DAN OPĆINE MAČE: Novi vrtić otvara se u rujnu, a čim završi školska godina kreće obnova Područne škole Peršaves
Dodijeljena su i općinska javna priznanja
FOTO: Dobitnici javnh priznanja 2021.
Mače je večeras obilježilo Dan općine. Otvarajući svečanu sjednicu Općinskog vijeća Mladen Sedak Benčić je istaknuo kako je u Vijeću bilo pet političkih stranaka i jedan nezavisni, ali da su radili kao jedan dobro uhodani sat.
			
		
	
Načelnica Mladenka Mikulec osvrnula se na realizirane projekte. Onaj najveći je izgradnja dječjeg vrtića Mačići, najveći kapitalni projekt u povijesti općine, koji svoja vrata otvara u rujnu. Vrijedan je 9,9 milijuna kuna, a pomoć iz EU fondova je 7, 09 milijuna kuna. Novi vrtić otvorit će i 11 radnih mjesta.
Od ostalih infrastrukturnih projekata spomenula je uređenje dionice ceste Kuti – Grabe, ukupne dužine 470 m uz 150.000 kn potpore Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU, sanaciju klizišta Čehulići, Šaronji, čija je sanacija sufinancirana sredstvima Hrvatskih voda u vrijednosti 65% ukupne investicije. Proširena je i javna rasvjeta u svim mjesnim odborima, izgrađeno dječje igralište u Maču. Svake godine sufinancira se izgradnja vodovodne mreže po naseljima. Uređena su parkirališta i groblja Peršaves, Komor i Mače.
Brinulo se o nerazvrstanim cestama, puteljcima, kanalima, šumskim i poljskim putovima kako bi mještani čim lakše obavljali svoje svakodnevne aktivnosti. Svake godine ulaže se u županijske ceste na našem području, a posebna briga vodi se i o školstvu. Županijska uprava za ceste krajem godine potpuno je obnovila cestu LC 22017 Vukanci – Delkovec - nabrojala je Mikulec.
			
		
	
Izgrađen je potporni zid uz dvoranu Osnovne škole Mače. Prošlih godina izvođeni su radovi obnove kotlovnice i fasadne ovojnice. Zahvaljujući sredstvima ostvarenim na natječaju LAG - a Zeleni bregi rekonstruira se krovišta zgrade NK Gaj Mače. Rekla je kako se nastavlja sa sanacijom klizišta, opasnih dionica i asfaltiranjem lokalnih cesta. Od planova tu je i uređenje parka u centru mjesta te ceste do crkve, sanacija klizišta "Kunići, nestabilnog pokosa uz groblje Mače, asfaltiranje nerazvrstanih cesta te uređenje ceste Kuti – Grabe – druga faza. Očekuje ih i Multimedijalno opremanje Doma kulture Mače.
Županijska uprava za ceste u ovoj godini planira sanaciju habajućeg asfaltnog sloja na županijskoj cesti Ž2168 – Bukovec, duljine 700 m, sanaciju opasnog mjesta ugradnjom BBTM (protukliznog asfalta) na županijskoj cesti Ž2168 – Bukovec, a Krapinsko – zagorska županija u ovoj godini kreće s prvom fazom obnove PŠ Peršaves.
			
		
	
Saborski zastupnik Siniša Hajdaš Dončić rekao je da je općina Mače jedan biser Krapinsko – zagorske županije. Općina koja uvažava i udruge, školu, nogometni klub, gdje nema prevelikih prijepora i gdje svi pokušavaju raditi najbolje što mogu. – Izgrađeni dječji vrtić je super pothvat za jednu takvu općinu. Nemojte se toga bojati. Hrvati i Zagorci su najbolje prosperirali u društvu kada su bili otvoreni i kada su prihvaćali novine. Bit će novaca za sve, samo ako ćemo ih znati iskoristiti – rekao je.
			
		
	
Čestitke je uputila i predsjednica Županijske skupštine Vlasta Hubicki. – Četiri godine brzo prejdeju, no kad sve stavite na kup onda je to dovoljan broj godina da se vidi tko hoće delati – rekla je Hubicki, pohvalivši rad i angažman načelnice i Općinskog vijeća.
			
		
	
Župan Željko Kolar je rekao da mu je drago da je načelnica, govoreći u izvješću o raznim projektima, često puta spomenula Županiju, ŽUC i sve ostale zajedničke projekte koje su radili. – To je ono što zadržava ljude živjeti u ovim manjim mjestima, a pogotovo projekti vezani za djecu. Vrtić, obnovljena škola. - Čim završi školska godina kreće obnova PŠ Peršaves, 15. 6. kreće radovi u prvoj fazi, koji bi trebali biti gotovi do rujna, a ostatak će se obnavljati po fazama, ovisno o EU sredstvaima - najavio je Kolar.
Gosti su za govornicom otkrili da se načelnica uskoro udaje, pa su uz Dan općine padale i čestitke za vjenčanje. U sklopu obilježavanja Dana općine položeni su i vijenci kod centralnog križa na groblju u Maču te ispred biste Stjepana Radića te održana sveta misa u župnoj crkvi Bezgrešnog Začeća Blažene Djevice Marije u Maču. Dan prije, darivani su novorođeni Mačanci, njih 8.
Uručena su i priznanja i to za 2021. i 2020. godinu
DOBITNICI PRIZNANANJA ZA 2021. GODINU
-Osnovna škola Mače dobiva plaketu – povodom 160 godina školstva u Maču
-Pekara Kuraž dobiva plaketu- kao obiteljska tvrtka na području Općine Mače koja uspješno posluje i zapošljava ljude s područja Općine i šire
-Ana- obrt za trgovinu i vulkanizaciju dobiva plaketu- povodom 25. obljetnice uspješnog rada te je dugogodišnji sponzor udrugama s područja Općine Mače
-Dragutin Ščapec dobiva plaketu- zbog svojih poslovnih rezultata (osnovao 2 tvrtke na području Općine Mače), zbog društvenih aktivnosti u udrugama i pomoći istima (40 g. član NK GAJh-a a od 2013- predsjednik NK GAJ-a, 25. godina član DVD-a)
-Zvonko Sedak-Benčić dobiva nagradu Općine- kao uspješan mali poduzetnik na području Općine Mače, član KUD-a ,DVD-a, crkvenog zbora, te pomaže udrugama
-Stjepan Mutak dobiva nagradu Općine- kao osoba koja je aktivna na području Općine Mače više od 40 godina. Uspješan poljoprivrednik, vinogradar i vinar. (bio je član općinskog vijeća, socijalnog vijeća, mjesnog odbora).
-Laura Završki dobiva nagradu- učenica 2. razreda opće gimnazije Srednje škole Zlatar koja svojim predanim radom i literalnim stvaralaštvom osvaja razne nagrade na natjecanjima te time promiče Općinu Mače
DOBITNICI PRIZNANJA ZA 2020. GODINU KOJIMA PRIZNANJA NISU DODIJELJENA PROŠLE GODINE ZA DVD MAČE I ČLANOVE DVD-a:
-DVD MAČE- plaketa Općine
-KRPANEC ZLATKO-posmrtno nagrada Općine
-BELUŽIĆ ANDREAS-nagrada Općine
-FEREK JURAJ-nagrada Općine
-KRPANEC JURICA-nagrada Općine
-ČEHULIĆ KARLO ĐURO-nagrada Općine
-BOBINEC JURICA-nagrada Općine
-ŠANTEK DAVOR-nagrada Općine
			
		
	
U ime nagrađenih, na priznanjima je zahvalio Vladimir Grudenić, ravnatelj OŠ Mače koja obilježava 160. obljetnicu.
- Nisam ja ravnatelj 160 godina, bilo je tu puno ljudi prije koji su zaslužni za 160 godine ove škole. U OŠ Mače radim17 godina, 17 godina dolazim na posao svaki dan. Mače mi je drugi, treći, nekad i ponekad i prvi dom i jako se lijepo osjećam u ovom DRUŠTVU – rekao je Grudenić, zahvalivši Općini i županiji na potpori.
			
		
	
	
		
			
			
		
	
        
    
                Prethodni članak
            
                Sljedeći članak
            
						
                
                
                
                
                
                
                
                
		        U Zagorju uhićen strani radnik! Policija objavila šokantan razlog
	        
		        Gostovala kod Stankovića pa iznenadila objavom nakon emisije: ‘Ide tužba’
	        
		        Čudo u Strmcu: Baku našli živu u šumi nakon 4 dana
	        
		        Stravična nesreća: Autom udario u zaštitnu ogradu. Vozač poginuo na licu mjesta
	        
		        Lovci u šumi naišli na jeziv prizor! Odmah stigla policija
	        
						Jurio motokultivatorom pa teško stradao
						
						Sandra Elkasović posjetila mališane iz Dječjeg vrtića Zipkica: 'Mali podsjetnik za sve nas koje su glavne vrline u životu'
						
						Uhićen maloljetnik koji je kod škole prebio vršnjaka, majka pretučenog djeteta: 'Ležao je u lokvi krvi, na tlu mu je drobio lice...'
						
						Preminuo Rudolf “Rudi” Belin – legendarni Dinamov nogometaš i trener
						
						KK ZABOK POZIVA: Podržite naše košarkaše u fantastičnom pobjedničkom nizu
						
		Jesen je vrijeme za sadnju: lukovice koje bude proljeće i hrane prirodu
	
		Dan za pamćenje: Mjesto gdje shopping postaje pravi doživljaj
	
		[VIDEO] AQUADENT – nova era dentalne skrbi stigla u Zagorje
	
		Do 4 puta dnevno izmijenite kompletan zrak u svom prostoru – bez gubitka temperature, bez vlage, a za cijenu jedne kave godišnje i besplatnu montažu!
	
		Izrada kućice za ježa – korak prema očuvanju prirode
	