Otkriveni nepoznati podzemni dijelovi dvorca Oršić
Neočekivano, prilikom pripremnih radova za projekt izrade drenažnog sustava i hidroizolacije baroknog dvorca Oršić u Gornjoj Stubici otkriveni su podzemni dijelovi dvorca koji su vrlo vjerojatno zatrpani tijekom 20. stoljeća.
Neočekivano, prilikom pripremnih radova za projekt izrade drenažnog sustava i hidroizolacije baroknog dvorca Oršić u Gornjoj Stubici otkriveni su podzemni dijelovi dvorca koji su vrlo vjerojatno zatrpani tijekom 20. stoljeća.
Dvorac je u 18. stoljeću sagradila plemićka obitelj Oršić, međutim, arheolozima je zanimljiva činjenica da je dvorac izgrađen na mjestu nekadašnje srednjovjekovne utvrde Samci, tako da su pojedini dijelovi dvorca inkorporirani u stariju arhitekturu.
Posjed Zancka (Samci) spominje se u ispravi iz 1342. g., te stoga postoje mišljenja kako je utvrdu polovinom 14. st. sagradila gornjostubička loza Arlandija od roda Aka. Katastarska snimka iz 1861. godine, stare fotografije, kao i danas vidljivi ostaci konzervirane srednjovjekovne arhitekture u dvorištu dvorca daju naslutiti izgled nekadašnje utvrde, ali i nestalih dijelova dvorca i pomoćnih građevina čiji su ostaci tijekom 20. stoljeća zatrpani.
Najopsežniji zahvati izvedeni su povodom otvorenja Muzeja seljačkih buna još davne 1973. godine kada je promijenjen izgled čitavog uzvišenja. O tome svjedoče i podrumski otvori otkriveni prilikom arheološkog nadzora iskopa probnih sondi za izradu troškovnika planiranog projekta drenaže dvorca koji je i dalje u tijeku. Otvori su nađeni na južnom zidu kratkog istaka zapadnog krila dvorca što se nekoć naslanjao na stariju utvrdu, ispod današnje hodne površine, koja je povišena nanosima otpadnog građevinskog materijala.
Na dubini od dva metra otkriveni su i ostaci temelja zida čija će se starost ustvrditi daljnjim istraživanjima.
Nalaz ulomka srednjovjekovnog pećnjaka i ulomak luksuzne posude uvezene iz Italije, iako nađeni u spomenutom otpadnom građevnom materijalu korištenom za recentno niveliranje terena, samo daju naslutiti kako bi buduća istraživanja mogla donijeti nova saznanja o srednjovjekovnoj utvrdi Samci, koja je uz Susedgrad i Donju Stubicu, predstavlja treću značajniju srednjovjekovnu utvrdu na nekadašnjem stubičko-susedgradskom vlastelinstvu.
Prethodni članak
Sljedeći članak
Tragičan kraj potrage: Nestala učiteljica Barbara (39) iz Zlatara pronađena mrtva
Nestala je Barbara, 39-godišnja učiteljica iz Zlatara! Traže je policija i HGSS
TUŽNA VIJEST: Preminuo poznati zagorski direktor i političar
[FOTO i VIDEO] U Zaboku otvoren prvi McDonald's u Zagorju! Pogledajte kako izgleda
NOĆNA DRAMA: Policija upala u zabočki kafić, uhitila 32-godišnjaka, a onda se akcija nastavila...
Doktor osumnjičen da je godinama seksualno zlostavljao i drogirao maloljetnike ide u zatvor
Muškarac vratio ženi dug u lažnim eurima, a ona ih trošila u dućanima
Proračun Zagorskih Sela za 2026. iznosi preko 3 milijuna eura, načelnica otkriva planove
Stiže prvi dodatak na mirovinu: 'Sramotno i ponižavajuće za sve umirovljenike'
Šokantno otkriće! Popularni keks pun otrova - provjerite imate li ga kod kuće
Posebno priznanje za JU Zagorje zeleno u području ruralnog turizma
Ovaj vikend: Djed Božićnjak stiže u Westgate
PEVEX Zabok slavi rođendan i časti kupce s 15% popusta
Najbolji popusti za predblagdanski shopping
Bliži se kraj 2025., a mi još uvijek ručno provjetravamo? Možemo to i pametnije uz ventilaciju s rekuperacijom na akciji do -40%!
