Prethodni članak
Sljedeći članak

IGROM DO ZNANJA I ZABAVE: Međunarodni projekt u OŠ Oroslavje koji je povezao učenike iz Hrvatske, Bugarske, Grčke, Italije...

Radi se o eTwinning projektu kojega su osmislile učiteljice Ivana Frančić i Renata Posavec


Ove školske godine 2020./2021. učiteljice Ivana Frančić i Renata Posavec iz OŠ Oroslavje pokrenule su međunarodni eTwinning projekt Igrom do znanja i zabave. U projekt su se uključili sudionici iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Bugarske, Grčke, Italije, Rumunjske, Sjeverne Makedonije, Srbije i Turske. Više od sto pedeset sudionika.

Zašto igra u nastavi? Višestruka je važnost igre: motivira učenika za aktivno sudjelovanje u nastavnom procesu, razvija dječju znatiželju, poboljšava koncentraciju i pažnju, potiče istraživanje, razmišljanje, rješavanje problema i svakako, kreativnost. Kroz igru učenici lakše ostvaruju svoje osobne potencijale, kažu pokretačice projekta.

Cilj projekta bio je igru implementirati u nastavu. Putem videokonferencija i eTwinninga, učenici su prezentirali i razmjenjivali ideje. Stvarali su nova prijateljstva s učenicima iz partnerskih škola. Učenici su razvijali svoje socijalne vještine, prihvatljivo ponašanje, samopouzdanje i pozitivnu sliku o sebi.

Provođenjem projekta opet smo se uvjerili da djeca uživaju u igri, što ih motivira za aktivno sudjelovanje u nastavi, a pozitivno raspoloženje tako se prenosi i na učenje. Igra je učenicima najzabavniji oblik učenja. Znanje stečeno kroz igru je trajnije od znanja stečenog na neki drugi način, rekle su učiteljice.

Da bi partneri i učenici sudionici u projektu što lakše pratili planirane aktivnosti pokrenule smo web-stranicu istoimenog projekta i na početku svakog mjeseca objavile jasne upute kao mali podsjetnik na planirane igre za taj mjesec. Svaki mjesec, tijekom rada na projektu, fokusi su bili na drugačijem tipu igre u nastavi.

Učenici su napravili prekrasne, vesele, razigrane bedževe, a nakon virtualnog glasanja odabran je i pobjednički logo projekta. Prezentirali su svoje najdraže društvene igre te sami osmišljavali nove igre i neka nova pravila. Sve to predstavljali su prijateljima putem videokonferencija i stvaranjem Wakelet kolekcije. Tijekom projekta provedene su igre na otvorenom, natjecateljske i dramske igre. Posebnost projekta upotpunila je  Wakelet kolekcija starih, zaboravljenih igara koje su učenici istražili od djedova i baka, zapisali i sami odigrali i pritom se odlično zabavili.

Povezao ih je i nasmijao ”Pokvareni telefon”. Slali su skrivenu poruku diljem Hrvatske i šire koju je zadnji u skupini morao odgonetnuti. Provedene su i igre za razvijanje logičkog zaključivanja, pamćenja i učenicima posebno zanimljive, digitalne igre. Sve igre bile su u svrhu učenja, ponavljanja i utvrđivanju gradiva, stjecanju novih vještina i naravno, radi zabave!

Učenici 3.a iz OŠ Oroslavje i 3.a OŠ Ivana Filipovića iz Osijeka posebno ističu veselje što su se upoznali videokonferencijom, (Slavonija i Zagorje). Virtualno su birali tajnog prijatelja, darivali se i slali čestitke , putem videokonferencija se družili i pisali pisma da se što bolje upoznaju.

Projekt su i učenici i učitelji sudionici ocijenili kao zanimljiv i poticajan, istaknuvši kako bi i druge godine rado sudjelovali u njemu.

Još članaka iz "Oroslavje"

Facebook