Blagdan je Male Gospe! Znate li što se danas slavi i što znači 'Idemo na Gore'?
Svake godine 8. rujna katolički vjernici slave blagdan Male Gospe. Iako nije riječ o državnom blagdanu i na taj datum nije neradni dan, osim naravno ako padne, kao ove godine u nedjelju, vjernici za ovaj nezapovijedani blagdan, kao i za Veliku Gospu, hodočaste u marijanska svetišta.
U velikom dijelu Zagorja je stoljetna tradicija da se na blagdan Male Gospe hodočasti u svetište Majke Božje Gorske u Loboru, a među zagorskim vjernicima vrlo često se za to hodočašće koristi izraz 'Idemo na Gore'.
No, što se danas točno slavi i koja je razlika između blagdana Velike Gospe i Male Gospe?
Naime, život Isusove majke Marije za katoličke je vjernike primjer svetačkog života, skromnog, samozatajnog, ali ispunjenog velikim djelima. Na Malu Gospu slavi se njezin rođendan, što je već samo po sebi iznimka jer se u katoličkoj tradiciji kao spomendan svetaca uzima njihov smrtni dan.
Osim Marijinog, u crkvenom kalendaru slave se rođendani Isusa i Ivana Krstitelja.
Korijene ovog blagdana možemo naći u petom stoljeću, kada je u Jeruzalemu posvećena crkva Rođenja Marijina, u kojoj je prema predaji bila kuća Marijinih roditelja Joakima i Ane. Marija je ondje rođena, pretpostavlja se oko 20 godina prije Krista.
Jedna je od ključnih figura u Katoličkoj crkvi, no posebnu čast iskazuju joj i pripadnici drugih vjera, recimo muslimani, jer je jedina žena kojoj je u Kuranu posvećeno cijelo poglavlje.
Prethodni članak
Sljedeći članak
Tragedija u Zagorju: Vozač poginuo na licu mjesta, cesta zatvorena
Stavite krumpir u ovu tekućinu na 5 minuta prije prženja: bit će hrskaviji nego u restoranu, a unutra mekan poput maslaca
Drama u Zagorju: Policija zaustavila vozača pa ostala u šoku, slijede ozbiljne posljedice
Detalji užasa u Zagorju: U frontalnom sudaru poginuo 55-godišnjak
Župan zabranio minice i duboke dekoltee: Nova pravila odijevanja tresu županiju
Inat im je jači od razuma: 2 znaka koja će ići glavom kroz zid samo da bi ostvarila svoje, makar propala
Užas pred popularnim klubom: Brutalno pretučeni mladići - 'Jedan nedavno operirao tumor'
Novac im se lijepi za prste: Ova tri znaka od 12. ožujka konačno pune novčanik kao nikad prije!
Izbio požar u poznatoj tvrtki: Na terenu je bilo osam vatrogasaca, doznaju se detalji!
Šokantan incident: Osuđen muškarac koji je slomio nogu uništavajući bistu: 'Ne volim komuniste'
Prijavite se na 17. trijenale zagorskog suvenira
Sjajan obiteljski film ''Glavonja'' dolazi u Kino Krapina
Pazi žaba – Na cesti niste sami, na cesti smo i mi životinje
Proslavite Dan žena u Zagorju
Kad se žene posvete sebi: U Donjoj Stubici održana prva “BROW LIFT & WINE” radionica
