U Zagorju ukrali spremnik s radioaktivnim izvorom
Foto: Pixsell/Ilustracija (Fotografija je ilustrativnog karaktera i nije u vezi s navedenim događajem niti lokacijom)
Pomalo nevjerojatna krađa dogodila se u Oroslavju, gdje su trojica muškaraca tijekom čišćenja objekta stradalog u požaru iz zaključane prostorije odnijela metalni spremnik s radioaktivnim izvorom.
Prema presudi Općinskog suda u Zlataru, riječ je o trojici muškaraca iz Kutine, dvojici u četrdesetim godinama i jednom 21-godišnjaku.
Cijeli slučaj zvuči gotovo filmski, ali detalji iz presude daju naslutiti da iza svega najvjerojatnije nije stajala nikakva "sofisticirana" namjera, nego pokušaj zarade na otpadu i “starom željezu”.
Kako se navodi u presudi, krađa se dogodila u razdoblju između 16. prosinca 2022. i 17. travnja 2023. godine u objektu u Ulici Milana Prpića u Oroslavju, koji je ranije stradao u požaru. Trojica muškaraca tamo su sudjelovala u čišćenju objekta, a tada su odlučili uzeti metalni zaštitni spremnik modela EKO-KON3-S.
No problem je bio u tome što se u spremniku nalazio, kako stoji u presudi: "izvor ionizirajućeg zračenja zatvorenog radioaktivnog izvora, odnosno, radioaktivni izvor iz gromobranske hvataljke".
Posebno bizarno zvuči činjenica da su na spremniku i vratima prostorije bila jasno postavljena upozorenja. U presudi doslovno stoji da se na spremniku nalazila naljepnica s natpisom:
“OPASNOST OD RADIOAKTIVNIH TVARI ILI IONIZIRAJUĆEG ZRAČENJA”.
Isti natpis bio je postavljen i na vratima prostorije u kojoj se spremnik nalazio.
Prema obrazloženju presude, najmlađi među njima uporabom alata nasilno je otvorio zaključana drvena vrata prostorije na prvom katu objekta. Sud navodi da su vrata bila osigurana metalnim prečkama i lokotima, no to ih nije zaustavilo.
Nakon što su provalili u prostoriju, druga dvojica muškaraca iznijela su spremnik iz prostorije, a potom su ga zajedno s ostalim otpadom odvezli. Koliko su točno zaradili nije utvrđeno, ali sud navodi da su se “nepripadno materijalno okoristili” za iznos veći od 132 eura, a da je oštećena tvrtka SANDBOX d.o.o.
Općinski sud u Zlataru trojac iz Kutine proglasio je krivima za teško kazneno djelo krađe počinjeno provaljivanjem. Svaki je osuđen na osam mjeseci zatvora, no kazna je zamijenjena uvjetnom osudom pa neće ići u zatvor ako u sljedeće dvije godine ne počine novo kazneno djelo.
Kako stoji u presudi, svi su dosad bili neosuđivani.
Slučaj je posebno zanimljiv upravo zbog činjenice da su muškarci, prema svemu sudeći, zbog otpada i starog željeza odnijeli spremnik koji je imao jasno istaknuta upozorenja na radioaktivni sadržaj. Iako u presudi nema podataka da je netko ozlijeđen ili ozračen, cijela priča djeluje uistinu pomalo bizarno.
Prethodni članak
Sljedeći članak
Tragedija u Zagorju: Vozač poginuo, cesta zatvorena za sav promet
Policija objavila strašne detalje tragedije u Zagorju: 'Poginuo je na licu mjesta'
Sreća u tjednu od 15. do 21. lipnja stiže baš ova 3 znaka, a tajna nije tamo gdje svi gledaju, već puno bliže
Stiže olujni vjetar s tučom: DHMZ izdao ozbiljno upozorenje Zagorcima, Međimurcima i Podravcima
Umjetna inteligencija tvrdi: Većina Zagoraca će danas za ručak jesti ovo jelo
Lančani sudar kod naplatnih kućica u Mokricama, imamo prve detalje
Premijer Plenković sutra dolazi u Zagorje: Evo što je povod njegova dolaska
Crikvenica za oproštaj generacije ŽNK Mladost MB
Nevrijeme pokazalo zube kod naših susjeda: Pala je tuča, u Zagorju upaljeni generatori
UPALJENI GENERATORI PROTIV TUČE. Salatko otkrio kakva je situacija iznad Zagorja
Opsjedaju vrtove, voćnjake, balkone, prozore i fasade: Stigla je sezona smrdljivih martina, evo kako ih se riješiti
Ne propustite prvo izdanje sajma zdravo! Rijeka
Kad padne mrak, počinje čarolija: U Radoboju vas očekuje susret s tisućama noćnih leptira
FOTOGALERIJA: Jubilarna 30. Terezijana spektakularno predstavljena u Zagrebu
Noć noćnih leptira 2026.
