VAŠE VIJESTI: Obnova tornja crkve Sv Dominik u Konjščini
Piše: Nadica Čižmek
Neobičan prizor osvanuo je nedavno s prvom jesenskom maglom, toranj naše župne crkve osvanuo je po
Neobičan prizor osvanuo je nedavno s prvom jesenskom maglom, toranj naše župne crkve osvanuo je pod skelama. Dolaskom na misu dvije su se gospođe prihvatile svojih foto aparata i snimile zanimljiv prizor tornja u magli. Reporteri očito čuče u svima.
Toranj skriva četiri zvona, čiji zvuk pozdravlja, polovi i ispraća dan, a nas župljane po posljednji put na vječni počinak. Simbol mjesta i skromno utočište golubova i drugih ptica. Zvonik sa kojega su otpadali komadi fasade, a kiša s krova kvasila zidove, konačno dobiva novo ruho.
Ovo pred blagdansko vrijeme Svih svetih u mislima me vraća u djetinjstvo, kada se na taj dan u večernjim satima sa zvonika razlijegala harmonična zvonjava za duše svih pokojnih. Dugi niz godina užad teških zvona povlačila je obitelj Pazman, a posljednja zvonarica naše crkve bila je strina Anka. Početkom devedesetih užad je uklonjena a zvona su automatizirana.
.jpg&width=562&height=664&vAlign=center&hAlign=center&quality=95)
Vođena znatiželjom i sentimentom, otišla sam do samih zvona, nakon par desetaka godina, puno se toga promijenilo. Golubova više nema tek po koji vrabac. Na otvorima prozora mreže, a ljestve dotrajale. Na samom vrhu tornja na velikoj robusnoj hrastovoj gredi visi najveće zvono iz tisuću devetsto dvadesetprve saliveno u Zagrebu i posvećeno patronu crkve Sv. Dominiku.
Na žalost zvono je pretrpjelo dosta veliko oštećenje prilikom prelaska na automatsko upravljanje zvonima, navodno kod postavke klatna koje udara po zvonu nastradao je obod. Oni koji pamte njegov čisti zvuk sigurno su primijetili razliku, koja se pripisivala novoj tehnologiji, međutim istina je, da je najveće zvono zbog nestručnosti, nažalost oštećeno. Tu je srednje i još dva manja zvonca. Sva tri datiraju iz tisuću devetsto tridesete godine za župnikovanja dr. Juraja Cenkića i plaćena su milodarima župljana crkve. Logično se nameče zaključak i pitanje, kako su i dali su naši preci bili bogatiji materijalno ili duhovno.
Nekima od spomenutih otići ću s pijetetom zapaliti svijeću, a kome neću moći ovo je umjesto nje, za sjećanje.
VAŠE VIJESTI možete nam slati na mail: [email protected]
Prethodni članak
Sljedeći članak
Tragičan kraj potrage: Nestala učiteljica Barbara (39) iz Zlatara pronađena mrtva
Nestala je Barbara, 39-godišnja učiteljica iz Zlatara! Traže je policija i HGSS
[FOTO i VIDEO] U Zaboku otvoren prvi McDonald's u Zagorju! Pogledajte kako izgleda
TUŽNA VIJEST: Preminuo poznati zagorski direktor i političar
NOĆNA DRAMA: Policija upala u zabočki kafić, uhitila 32-godišnjaka, a onda se akcija nastavila...
Povijesna odluka za vozače: Sabor donio zakon koji zauvijek mijenja način vožnje u Hrvatskoj
Danas radovi na novim lokacijama! Evo gdje sve uskoro nestaje struje u Zagorju
Samo dva znaka horoskopa ležat će na brdu novca za praznike – i sve će im ići od ruke
Muškarac iz Zagorja uhićen u Koprivnici! Doznaje se razlog i detalji
Ove nedjelje dođite u Zabok! Čeka vas odličan koncert
Posebno priznanje za JU Zagorje zeleno u području ruralnog turizma
Ovaj vikend: Djed Božićnjak stiže u Westgate
PEVEX Zabok slavi rođendan i časti kupce s 15% popusta
Najbolji popusti za predblagdanski shopping
Bliži se kraj 2025., a mi još uvijek ručno provjetravamo? Možemo to i pametnije uz ventilaciju s rekuperacijom na akciji do -40%!
