Prethodni članak
Sljedeći članak

Haben sie Zimmer frei?

U našoj županiji u privatnom smještaju nudi se oko 170 kreveta u sobama i apartmanima po cijeni od 60 do 300 kuna. Najv


U našoj županiji u privatnom smještaju nudi se oko 170 kreveta u sobama i apartmanima po cijeni od 60 do 300 kuna. Najviše iznajmljivača ima u Krapinskim Toplicama, njih 18, dok je u Tuheljskim Toplicama samo jedan.


Zagorje često nazivamo i turističkom regijom bogatom kulturnim i povijesnim znamenitostima te, naravno, toplicama. No, kao i svi ljudi i turisti su različiti. Tako ima i dobar broj onih koji traže jeftin i kvalitetan smještaj. I prošlog se tjedna prilikom održavanja FIS Rollerski svjetskog kupa postavilo pitanje dolaska nekih reprezentacija koje su tražile što jeftiniji smještaj, budući da domaćini ne mogu, a i nisu obvezni svima osigurati smještaj.

Što se kod nas nudi u privatnom smještaju koji bi trebao biti jeftiniji od pansionskog ili hotelskog? Imamo li dovoljno soba i apartmana u ponudi? Raspitali smo se gdje je naš Zimmer frei .

Postupak

Da bi se postalo privatni iznajmljivač treba u nadležnom Uredu državne uprave podnijeti zamolbu za pokretanje djelatnosti. Nakon toga na teren izlazi komisija koja pregledava objekt, određuje kategorizaciju s brojem zvjezdica te izdaje dozvolu. Time se može krenuti s radom. Što se tiče davanja, iznajmljivači koji imaju dva i više apartmana plaćaju godišnji paušal od 300 kuna po krevetu. Također se plaća boravišna pristojba te 300 kuna poreza. Oni koji zarade više od 85.000 kuna godišnje ulaze u sustav PDV-a. Također se ovisno o kategorizaciji mjesta plaća i članarina Turističkoj zajednici.

Krapinske Toplice

Najbrojniju ponudu soba i apartmana imaju Krapinske Toplice. Ukupno 18 privatnih iznajmljivača nudi 24 sobe i 19 apartmana s ukupno 83 stalna kreveta i 13 pomoćnih. Cijena soba kreće se u prosjeku od 60 kuna, dok cijena apartmana iznosi os 120 do 300 kuna, ovisno o kategoriji.

- U našem privatnom smještaju najviše odsjeda pratnja bolesnim osobama koje u Krapinske Toplice dolaze na liječenje. Turista je dosta manje. Primjetan je i pad broja noćenja. Nekad smo imali više od 1.000 noćenja u privatnom smještaju mjesečno. Ove godine to je osamstotinjak noćenja mjesečno. Evo u lipnju smo imali 823 noćenja – rekla nam je direktorica Turističke zajednice Krapinskih Toplica, Barbara Svažić.

Jedan od onih koji o turizmu zna više kao nekadašnji direktor TZ, a danas i iznajmljivač, je naš kolega novinar Eugen Husak. - Definitivno smatram da u svim turističkim mjestima u Zagorju, a to su Stubičke, Krapinske, Tuheljske i Marija Bistrica potencijalni iznajmljivači trebaju u to krenuti. Naravno, treba objekte srediti i nešto u njih uložiti, ali to je sasvim dobar izvor dodatih prihoda. Ako ne probamo, ne možemo ni zaraditi. Pogotovo je to slučaj s našim mjestima, toplicama koje rade 365 dana u godini, a ne kao na moru gdje se radi dva mjeseca – rekao nam je Husak.

Stubičke Toplice

Stubičke Toplice s druge strane imaju u privatnom smještaju tek 13 kreveta. Jedan apartman, točnije klet koja ima pet ležajeva i dva iznajmljivača koji imaju četiri sobe s osam ležajeva. Cijena sobe je od 70 kuna, dok je apartman 400 kuna. To naravno nije veliki broj, slažu se u Turističkoj zajednici, s time da je bilo nekoliko upita sugrađana koji bi se željeli time baviti.

Da situacija nije baš bajna ove godine, potvrdio nam je Dominik Vnuk čija supruga ima dvije sobe za iznajmljivanje. - Nema više gostiju koji bi došli na klasični godišnji odmor. Imali smo gospodu iz Pariza na par dana, gospođu iz Australije i to je otprilike to. Sad su gosti samo oni koji dolaze u pratinji bolesnika koji idu na liječenje ili prije nešto radnika koji su bili na gradilištima. Bojim se da se turizam sveo na ništa. Ove godine veliku ulogu ima i pad standarda i financijska situacija je sigurno važan faktor. Također ni vrijeme nam ne ide na ruku. Tko će na odmor, ako od četiri dana tri mora provesti u kući. Osjeća se da više kod nas nema gostiju iz Međimurja otkad su se otvorile toplice Sv. Martin na Muri. Nema ni Slavonaca, oni idu u Bizovačke. Nema više ni Čeha i Slovaka koji su znali dolaziti i prespavati. Sada s novim cestama putuju kraće, idu preko Mađarske, zaobilaze Sloveniju, pa tako i nas. Pitanje je i bolnice s terminima terapija gdje se ne izlazi u susret pacijentima – rekao nam je Dominik Vnuk koji se ipak nada da bi se pokretanjem Projekta Stubaki napokon moglo nešto promijeniti na bolje.

Tuheljske Toplice

Od svih toplica, Tuheljske imaju najmanje privatnog smještaja. Svega jednog iznajmljivača s tri sobe koje imaju tri zvjezdice i ukupno šest ležaja, a čija je cijena 300 kuna.

Marija Bistrica

I nacionalno marijansko svetište Marija Bistrica muku muči sa smještajnim kapacitetima. Kod osam iznajmljivača koji imaju sobe od jedne do tri zvjezdice, nalazi se 50 kreveta. Cijena se kreće između 80 i 100 kuna.

- To nam je svakako premalo. Presretni smo da se obnavlja i da će se opet otvoriti hotel. Treba znati da je turizam u Mariji Bistrici zaživio zapravo tek devedesetih. Zato treba proći vremena da uđemo u sve tokove i naravno da se promijeni način razmišljanja. I to je konačno počelo, a smještajni kapaciteti sigurno su prioritet na kojem moramo raditi – rekla nam je direktorica Turističke zajednice Marije Bistrice, Vesna Habazin.

Klanjec

Van ovih turističkih mjesta samo na području Klanjca, točnije u Gredicama, postoje sobe za iznajmljivanje. No, budući je riječ o ugostiteljskom objektu Stara vodenica , vjerojatno će se i on uskoro preregistrirati u pansion ili nešto slično. Jedine su to sobe (ukupno 22 kreveta) koje nude i doručak za 380 kuna.

Svi su naši sugovornici napomenuli kako nam smještaja fali. No, nisu samo objekti u pitanju jer dobro je napomenuo Dominik Vnuk, da s gostima treba raditi i pokloniti im pažnju kako bi se vratili. Također im treba ponuditi i kvalitetne sadržaje što opet ne spada u domenu iznajmljivača, ali to je u stvari jedna druga i vrlo opširna tema kojoj ćemo se posvetiti drugom prigodom.

Još članaka iz "Turizam"

Facebook