Prethodni članak
Sljedeći članak

Posvojenje – human korak koji vodi do sretne obitelji

Pokušali smo saznati postoji li u Zagorju interes za posvojenje djece i kako izgleda sam postupak


Posvojenje je poseban oblik obiteljsko - pravnog zbrinjavanja i zaštite djece bez odgovarajuće roditeljske skrbi koji posvojiteljima omogućuje roditeljstvo. Definicija je to iz obiteljskog zakona.

No posvojenje je mnogo više od puke definicije. Čin je to kojim se, na neki način, stvara obitelj, te se djeci bez odgovarajuće roditeljske skrbi i ljubavi pruža dom.

Ima posvojitelja, nema djece

Često ljudi ne prave razliku između udomiteljstva i posvajanja, no to su dvije vrlo različite stvari. -Posvojiteljstvom se stvara obiteljski odnos, dok se udomiteljstvom Svi koji su se ikada imalo interesirali za temu posvojenja znaju da taj postupak u Hrvatskoj nekad traje predugo, no da interesa ima. Prema podacima Obiteljskog centra KZŽ i Centra za socijalnu skrb Krapina i u Zagorju interes za ovaj human čin.

-Prema našoj evidenciji, na području nadležnosti Centra za socijalnu skrb Krapina u posljednjih pet godina posvojeno je jedanaestero djece, a trenutno na području nadležnosti našeg centra postoje dvije obitelji koje su zainteresirane i prošle su obradu za posvojenje djeteta - rekla nam je socijalna radnica iz Centra za socijalnu skrb Krapina, Sanja Mrzlečki. Ono što su nam iz Obiteljskog centra istaknuli kao problem jest činjenica da često nema djece za posvajanje.
Naime, sva ona djeca koja su smještena u domu uglavnom su tamo jer se roditelji ne mogu ili ne žele adekvatno brinuti za njih, no da bi mogli biti posvojeni roditelji se moraju odreći li im se moraju oduzeti roditeljska prava.

Prema zakonu to se može dogoditi u slučajevima kad roditelj zloupotrebljava roditeljsko pravo ili ga grubo zanemaruje te ga se tada odlukom suda lišava roditeljskog prava i kada je roditelj svojim ponašanjem pokazao da se dulje od 6 mjeseci ne brine za dijete s kojim ne živi ili je potpuno zanemario brigu za osnovne životne potrebe djeteta s kojim živi.

Posvojitelji moraju biti stariji 18 godina od djeteta

Sam postupak posvajanja nekad traje poprilično dugo, a što mu prethodi objasnila nam je Mrzlečki.

- Postupak za posvojenje provodi se po službenoj dužnosti centra za socijalnu skrb mjesta prebivališta ili boravišta djeteta. Osoba koja želi posvojiti dijete od centra za socijalnu srb svojeg prebivališta mora zatražiti mišljenje o podobnosti za posvojenje. U samom postupku za utvrđivanje podobnosti sudjeluje socijalni radnik, psiholog i pravnik. Osim što se vrše razgovori s parom ili osobom koja želi posvojiti dijete, obavljaju se razgovori i s njihovim bližim krvnim srodnicima i prijateljima – naglasila je socijalna radnica Centra za socijalnu skrb Krapina te je dodala kako se iz svih prikupljenih podataka formira stručni mišljenje o podobnosti za posvajanje.

Dokumenti koji su potrebni za pokretanje postupka posvajanja jesu rodni list, domovnica, vjenčani list, potvrde o prihodima, liječničke potvrde o zdravstvenom stanju, potvrde o nekažnjavanju te potvrde da nisu lišeni poslovne sposobnosti i roditeljskog prava.

Pravnica Obiteljskog centra KZŽ Dunja Horvat objasnila nam je da je prije nekoliko godina postojala dobna granica za one koji mogu posvojitelji. Dakle, to su mogle biti osobe iznad 35 godina starosti. Takva je odredba promijenjena, pa sada dobne granice nema. Ono što je važno jest da posvojitelji moraju biti stariji 18 godina od djeteta koje posvajaju.   

Iako smo dobili potvrdu da interesa za posvajanje djece među Zagorcima ima, ipak se čini kako je posvajanje danas u velikoj mjeri zanemareno. Rijetko koji bračni par ili roditelj koji ima mogućnost imati biološko dijete, ne razmišlja o posvojenju i pružanju doma i obiteljske ljubavi napuštenoj djeci.

Ako smo samo jednu osobu s ovim tekstom potaknuli na razmišljanje o posvojenju, velik je to uspjeh jer omogućiti malenom, napuštenom biću normalan obiteljski život pun ljubavi i veselja zaista je velik, ali prije svega human, čin.

Još članaka iz "Zagorski list"

Facebook