Prethodni članak

Stručnjaci upozoravaju: Tijekom vrućina, oprezno s ovim lijekovima!


Liječnici upozoravaju na više lijekova koje pojedinci trebaju uzimati s oprezom tijekom ljetnih vrućina. Naime, radi se o lijekovima koji tijekom vrućina mogu narušiti održavanje tjelesne temperature i to u smislu regulacije tjelesnih tekućina, znojenja i povećanog protoka krvi u tijelu.

Prvi od njih su antidepresivi i to dvije vrste, selektivni inhibitori ponovne pohrane serotonina (SSRI) i triciklički antidepresivi (TCA). Radi se o lijekovima koji tijekom vrućina mogu utjecati na sposobnost tijela da se znoji u potrebnoj mjeri, a to može otežati rashlađivanje tijela i u konačnici dovesti do dehidracije.

Također, stručnjaci upozoravaju na antipsihotike koji mogu utjecati na sposobnost prepoznavanja promjena u tjelesnoj temperaturi, a to može utjecati na pad krvnog tlaka i smanjenje funkcije srca, piše Independent.

Nadalje, stručnjaci navode da tijekom vrućina treba biti oprezan i tijekom korištenja lijekova za srce, odnosno beta blokatora koji se koriste za liječenje poremećaja srčanog ritma i zatajenja srca. Radi se o lijekovima koji mogu otežati tijelu da se rashladi tijekom velikih vrućina.

Također, diuretici, koji se koriste za povišeni tlak i zatajenje srca, potiču izlučivanje tekućine, što može otežati hlađenje tijela i povećati rizik od vrtoglavice ili nesvjestice, osobito pri naglom ustajanju. Lijekovi poput ramiprila i losartana dodatno umanjuju osjećaj žeđi, što može dovesti do manjeg unosa tekućine i pogoršati dehidraciju.

Stimulansi kao što je amfetamin podižu tjelesnu temperaturu i otežavaju znojenje, što može izazvati toplinski udar. Iako neka istraživanja upućuju na moguće zaštitne učinke, potrebna su dodatna ispitivanja, napominju stručnjaci.

Zaključno, inzulin se brže apsorbira tijekom visokih temperatura zbog širenja krvnih žila, što može izazvati nagli pad šećera. Simptomi poput znojenja, vrtoglavice ili umora mogu biti teško prepoznatljivi jer nalikuju simptomima pregrijavanja. Zbog toga je važno da pojedinci čuvaju inzulin na hladnom, jer ga toplina može oštetiti i smanjiti njegovu učinkovitost.

Još članaka iz "Lifestyle"

Facebook