Prethodni članak
Sljedeći članak

[VIDEO] Kako pripremiti najbolje krafline zna naša babica Ana iz Stubaka, isprobajte recept!


Med dva potoka, Vidak i Topličina, smjestila se podno Medvednice općina Stubičke Toplice, odakle dolazi naša babica Ana Čičko. Od davnina je ovo mjesto poznato po termanom izvoru vode, Maksimilijanovoj i Dijaninoj kupelji i lječilištu, što je vezalo za sobom i velik razvoj turizma.

Kraljica fašnika - krafna

Babica Ana u ovo je fašničko vrijeme za nas pripremila posebne recepte, dvije delicije koje Zagorci, ali i svi posjetitelji Zagorja itekako obožavaju – štruklje i krafne. Ana se k mužu Darku Čičku udala iz obitelji Ladislava i Barice Rožman iz Andraševca. Rado se i danas sjeti kakva su sve jela nekad pripremale njezine mama i babica, recepte koje je od njih zapisala i danas i rado ih priprema svojoj djeci sinu Marinu i kćeri Martini, ali i unucima Davidu i Dorianu. Vrijeme je fašnika, a kakav bi to fašnik bil bez kraflina! Zato nam je naša Ana otkrila vrlo jednostavan recept za krafne, kakve je pripremala njezina mama. – Nije smel propuh biti, vrata se nisu smela otpirati gda su se kraflini delali. To se sajale jenput, pa drugi put, nisme se mogli dočekati da ih probamo – prisjetila se Ana. Slično je bilo i ovoga puta, kad ih je Ana zamijesila, a njihov je miris ispunio prostoriju.

Stari običaji

Prisjetila se baka Ana i običaja kakvi su se nekad njegovali za fašnik. – Deca su se od negda prerihtavala za fašunjek. Pucke su si crtale mustače i šminkale, skupili su se pajdaši iz cijeloga sela, zeli košare, babičin ščap i hodili okolo po mačkare i popevali, copre i vrage su tirali – ispričala je Ana. - Prve gda su mačkori došli h fižu su se prijeli za ruke i h krug tancali i popevali 'Debela repa, debeli klin, gospodo draga peneze sim. Ak nete dali, decu bume vam hkrali!' Z ščapem se pokazale kak velika i debela repa bu iduće zrasla gazdam na njivi. Onda su dobili pune košare jajec, krafljinov ali i penez ak je pri hiži bile koj dinarof. Na koncu su tak mačkori išli liepe po selu od hiže do hiže dok se nisu obišli! – sjeća se Ana. Rijetko još danas njeguju takve običaje, koji su nekada djeci činili pravo veselje. A prisjetila se babica Ana i svoje svekrve koja je, kaže, bila fajna kuharica – štruklje je delala ko po špagi. Otkrila nam je naša domaćica i taj recept, kojega su gosti isto jedva dočekali kušati. Pravi fašnički stol pripremila je babica Ana, onak po domaći: kiselo zelje, buncek, restani krumpir i finu domaću kapljicu, a domaće krafne ko šećer na kraju!

 

Krafljini

1 kocka svježeg kvasca

1 dcl mlijeka

malo šećera

malo brašna

0,5 kg glatkog brašna

prstohvat soli

2 žlice šećera

1 dcl ulja

2 jaja

1 žlica ruma ili rakije

2-3 dcl toplog mlijeka

šećer u prahu

Kvasac razmrvite sa šećerom i mlijekom te dodate malo brašna i stavite dizati na toplo mjesto. U drugu zdjelu pomiješajte sol, šećer, ulje, jaja, rum, mlijeko, uzdignuti kvasac pa pomalo dodajete brašno dok ne umijesite glatko tijesto koje se odvaja od zdjele. Tijesto je potrebno dobro tuči i klofati dok se ne stvore mjehurići. Ostavite ga da se diže na toplom mjestu dok se ne podupla. Uzdignuto tijesto razvaljate pa čašom režete oblike krafni po želji. Ponovo ostavite razrezane krafne da se dižu do pola sata. Pripremite niži lonac pun vruće masti i stavljajte ih peći kada vidite da se mjehurići stvaraju oko tijesta u masnoći. Prvo stavljajte donju stranu tijesta. Obavezno lonac pokrijete i pecite oko 2 minute dok vam se ne zažari. Zatim brzo preokrenete krafne i pecite otklopljeno druge 2 minute. Kad se malo ohlade posipajte šećerom u prahu.

 

Zagorski štruklji

Tijesto

0,5 kg glatkog brašna

malo soli

malo ulja

malo mlake vode

Nadjev

80 dkg svježeg sira

2 žlice kiselog vrhnja

malo šećera

malo soli

2 jaja

Dodatno

1 luk

malo masti

slatka mljevena paprika

svježi peršin

Zamijesite glatko tijesto pa ga nauljite i ostavite da odmara najmanje sat vremena. Razdrobite svježi sir pa umiješajte malo šećera, soli i kiselog vrhnja te dva jaja. Tijesto dobro i tanko razvucite, premažite uljem. Stavite nadjev sa svake strane te zarolate. Štruklje režite tanjurom i stavite na namazani lim za pečenje. Premažite vrhnjem i pecite na 180 stupnjeva C oko 45 minuta. Ostatak štruklji stavite kuhat u vruću posoljenu vodu. U tavici popržite sitno sjeckani luk pa u njega dodajte žlicu brašna. Sve prebacite u juhu nakon što su štruklji kuhani. Začinite mljevenom slatkom paprikom i rezanim peršinom.

 

Još članaka iz "Lifestyle"

Facebook