Izvješće Povjerenika za natjecanje Branka Kušana: Delegati objektivnije ocjenjuju suce

Branko Kušan
Po završenom jesenskom dijelu nogometne sezone Povjerenik za natjecanje Branko Kušan je Izvršnom odboru No

Po završenom jesenskom dijelu nogometne sezone Povjerenik za natjecanje Branko Kušan je Izvršnom odboru Nogometnog saveza Krapinkso-zagorske županije podnio izvješće o natjecanju, koje je Izvršni odbor prihvatio i sad još ostaje da se o njemu raspravi i da ga se prihvati na skupštini koja će biti za nešto više od mjesec dana.

U uvodnom dijelu svog izvješća Kušan je iznio koja su se sve natjecanja odvijala pod ingerencijom NSKZŽ, te kad je koje natjecanje počelo i završilo. Uvodni dio završio je konstatacijom da su sve utakmice registrirane od njegove strane.

Seniori

Kod seniora nije bilo prekinutih niti neodigranih utakmica u ovom dijelu sezone. Kušan naglašava kako je jesenski dio 1. ŽNL bio u znaku NK Stubice koja je 100 postotnim učinkom dominirala u prvih 10 kola.

U krug favorita za osvajanje naslova prvaka još je svrstao i Rudara iz Dubrave i Radoboj. Prema Kušanu borba za ostanak vodit će se između klubova koji su sad plasirani od 8. do 14. mjesta, tako da očekuje interesantan i neizvjestan proljetni dio natjecanja i u borbi za naslov prvaka i u borbi za ostanak u 1. ŽNL.

Što se tiče suđenja u 1. ŽNL Kušan kaže da je većina utakmica odsuđena dobro, korektno i bez zamjerki, ali da je i bilo utakmica koje su odsuđene uz velike pogreške i propuste. Između ostalog još je spomenuo da je kod starijih sudaca primijećena slabija tjelesna pripremljenost i loše kretanje po terenu što je iritiralo i igrače i gledatelje.

Smatra da greške sudaca nisu bile namjerne, te su iste sankcionirane nedelegiranjem nekoliko kola, ovisno o težini učinjene pogreške.

Za 2. ŽNL je Kušan napomenuo da je bilo prilično nekorektnog ponašanja kako igrača, tako i službenih osoba tako da je bilo mnogo opomenutih i isključenih igrača i službenih osoba.

Upload slika i fotografija

Zataškani pokušaj fizičkog napada na suca HNS-ovog kandidata za župana KZŽ Anđelka Topoloveca na utakmici Stubica-Radoboj (opaska Glavnog urednika)

Juniori

Kod juniora je bilo i neodigranih i prekinutih utakmica. U 1.ŽNL nije odigrana utakmica 11. kola Rudar – Gaj zbog nedolaska domaćina i ista je registrirana 3:0 za goste. U 1. kolu utakmica Radoboj – Matija Gubec je prekinuta u 15. minuti kod rezultata 2:0 jer su gosti ostali sa 6 igrača na terenu. Utakmica je registrirana 3:0 za domaćina.

Utakmica 3. kola Jedinstvo – Oroslavje je prekinuta u 45. minuti pri rezultatu 4:0 za domaćina, jer su gosti ostali sa 6 igrača u terenu. Utakmica je registrirana postignutim rezultatom. U 5. kolu utakmica Stubica – Oroslavje je prekinuta u 67. minuti jer su gosti ostali sa 6 igrača u terenu. Registrirana je 3:0 za domaćina.

U istom kolu utakmica Oštrc – Ivančica je prekinuta u 79. minuti, također iz razloga što su gosti ostali sa 6 igrača u terenu. I ona je registrirana 3:0 za domaćina. Utakmica 2. kola Ivančica – Jedinstvo je registrirana 0:3 jer je za domaćina nastupio igrač bez prava nastupa. Sve momčadi zbog kojih se to dogodilo upućene su na stegovni postupak.

U 2.ŽNL 2 utakmice nisu odigrane. U 1. kolu Straža – Toplice i u 7. kolu Vatrogasac – Đalski i to obje zbog nedolaska gostiju. Pet je utakmica prekinuto i to sve s razlogom jer je jedna od momčadi ostala sa 6 igrača. Riječ je o utakmicama 2. kola Vatrogasac – Straža, gdje je gost ostao sa 6 igrača pri rezultatu 8:0 u 46. minuti, zatim utakmica 5. kola Toplice – Lobor, prekinuta u 49 minuti pri rezultatu 2:8 jer je domaćin ostao sa 6 igrača. Deveto kolo Toplice – Zagorec u 61. minuti pri rezultatu 1:5 jer je domaćin ostao sa 6 igrača. U 10. kolu prekinuta je utakmica Sloga – Lobor u 34. minuti pri 4:0 jer su gosti ostali sa 6 igrača. U 10. kolu Mladost B – Toplice pri 10:0 u 53. minuti gosti ostaju sa 6 igrača.

Upravo zbog dolaska pojedinih momčadi na utakmice s manje igrača događalo se da pojedine momčadi ostvare pobjede s vrlo visokom gol razlikom.

Prvak 1. ŽNL juniora je Jedinstvo, a 2. ŽNL Omladinac

Pioniri

Kod pionira u 1. ŽNL su sve utakmice odigrane i bio je samo jedan prekid, dok u 2. ŽNL nijsu odigrane dvije utakmice i jedna je prekinuta.

U 1. ŽNL prekinuta je utakmica Rudar D – Gaj jer je u 2. minuti domaćin ostao sa 6 igrača. Registrirana je 3:0 za goste. Utakmice 2. ŽNL Inkop – Schiedel i Vatrogasac – Schiedel nisu odigrane jer se gosti nisu pojavili, dok je utakmica Schiedel - Toplice prekinuta u 7. minuti jer su domaći ostali sa 6 igrača.

Kušan je pohvalio ligu pionira i naglasio da je vidljiv sve kvalitetniji rad s djecom i da djeca imaju dosta jakih utakmica. U 1.ŽNL uvjerljiva je momčad Pregrade koja ej 3 kola prije kraja osigurala naslov jesenskog prvaka, dok je treutno najbolji u 2. ŽNL Milengrad.

Mlađi pioniri

U ovom uzrastu u 1. ŽNL su sve utakmice odigrane, dok se u 2. ŽNL dvije utakmice nisu odigrale. To su utakmice Zagorec VT – Straža i Straža – Toplice, obje zbog nedolaska gostiju i obje su registrirane 3:0. Sve utakmice mlađih pionira su organizirane u skladu s propozicijama i nije bilo većih propusta niti upućivanja na disciplinski postupak.

U 1. ŽNL jesenski prvak je Klanjec, dok je u 2. ŽNL sa 100 postotim učinkom prvak Matija Gubec čin+i mlađi pioniri iz 9 utakmica imaju 9 pobjeda.

Limači

U ligi limača ove godine natječe se samo 10 klubova. Sve utakmice su odigrane i nije bilo niti jednog prekida. Utakmice su dolično ogranizirane i odskaču svojom organizacijom među svim ostalim utakmicama mlađih uzrasta.

I dalje je vidljivo da je ovo odličan potez što postoji ovakvo natjecanje, a primjećen je i napredak u radu s djecom. Jesenski prvak lige limača je Oroslavje.

Veterani

U 1. ŽNL nisu odigrane utakmice Stubica – Mladost Z i Hrvatsko Zagorje – Klanjec zbog nedolaska gostiju. U 2. ŽNL nije odigrana utakmica Rudar M – Toplice isto zbog nedolaska gostiju. U 1. ŽNL prekinuta je utakmica Zagorec VT – Klanjec u 34. minuti zbog napada gostujućeg igrača na suca. U 2. ŽNL utakmica Oroslavje – Rudar M je registrirana 3:0 jer je za goste nastupio igrač koji nije bio zapisan u zapisniku. Utakmica 1. ŽNL Ivančica – Pregrada je odgođena za proljetni dio zbog smrtnog slučaja.

Vidljivo je u ovom natjecanju da su veterani napokon shvatili da je ovo rekreativno natjecanje i da su napokon malo splasnule tenzije, o čemu govori i manji broj opomena i isključenja. Međutim postoji još nekoliko igrača kojima nije mjesto na nogometnim terenima, te je preporuka povjerenika da voditelji momčadi takve igrače izostave. Ukoliko će se ponavljati incidenti koje uzrokuju ti igrači ovo se natjecanje ubuduće neće odvijati pod okriljem NSKZŽ.

Delegati

Ove sezone povjerenik je imao na raspolaganju 29 delegata. Svi oni su na testirani, a najbolje rezultate na testiranju su imali Mladen Ciglenečki, Ivan Grozaj, Marica Kesak, Željko Kušan i Josip Majsec.

Povjerenik je utvrdio da delegati savjesno obavljaju svoju dužnost, uz tu i tamo pokoju manjkavost. Najveću primjedbu prema delegatima ima Kušan u nesrazmejeru brojčane i opisne ocjene sudaca, gdje je uglavnom brojčana ocjena veća nego opisna.

Uz to povjerenik je primijetio da pojedini delegati prikrivaju manjkavosti pri organizaciji utakmica, posebice kod mlađih uzrasta.