Što i kako u slučaju potresa: U DV Jurek održana vježba evakuacije i spašavanja
Kako se ponašati u slučaju potresa i na koga se i koje službe mogu u tom slučaju osloniti, naučili su polaznici Dječjeg vrtića 'Jurek' u Gornjoj Stubici, gdje je protekle srijede održana Vježba civilne zaštite Općine Gornja Stubica 'Potres 2024.'.
'Dana 18. prosinca 2024. godine u 15.00 sati razoran potres pogodio je općinu Gornja Stubica te izazvao materijalnu štetu u vidu urušavanja zgrade Dječjeg vrtića Jurek s popratnom pojavom – požarom kotlovnice. U vrtiću se nalazilo 80 djece, koja su, zajedno s djelatnicima vrtića, zauzela položaj zaštite u slučaju potresa, sklupčala su se ispod klupa i stolova, a potom su evakuirani iz objekta, dok vatrogasci gase požar. Nakon provjere brojnog stanja, uviđaju da četvero djelatnika nedostaje. Vatrogasci pronalaze troje i izvode ih te predaju djelatnicima zavoda za Hitnu medicinu. HGSS Stanica Zlatar Bistrica vrši pretragu objekta s potražnim psom te pronalaze četvrtu osobu i iznose ga na nosilima te predaju djelatnicima Hitne koji ga odvoze u OB Zabok' – upravo to bio je scenarij vježbe koja je za cilj imala provjeriti osposobljenost i koordiniranost svih žurnih službi na ovom području.
U Vježbi su, osim djelatnika i polaznika vrtića, sudjelovali gornjostubički DVD – ovi Gornja Stubica, Sveti Matej, Dobro Zdenci i Šagudovec, potom Policijska postaja Donja Stubica, Zavod za hitnu medinicu KZŽ Ispostava Donja Stubica, HGSS Stanica Zlatar Bistrica te GDCK Donja Stubica, a prema riječima načelnika Stožera Civilne zaštite općine Gornja Stubica, Stjepana - Svemirka Čekolja, ovakva se vježba organizira svake godine te je i ovoga puta pokazala spremnost službi civilne zaštite i žurnih službi.
Vježbu je pratio i općinski načelnik Jasmin Krizmanić koji je čestitao sudionicima na prikazanome i zahvalio na dobro pripremljenoj te kvalitetno i dobro odrađenoj vježbi. – Sve su službe pokazale da su dobro koordinirane i odradile su odličan posao, čime dokazuju spremnost da u slučaju velikog potresa na adekvatan način zbrinu najugroženije, a to su djeca. Drago mi je da je ova vježba odrađena upravo kod najosjetljivije skupine društva, u dječjem vrtiću. Važno je vježbati kako postupiti u ovakvim situacijama i educirati u tome najmlađe, koji moraju s time biti upoznati, kako bi znali što napraviti u ovakvim kriznim situacijama. Ono što je najvažnije je da su naše službe spremne, ali i da su djeca ozbiljno shvatila ovu edukaciju i odgovorno sudjelovala u vježbi – rekao je načelnik Krizmanić.
Ravnateljica Dječjeg vrtića 'Jurek' Božica Hrestak ističe kako je cilj senzibilizirati djecu za ovakav neželjeni događaj, kako bi djeca kroz vježbu vidjela kako bi to stvarno moglo izgledati, ali i da imaju povjerenje u odrasle osobe i u to da će one učiniti sve da bi ih zaštitili. - Upravo to je ključni faktor koji pomaže da se smanji stres i strah, a samim time i panično reagiranje u slučaju ovakvih događaja – zaključila je ravnateljica.
Prethodni članak
Sljedeći članak
Teška nesreća u šumi u Zagorju. Na intervenciju pozvan i helikopter
[FOTO] Sprema se jače pogoršanje, još će biti i snijega
Potres u hrvatskom sportu: USKOK sumnja na nestanak 17 milijuna eura
NAJLJEPŠA VIJEST TJEDNA: U OB Zabok proteklog tjedna rođeno 16 beba
Počinje promjena vremena, Božarov otkrio kad će kiša
Travanj je sudbonosni mjesec za ova 3 znaka: Svi dugovi nestaju, a bogatstvo dolazi u valovima
Zagorec KR bolji od Kurilovca
Dinamo - Zagreb bolji od Zaboka
Priznanja u aferi HEP: Dvoje optuženih priznalo krivnju USKOK-u
Loše vijesti: Cijene mesa rastu, evo koje najviše poskupljuje
Sudjelujte u akciji 'Jeste li ih vidjeli? - proljetnice' putem mobilne aplikacije
BRZI RAST AQUADENTA S JASNOM VIZIJOM: Od jedne ordinacije do nove lokacije i estetske medicine
Zdravo tlo - zdrava hrana: Kako uzgojiti zdravu hranu u našem povrtnjaku?
Kandidacijske liste za izbore za mjesne odbore općine Sveti Križ Začretje
Prijavite se na 17. trijenale zagorskog suvenira
