Ovo su stvari koje morate znati ako vas ubode stršljen
Stršljeni su kukci koji pripadaju obitelji osa. Oni su jedna od tisuća vrsta unutar reda opnokrilaca, u koji također spadaju pčele, mravi i druge ose. Stršljeni su dugački oko 2,5 cm i imaju žute pruge koje se ističu na tamnim tijelima. Imaju krila, ticala, noge i žalac.
Ubodi stršljena najčešće izazivaju blage simptome, ali mogu dovesti do alergijskih reakcija ili ozbiljnijih simptoma. Otrovi stršljena sadrže histamin koji kod ljudi može izazvati jake alergijske reakcije.
Većinu vremena ubodi se mogu liječiti kod kuće, no ako su simptomi ozbiljni, treba odmah potražiti liječničku pomoć, piše Healthline.
Stršljeni nastanjuju gotovo cijeli svijet. Najčešće ih susrećemo na otvorenom. Njihova gnijezda mogu biti u blizini kuća ili u prirodi, primjerice u trulim stablima ili grmlju.
Stršljeni će ubosti ako se osjećaju ugroženima. Jedan stršljen može ubosti jednom ili više puta, a ponekad mogu napasti u rojevima i izazvati desetke ili stotine uboda.
Simptomi
Većina uboda stršljena izaziva blage i manje simptome. Ipak, moguće su alergijske reakcije, infekcije ili ozbiljniji simptomi. Manje od 10 posto uboda izaziva jače reakcije oko mjesta uboda.
Uobičajeni, nehitni simptomi
Obično će ubod stršljena utjecati samo na područje koje je pogođeno. Ti simptomi mogu trajati nekoliko sati ili do jednog dana.
Blagi simptomi uključuju:
crvenilo i oteklinu na mjestu uboda
toplinu oko uboda
bol
svrbež
krvarenje
moguće osipe (koprivnjaču) u blizini uboda
Anafilaksija i druge alergijske reakcije
Alergijska reakcija na ubod stršljena može izazvati ozbiljne simptome pa čak i anafilaksiju. To se događa jer otrov stršljena sadrži histamine koji mogu potaknuti alergijsku reakciju. Anafilaksija je vrlo ozbiljno i po život opasno stanje. Može se javiti kod 1,2 do 3,5 posto ljudi.
Simptomi uključuju:
osip po cijelom tijelu
oticanje kože ili grla
crvenilo kože
kašalj
otežano disanje
stezanje u prsima
piskanje u plućima
mučninu
povraćanje
znojenje
šok
Anafilaksija se može razviti brzo i biti smrtonosna u kratkom vremenu. Ako osjetite ove simptome, odmah potražite hitnu medicinsku pomoć.
Ozbiljni i dugotrajni simptomi
Možete doživjeti simptome koji nisu ni blagi ni anafilaktični. Ako traju dulje od jednog dana ili se pogoršavaju, treba ih pratiti. Ubodi u području nosa, usta ili grla mogu izazvati ozbiljne reakcije.
Jedna studija opisuje slučaj muškarca srednjih godina kojeg je ubio samo jedan stršljen, a koji je razvio oticanje cijele desne strane tijela i mjehure na rukama i nogama. Liječen je u bolnici tjedan dana kortikosteroidima i antihistaminicima.
Stršljeni mogu ubosti više puta, a moguće je i da naiđete na roj. Višestruki ubodi mogu izazvati ozbiljne simptome, opasne po život. Na primjer, na Šri Lanki, stršljeni vrste Vespa affinis mogu napadati ljude u rojevima, što može dovesti do srčanog udara, zatajenja organa ili drugih ozbiljnih problema.
Izgled stršljena
Stršljeni su dugački oko 2,5 cm, ali mogu biti i nešto kraći ili dulji. Šareni su, često s bijelim ili žutim prugama koje se ističu na smećkasto-crvenim i crnim tijelima. Glava im je svjetlije boje, a oči velike i tamne.
Imaju ticala, dva krila i šest nogu. Na kraju tijela imaju žalac povezan sa žlijezdom koja sadrži otrov. Njihovi žalci su glatki pa ne otpadaju nakon uboda – za razliku od pčela. Samo ženke stršljena mogu ubosti.
Liječenje
U većini slučajeva ubod stršljena možete liječiti sami:
Operite pogođeno područje sapunom i vodom.
Stavite hladan oblog da ublažite bol i smanjite oticanje.
Ako ste ubodeni u ruku ili nogu, podignite je kako biste smanjili oteklinu.
Koristite lijekove bez recepta poput antihistaminika ili kortikosteroidnih krema za ublažavanje simptoma.
Uzmite paracetamol ako je bol jaka.
Stršljeni ne ostavljaju žalac u koži pa ga nije potrebno vaditi, za razliku od uboda pčela.
Neki kućni pripravci također mogu pomoći kod uboda insekata.
Produženi ili teški simptomi
Ako simptomi traju dulje od nekoliko sati ili dana, možda će biti potrebna jača terapija – poput steroida na recept.
Alergijske reakcije
Ako ubod stršljena izazove alergijsku reakciju ili anafilaksiju, hitna medicinska pomoć je nužna. Ako znate da ste alergični i imate epinefrinski autoinjektor (EpiPen), upotrijebite ga odmah – ubrizgajte ga u bedro.
Anafilaksija može zahtijevati i intubaciju, steroidnu terapiju i infuziju. Pozovite hitnu pomoć čim dođe do anafilaktičke reakcije – minute su presudne.
Prevencija
Zaštitite se od uboda stršljena tako da ostanete mirni ako ih sretnete, nosite zaštitnu odjeću na otvorenom i koristite repelente. Svijetla odjeća može više privući stršljene od tamne ili neutralne.
Kada se javiti liječniku
Ako simptomi traju dulje od jednog dana ili se pogoršavaju, javite se liječniku – to mogu biti znakovi alergije ili infekcije.
Anafilaktični simptomi poput otežanog disanja, nesvjestice i jakog oticanja zahtijevaju hitnu pomoć.
Zaključak
Ubod stršljena može se dogoditi dok ste na otvorenom. Pojedinačni ubod najčešće izaziva blage simptome i kratko traje. Međutim, mogući su višestruki ubodi ili napadi roja, a kod osoba alergičnih na otrov reakcije mogu biti ozbiljne.
Ako osjetite otežano disanje, gubitak svijesti ili druge ozbiljne simptome – odmah potražite liječničku pomoć.