Kardiolog tvrdi da je svakodnevna navika jednako štetna za zdravlje kao pušenje
U današnje vrijeme sve je više ljudi koji provode veći dio dana sjedeći, što može imati ozbiljne posljedice za zdravlje. Kardiolog Stephen Williams tvrdi da je sjedilački način života jednako štetan za zdravlje kao i pušenje.
Dugotrajno sjedenje povezano je s nizom zdravstvenih problema, uključujući srčane bolesti i dijabetes. Williams za New York Post ističe da je ključ u kretanju. Tjelesna aktivnost donosi brojne koristi, poput održavanja zdrave tjelesne težine, snižavanja krvnog tlaka, poboljšanja razine kolesterola, jačanja kostiju i mišića te smanjenja upalnih procesa. Osim toga, potiče rad mozga i pomaže u smanjenju stresa, tjeskobe i depresije.
"Sjedilački način života danas se smatra ‘novim pušenjem’", rekao je Williams. "Toliko je loš."
Studija provedena na 8000 odraslih osoba otkrila je izravnu povezanost između dugotrajnog sjedenja i povećanog rizika od prijevremene smrti.
Williams naglašava da nije potrebno provoditi sate u teretani ili trčati kilometre kako bismo poboljšali zdravlje. Dovoljno je povećati broj otkucaja srca na 10 do 15 minuta u nekoliko navrata, što ukupno čini 30 minuta dnevno. "Ako ste dosad bili potpuno neaktivni, čak i lagana šetnja može biti korisna", ističe Williams, piše Index.
Prethodni članak
Sljedeći članak
Prometni kolaps u Zagorju: Stvaraju se velike kolone – 'Nemoguće je probiti se do Zaboka'
Milanović donio odluku: 'Povlačim hrvatske vojnike iz Iraka i Libanona'
Romina iz Petrovskog otvorila zagorski tjedan 'Večere za 5'. Evo što je kuhala, koliko je bodova osvojila
Konačno potpisan ugovor: Kreće izgradnja brze ceste do Marije Bistrice
EVO TKO SU KANDIDATI: 'Večera za 5' ovog tjedna kuha se u Zagorju
Uskoro bez struje ostaju dijelovi 12 naselja u 2 grada i 2 općine u Zagorju
Kad se žene posvete sebi: U Donjoj Stubici održana prva “BROW LIFT & WINE” radionica
U zatvoru buknuo požar, dio zatvorenika završio je u bolnici: 'Gorjeli su madraci'
Klanjec: Branitelji iz udruge "Lijepa Naša" predstavili ambiciozne planove za budućnost
Istraživanje otkrilo bogatstvo riba i školjkaša rijeke Sutle
Predstavljanje rezultata istraživanja „Mala rijeka, veliki svijet: ribe i školjkaši rijeke Sutle“
Zamagljeni prozori su prvi alarm: ignoriranje kondenzacije vodi ravno do plijesni
Organskom gnojidbom do boljeg uroda voća i povrća - sad je pravi trenutak
