Umjesto nogometaša, glavni akteri derbija suci i gostujuća klupa

Antolića i načelnika općine Radoboj Topoloveca igrač sprečava u napadu na suca
Derbi susret kola odigran je u Donjoj

Derbi susret kola odigran je u Donjoj Stubici, gdje je nakon burnih događanja rezultat svega bio neodlučan 2:2. Neodlučno je i bilo u žutim kartonima od ukupno deset, a gosti su dobili jedan crveni više,od ukupno pet.

Zasluge za pregršt kartona i nediscipline ima i neuvjerljiva sudačka postava, osobito nesigurni glavni sudac Sokolić, te prvi pomoćnik Mišel Mrkoci, koji je svojim lošim viđenjem i procjenama situacija i sugestijama glavnome koje je ovaj uvažio, doveo do ruba incidenta i prekida utakmice.

Naime, gosti su nakon opravdanog isključujućeg kartona Večenaja bili iznenađeni odlukom, nakon sudačke konzultacije, da i crveni karton dobije Kovačec, te su revoltirani htjeli napustiti teren za igru, ali ipak na intervenciju pojedinaca to se nije dogodilo. Gosti su bili ogorčeni zbog još dvije situacije, poništenog gola radi signaliziranog zaleđa, te nedosuđenog kaznenog udarca nakon jednog starta Fistrića u svom kaznenom prostoru.

Domaći pak zamjeraju i tvrde da kod smanjenja rezultata na 2:1, lopta nije prešla čitavim obujmom liniju gola, te prestrogom isključenju trenera Horjana koji je ulaskom u teren za igru pokušao smiriti strasti kod već opisanih situacija.

Također, ne unošenje u zapisnik da je gostujući stručni stožer zvao igrače da napuste teren za igru , što su i poneki učinili (znaju se sankcije pri povratku u teren), i zbog neovlaštenih osoba na gostujućoj klupi, a nisu u zapisniku (što je svakako u ingerenciji prvog pomoćnika), još su činjenice na koje se žale domaći.

Najinteresantnije je da između samih igrača i nije bilo previše tenzija i nekih nesportskih situacija, već je sve bilo usmjereno na sudačke odluke. Prepustit ćemo to delegatu i stručnim komisijama NSKZŽ da se pozabave s tim problemima, a mi ćemo malo o samoj igri i razvoju utakmice.

Nekih 25. minuta trajalo je ispitivanje snaga, a tada domaći samo u dvije minute dolaze do vodstva od 2:0. Prvo iz igre izlazi nedovoljno oporavljeni Čondrić u 22.minuti koji je svakako želio pomoći svojim suigračima, a u 27. minuti nakon ubačaja iz kornera Drinovca, najprisebniji je bio Večenaj koji iz blizine glavom trese mrežu gostiju kraj uspavalih skakača i golmana Radoboja. To isto se dogodilo u 29. minuti, isti izvođač Drinovac, ovaj puta iz slobodnog udarca, praktički skraćenog kornera, pogađa u glavu najvišeg i slobodnog u skoku Fistrića, koji neometan lako zabija za povećanje rezultata na 2:0.

Ponovo neopreznost gostujućih stopera i neodlučnog vratara, jer sve se to događalo s nekih pet do šest metara udaljenosti od gola.Nakon odmora, samo tri minute kasnije neopreznost u domaćim redovima. Nakon slobodnog udarca Dleska s lijeve strane koji direktno puca prema golu, Đurđević ne uspjeva izbaciti loptu, a golman Pilski intervenira na samoj liniji uz desnu vratnicu i izbija loptu. Na signal drugog pomoćnika koji odlučno pokazuje na centar smatrajući da je lopta čitavim obujmom prešla liniju gola, glavni sudac zgoditak priznaje. Domaći burno protestiraju, ali moraju krenuti s centra i utakmica ponovo dobiva na draži.

Uz već opisane nemile scene iz 73΄. minute i prekida koji je trajao punih sedam minuta, gosti pojačavaju ritam i opasno prijete, a domaći polako gube dah. Samo minutu prije isteka regularnog dijela, gosti poravnavaju rezultat. Dugom loptom u prazni prostor sa svoje polovice terena, Cigula upošljava hitronogog Kozinu koji se sjurio u kazneni prostor domaćih, puca nisko po zemlji i lopta odlazi u mrežu po prstima istrčalog Pilskog.

U sudačkoj nadoknadi i jedna i druga ekipa imale su po jednu priliku za pobjedu, Matuša nakon kornera i Cigula nakon idealne prilike za udarac, koji je bio neprecizan. Na kraju rezultat je i realan stanju na samom terenu, oba tabora su i bodom zadovoljni, ali suđenjem svakako ne.

(bivši nogometni trener, delagat i istaknuti nogometni djelatnik)