Onkolozi: Izbjegavanje ove hrane drastično smanjuje rizik od raka debelog crijeva
U zadnjih nekoliko godina sve je više mladih ljudi kojima se dijagnosticira kolorektalni karcinom - nešto što je donedavno bilo rijetkost. Liječnik specijaliziran za gastrointestinalnu onkologiju, dr. Pashtoon Kasi, navodi da su u protekla dva tjedna liječili i 16-godišnje pacijente, piše Index.
"To su vrlo teški razgovori", rekao je za EatingWell. Zbog tog uznemirujućeg trenda, stručne smjernice sada preporučuju da se s pregledima počne već s 45 godina. Među brojnim rizičnim čimbenicima, konzumacija prerađenog mesa sve se češće spominje kao jedan od najznačajnijih doprinosa razvoju bolesti, iako se rizik povećava i zbog genetike, pretilosti, sjedilačkog načina života i drugih navika.
Prerađeno meso danas uključuje niz proizvoda poput slanine, hrenovki, kobasica i suhomesnatih narezaka.
"Prerađeno meso je ono koje je konzervirano soljenjem, sušenjem ili dodavanjem kemijskih konzervansa", objašnjava nutricionistica Hannah Dalpiaz. U modernim prehrambenim proizvodima često se koriste nitrati i nitriti koji tijekom probave mogu stvoriti kancerogene spojeve.
Dnevni unos 50 grama prerađenog mesa povećava rizik od kolorektalnog karcinoma za oko 18 posto
Onkolog dr. Najeeb Al Hallak objašnjava da ti spojevi mogu izazvati oštećenja DNK i potaknuti rast tumora: "U kiselom okruženju želuca ili crijeva, posebno uz prisutnost željeza, nastaju spojevi koji su vrlo kancerogeni, osobito za crijeva."
Osim toga, rizik povećava i način pripreme mesa - pečenje na visokim temperaturama i roštiljanje stvaraju dodatne štetne spojeve koji mogu oštetiti sluznicu i povećati mogućnost mutacija. Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, dnevni unos 50 grama prerađenog mesa povećava rizik od kolorektalnog karcinoma za oko 18 posto. "To je nekoliko kriški slanine, jedna hrenovka ili par kriški šunke, ovisno o debljini i marki," pojašnjava dr. Kasi.
Stručnjaci naglašavaju da povremena konzumacija nije nužno opasna, ali svakodnevna može znatno povećati rizik, osobito kod osoba s genetskim predispozicijama. "Ako vam je to dio svakodnevne prehrane, razmislite o smanjenju i ograničenju", zaključuje Dalpiaz.