem treba istražiti, informirati učenike o štetnosti konzumacije energetskih pića te pokušati pronaći rješenja s ciljem unapređivanja osobnog zdravlja i zdravlja svojih vršnjaka.
Učenici projektne skupine podijelili su se u četiri manje skupine. Svaka skupina raspravljala je i pokušala oblikovati najbolji način rješavanja problema konzumacije energetskih pića.
Tako su učenici, članovi projektne skupine, iznosili različita rješenja. Svi su uočili gotovo iste probleme: štetnost za zdravlje, reklamiranje energetskih napitaka, konzumaciju energetskih pića. Izglasano je da je najbolji prijedlog informirati ne samo učenike, već i roditelje i učitelje o štetnosti konzumacije energetskih pića. Pristupilo se zatim razvoju plana djelovanja.
Tako su učenici proveli anketu među učenicima 5. do 8. razreda i ustanovili veliku pojavnost konzumacije energetskih pića. Upoznati su sa štetnosti konzumacije, ali ne primjećuju u konzumaciji nikakav problem. Posjetili su obližnje trgovine gdje su u razgovoru s djelatnicama trgovina saznali da naši učenici kupuju energetska pića.
Stoga je za učenike predmetne nastave organizirano predavanje o štetnosti konzumacije energetskih pića koje im je održala gospođa Katarina Lisak Jakopović, docentica na Prehrambeno-biotehnološkom fakultetu u Zagrebu. Osim toga, učenici su i na satovima razrednika raspravljali o navedenom problemu.
Kako bi učenici prihvatili prijedloge svojih vršnjaka, izrađen je kratak poučni film i pamtilice koji su objavljeni i podijeljeni učenicima i roditeljima. Poruka svima: Pijte vodu, družite se, bavite se sportom! Birajte zdrave izbore, stvarajte zdrave navike!
Prethodni članak
Sljedeći članak
'Dej penaze!' S kapuljačom na glavi pokušao opljačkati dućan u Zaboku pa pobjegao, na terenu policija
Zagorski policajac pomagao u krijumčarenju gotovo 130 kg kokaina od 3 milijuna eura
Ova neočekivana namirnica podiže šećer do vrha: Nitko ni ne zna, a bolje da je nema u kući
Roditelj upao u učionicu i vikao na učenika prvog razreda: 'Dijete se treslo, pozvana i policija'
Prometna nesreća: Pješakinju udario auto, doznaju se detalji
Vikend horoskop za sve znakove: jedan se mora pripremiti na tugu
OPREZ!!! Povlače se dvije vrste hrane za bebe, sadrže toksin!
[FOTO] Predstavljen 12. broj Godišnjaka grada Zaboka
Teška nesreća, sve službe pojurile na teren: 'Policija udaljava ljude'
Nova promjena vremena je pred vratima - kakvo nas vrijeme čeka u idućim danima?
Zimi vam se magle prozori, a ljeti zrak stoji? I-Vent ventilacija s rekuperacijom to rješava efikasno – uz 7 godina garancije i čak 40% popusta
Dođite u Krapinu na predstavljanje rezultata velikog istraživanja
Zamagljeni prozori su prvi alarm: ignoriranje kondenzacije vodi ravno do plijesni
Ovaj stan u idealnom mjestu za život u Zagorju može biti vaš
Što učiniti ako naiđete na leptira koji prezimljuje?
