Lijepa tradicija: Čuvari Kristova groba iz svih dijelova Hrvatske stižu u Lobor
Ove će se godine, na Uskrsni ponedjeljak, 1. travnja, u Župi svete Ane u Loboru održati glasoviti XXIII. 'Hrvatskog festivala Žudija'.
Žudiji su mladići odjeveni u uniforme rimskih vojnika koji u svetom trodnevlju čuvaju Kristov grob postavljen za tu prigodu u crkvi a po uzoru na rimske vojnike koje spominje Matejevo evanđelje. U nekim župama čuvari su odjeveni u narodnu nošnju a ponegdje u mornarske odore. Vjerojatno je običaj čuvanja Kristovog groba u naše krajeve stigao iz Italije a time i sam naziv 'Žudiji'. S vremenom, svaka župa je iznjedrila svoje običaje tako da se danas ti običaji međusobno razlikuju po svojim specifičnostima.
Viteško društvo svetog križa Lobor već sedamnaest godina brine o povijesnim vrijednostima i kulturnoj baštini Lobora, Krapinsko-zagorske županije i RH kroz izvođenje raznih kulturnih i vjerskih programa. U vrijeme Uskrsa Viteško društvo svetog križa njeguje običaje čuvanja Kristovog grob u župnoj crkvi svete Ane te pucanja na sam Uskrs u čast uskrsnuća Krista. Navedeni običaji u Loboru datiraju iz 16. stoljeća kada je Petar Keglević dobio vlastelinstvo Lobor, te je u Uskrsno vrijeme slao naoružanu počasnu stražu u Loborsku crkvu čuvati Kristov grob.
Program XXIII. 'Hrvatskog festivala žudija' u Loboru počinje 10 sati svetom misom u crkvi sv. Ane u Loboru. Nakon mise bit će mimohod čuvara Kristovog groba ulicama Lobora. U 11.30 sati akademski snimatelj Šime Strikoman odradit će još jedno snimanje milenijske fotografije na brežuljku ispred crkve sv. Ane, dok XXIII 'Hrvatski festival žudija' tradicionalno počinje u 12.00 sati uz gromoglasno pucanje loborski kuburaša i njihovih prijatelja.
Prethodni članak
Sljedeći članak
Samo ovako se radi zaprška za sarmu: Kuharica otkriva caku za pravu, domaću gustoću
Svi griješe kad prže svinjske kotlete: uz ovu caku topit će se u ustima
Vraća se snijeg u Zagorje: Evo kad ga možemo očekivati
Jedan od najpoznatijih Zagoraca u Europi danas slavi 70. rođendan
U Zagorju rođeno 19 beba, od toga čak 14 dječaka. Evo tko su i odakle njihove mame
Evo tko sve u 2026. mora po novu osobnu iskaznicu i kakve kazne prijete za kašnjenje
Odazvalo se 458 darivatelja, prikupljena 401 doza krvi
Od sutra veliko poskupljenje: Usluga koju mnogi koriste skače za 60 posto
[FOTO] Održan sastanak s dječjim (grado)načelnicima
Brojni poslodavci u Zagorju traže radnike raznih struka, evo što se nudi
Zimi vam se magle prozori, a ljeti zrak stoji? I-Vent ventilacija s rekuperacijom to rješava efikasno – uz 7 godina garancije i čak 40% popusta
Dođite u Krapinu na predstavljanje rezultata velikog istraživanja
Zamagljeni prozori su prvi alarm: ignoriranje kondenzacije vodi ravno do plijesni
Ovaj stan u idealnom mjestu za život u Zagorju može biti vaš
Što učiniti ako naiđete na leptira koji prezimljuje?
