Prethodni članak
Sljedeći članak

POKUŠAJTE DA GA NE OKINETE Danas je Svjetski dan BEZ selfija


Svijetom hara nova epidemija golemih razmjera koja preplavljuje sve društvene medije. Ta epidemija su tzv. “selfiji”,  produkt dostupnosti auto-portret opcije na danas sveprisutnim mobilnim pametnim telefonima. No, da bi se ovoj ovisnosti samo-portretiranja u raznim pozama i na raznim lokacijama stalo barem malo na kraj, uveden je dan bez selfija. 

Prije devet godina lansiran je iPhone 4, a kad je "selfie" u pitanju, nakon toga više ništa nije bilo isto. Zašto? To je prvi pametni mobitel s prednjom kamerom, pa je bilo lakše fotografirati se i pritom vidjeti kako će fotografija izgledati prije nego je okinete. Istraživanja pokazuju kako ljudi tijekom života uslikaju 25,000 sebića, a Rawhidove statistike kažu da se u sekundi na Instagram uploada 1000 "selfieja". Svaki dan diljem svijeta uslika ih se čak milijun. Ako upišete "#selfie" u tražilicu na Instagramu izbacit će vam gotovo 380 milijuna fotografija s tim heštegom

U studenom 2013. godine, riječ "selfie" sa trona je izbacila "twerk" i "bitcoin" i tako postala riječ godine Oxfordovog engleskog riječnika. Pojam je definiran kao fotografija sebe koju je osoba uslikala, obično pametnim telefonom ili web kamerom i objavila na društvenim mrežama. 

Ovaj se pojam zapravo prvi put upotrijebio još u rujnu 2002. godine. Australac je sam sebe uslikao jer se noć prije napio i razbio usnicu. Pa je tražio savjete svojih prijatelja što da radi s ranom. Njegov identitet i dalje ostaje misterij. Mnogi lingvisti analizirali su taj pojam, pa zaključili kako bi riječ "selfie" zapravo bila upotpunosti odgovarala australskom jeziku. Oni imaju tendenciju preoblikovanja riječi na način da one završavaju na "ie". Recimo, "barbecue", odnosno roštilj, oni zovu "barbie", pa tako "self" ili "ja", mogu nazvati "selfie". 

Prvi selfie iz 18. stoljeća Ipak, znanstvenici kažu kako je prvi "selfie" uslikan još davne 1839. godine. Učinio je to Robert Cornelius, ali mu je trebalo mnogo više vremena nego nama danas. Morao je maknuti leću, utrčati u kadar i stajati mirno tri do 15 minuta, pa ponovno zamijeniti leću.  Mi danas ne koristimo baš takve fotoaparate, a jedna od najvećih inovacija u fotografiranju "selfieja" definitivno je bio "selfie stick" ili štap. Patentirao ga je kanadski inovator Wayne Fromm 2005. godine, a već sljedeće godine koristio se u Americi. No, ovo je bilo ipak malo prerano, jer tada društvene mreže još nisu bile toliko popularne. Tek 2012. godine Yeong-Ming Wang patentirao je "alat" koji će moći držati pametni telefon i to je zapravo prva prava preteća "selfie sticka", no tek dvije godine kasnije počeo se upotrebljavati taj izraz. 2013. dobio je srebrnu medalju na sajmu inovatora Concours Lepine.

Jedan od najpoznatijih "selfieja" posljednjih godina je onaj s 86. dodjele Oskara. Ta fotografija s mnogo glumaca i Ellen DeGeneres u sredini, najviše je puta "retweetana" i podijeljena više od 2 milijuna puta prije no što je ceremonija završila, pa je čak i doslovno srušila Twitter na jedno kratko vrijeme, piše  Večernji.hr.



Još članaka iz "Lifestyle"

Facebook