U Bečkom Novom Mjestu obilježen spomendan pogibije Petra Zrinskog i Frana Krste Frankopana
U sklopu obilježavanja Dana Međimurske županije, u Bečkom Novom Mjestu ove godine okupio se veliki broj građana koji su pohodili posljednje počivalište hrvatskih velikana Petra Zrinskog i Frana Krste Frankopana koji su u tom gradiću, 60-tak kilometara od Beča, prije 353 godine, dana 30. travnja 1671., nezakonito optuženi i osuđeni, tragično i mučki pogubljeni.
Car Leopold I. doveo je hrvatske velikaše 1670. godine u Beč pod izgovorom pomirenja, ali ih je odmah dao uhititi i zatočiti u jednoj od kula zloglasne tamnice u Bečkome Novom Mjestu. Optužba je bila tako vješto sročena da su Zrinski i Frankopan 18. travnja 1671. godine osuđeni zbog uvrede kralja i izdaje zemlje na strašnu smrt odsijecanjem desne ruke i glave. Noć uoči pogubljenja, dvojica velikaša posljednji su se put sastala i oprostila te su napisali oproštajna pisma svojim suprugama, Ani Katarini Zrinski i Juliji Naro Frankopan. Oproštajno pismo Petra Zrinskoga ženi Katarini "Moje drago serce" godinu dana kasnije prevedeno je na nekoliko svjetskih jezika te se smatra jednim od najljepših ljubavnih pisama na svijetu.
Toga 30. travnja 1671. godine sva su gradska vrata u Bečkome Novom Mjestu bila zatvorena, a stratište je okružila naoružana vojska. Prije smaknuća dvojici velikaša, kao i njihovim obiteljima oduzete su plemićke titule, a njihova imanja zaplijenila je država što je rezultiralo zgražanjem i zaprepaštenjem Hrvatske i Ugarske te čitave Europe.
Kako bi odali počast slavnim ličnostima naše povijesti, vijence su položili župan Međimurske županije Matija Posavec, gradonačelnica Grada Čakovca Ljerka Cividini, veleposlanik Republike Hrvatske u Republici Austriji Danijrl Glunčić, članovi Družbe „Braća Hrvatskog zmaja“ i Zmajskog stola Čakovec, Hrvatsko društvo u Gradišću uz Zrinsku gardu Čakovec, dogradonačelnik Grada Bečki Novigrad Reiner Spenger, predstavnik Hrvatskog kulturnog društva u Gradišću Stanko Horvath.
Kako je naglašeno tijekom svečanosti, Zrinski i Frankopan izraz su povijesne istine te je njihova poruka kroz stoljeća vrijedna naše neprolazne zahvalnosti i sjećanja na velikane hrvatske povijesti koji su utrli put stvaranja današnje samostalne i europske Hrvatske.
U komemorativnim govorima, u ime domaćina se obratio zamjenik gradonačelnika Bečkog Novog mjesta Reiner Spenger izrazivši poštovanje prema Zrinskima i Frankopanima, što je pokazano gestom da su njihova poprsja postavljena u središnjem gradskom parku, mjestu susreta i druženja. Istaknuvši želju za povezivanjem dva grada, Čakovca i Wienerneustadta, održan je sastanak sa gradonačelnicom grada Čakovca Ljerkom Cividini na kojem je dogovoreno skoro potpisivanje Sporazuma o prijateljstvu. Župan Matija Posavec zahvalio je građanima Međimurja koji su osobno stigli u Bečko Novo Mjesto, istaknuvši kako je uvijek zadovoljstvo kada se Dan Međimurske županije obilježava i izvan njenih granica. „Danas slavimo žrtvu Zrinskih i Frankopana, a želja nam je da sve lokacije vezane uz Zrinske i Frankopane dobiju oznaku kulturnih ruta Vijeća Europe“. Komemorativnoj svečanosti nazočili su i predstavnici austrijsko hrvatske zajednice za kulturu i sport, gradišćanski Hrvati, predstavnici udruga iz Beča, Innsbrucka i Salzburga.
Spomenimo kako je misno slavlje u katedrali predvodio fra Ivan Herceg župnik župe Nedelišće, a misno slavlje uveličao je Župni zbor Župe Presvetog Trojstva Nedelišće uz vodstvo kantora Vladimira Mihaljevića.
Prethodni članak
Sljedeći članak
Teška nesreća u Zagorju: Dvije osobe odvezene u OB Zabok
Tragičan kraj potrage: Nestala Mara pronađena mrtva
Gradonačelnica Zaboka ide u odlučnu izmjenu: 'Naša je dužnost zaštititi građane i njihove interese'
Lovci platili mito za dozvole bez ispita: Evo kakve su kazne dobili
Tragedija: Pronađeno mrtvo tijelo, policija obavlja očevid i traži informacije
Vezda simo dojdite: KUD Mače poziva na koncert
Nesreća u Zagorju: Motociklist (70) pao s motora i odletio u ogradu. Teško je ozlijeđen
Rukometaši i rukometašice Zagorca odigrali nove utakmice
Počinju nacionalni ispiti za školarce, evo detaljnog plana
Zagorje: Nesreća na državnoj cesti, dvije osobe prevezene u bolnicu
Istraživanje otkrilo bogatstvo riba i školjkaša rijeke Sutle
Predstavljanje rezultata istraživanja „Mala rijeka, veliki svijet: ribe i školjkaši rijeke Sutle“
Zamagljeni prozori su prvi alarm: ignoriranje kondenzacije vodi ravno do plijesni
Organskom gnojidbom do boljeg uroda voća i povrća - sad je pravi trenutak
Dođite u Klanjec i upoznajte skriveni svijet rijeke Sutle
