Prethodni članak
Sljedeći članak

Sve se radi kako se ne bi razmišljalo o bolesti, radi samostalnosti i osjećaja pripadnosti

Udruga invalida Bedekovčina potpisala ugovor za drugu godinu projekta 'Radi kreativno, misli pozitivno - radna okupacija'. Radno - okupacijskim aktivnostima se razvila, obnovila ili održala samostalnost u svakodnevnim aktivnostima i poboljšala kvaliteta života


Za trogodišnji program 'Radi kreativno - misli pozitivno' Udruga invalida Bedekovčina je s Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike potpisala ugovor o drugoj godini provođenja. Projekt je odobren u okviru poziva 'Razvoj i širenje mreže socijalnih usluga koje pružaju udruge 2020-2023'. Riječ je o projektu koji je baziran na radnoj okupaciji i ekološkom uzgoju jabuka i ljekovitog bilja. U sklopu projekta financira se pola plaće socijalnog pedagoga i voditelja radionica te pola radnog vremena osobe s invaliditetom zaposlene na mjestu pomoćnog administratora. Ovisno o vrsti invaliditeta i teškoća prilagođavaju se aktivnosti radne i fizikalne terapije koje korisnike zanimaju i kod njih izazivaju produktivnost i osjećaj pripadnosti. Projektom je razvijen interes za nove aktivnosti i smanjeno ili uklonjeno razmišljanje o bolesti, negativnosti ili vlastitim ograničenjima, a obnovila se ili održala samostalnost osobe u svakodnevnim aktivnostima i poboljšala kvaliteta života.

Osposobljavanje za svakodnevni život


U radno-okupacijskim radionicama koje se održavaju u Zaboku i Bedekovčini bave se hranjenjem, oblačenjem, kućanskim poslovima i komuniciraju s drugim korisnicima i osobama na javnim mjestima kako bi se osposobili za svakodnevni život. Na kreativnim radionicama primjerice ukrašavaju drvene kutije salvet tehnikom koja uključuje aktivnosti bojanja, lijepljenja, rezanja i tako dobivaju maštoviti i originalni uzorci. Izrađuju i mirisne zagorske šeširiće od crnog platna čime se uvježbava rezanje kartona i tekstila, oblikovanje, lijepljenje, ukrašavanje vrpcom i cvjetićima, a napuni se lavandom. Izradom tradicionalnog zagorskog kinča, cvijeća od krep papira kod korisnika se razvija mašta, smisao za lijepo, preciznost i urednost i upoznaje zavičajna baština. Održavaju se i tjelesne rehabilitacijsko – rekreacijske koje uspostavljaju ravnotežu, povećavaju mišićnu snagu i koordinaciju pokreta šetnjama vježbama disanja, tjelesnim vježbanjem i igrama.


Aktivnosti u doba koronavirusa


U doba koronavirusa održali su čak 138 tematskih radionica, ali u Udruzi invalida Bedekovčina kažu da je to manje od planiranog. Kako se korisnicima ne bi narušilo zdravlje neki su sudjelovali putem video poziva ili telefonskim pozivima, a dvije online radionice provedene su s OŠ Oroslavje povodom Svjetskog dana osoba s Down sindromom te OŠ Bedekovčina povodom Dana planeta Zemlje. 'Od iznimnog značaja su podrška Općine Bedekovčina i Krapinsko-zagorske županije koji kontinuirano prate rad i razvoj udruge i financijski ga podržavaju. Nekoliko aktivnosti provodimo u partnerstvu s Udrugom Sunce iz Zaboka, dva dana u tjednu u Bedekovčini, dva u Zaboku, dok je jedan dan planiran za savjetovanja roditelja i članova obitelji. Psihosocijalna podrška putem individualnih i grupnih savjetovanja, radne terapije, rada sa socijalnim pedagogom, korisnicima i njihovim obiteljima pomažu kako bi zajednički poboljšali kvalitetu življenja. Svi s kojima se surađuje partneri su u projektu.

Putem ovog projekta provode se i ekološke radionice u vrtu i voćnjaku. Korisnici su tako brali jabuke iz voćnjaka udruge i radili džemove i kompota. U zimskom periodu su proučili, a u proljeće započeli uređivati okućnice, pri čemu zahvaljuju SŠ Bedekovčina koja je pomogla oko zahtjevnijih radova strojevima, vrta, čišćenju kora na stablima jabuka, bijeljenju vapnom, pripremi terena, sadnji biljaka i održavanju travnjaka i dvorišta. Ovakva vrsta usluge novitet je na našem području.

Još članaka iz "Bedekovčina"

Facebook