Grad Klanjec završio projekt cjelovite i energetske obnove Brozove zgrade

Autor
brozova-zgrada-klanjec-218x218.jpeg

Prijavom na poziv za dodjelu bespovratnih financijskih sredstava u sklopu provedbe mjera zaštite kulturne baštine oštećene u seriji potresa počevši od 28. prosinca 2020. godine na području Grada Zagreba, Krapinsko-zagorske županije, Zagrebačke županije, Sisačko-moslovačke županije, Karlovačke županije , Varaždinske županije, Međimurske županije, Brodsko-posavske županije, Korpivničko-križevačke županije i Bjelovarsko-bilogorske županije ministarstva kulture i medija, za operacije koje se financiraju iz Fonda solidarnosti Europske unije Gradu Klanjcu dodijeljena su bespovratna financijska sredstva u iznosu 738.899,11 eura, za projekt Cjelovite i  energetske obnove „Brozove zgrade“ u Klanjcu.

Po provedenom postupku javne nabave izabran je najpovoljniji ponuđač tvrtka DARMIKON d.o.o. iz Zagreba, a vrijednost ugovorenih radova iznosila je 376.256,69 eura.

Postupkom jednostavne nabave ugovorena je i usluga stručnog nadzora sa tvrtkom Bening d.o.o iz Zaboka.

Ostvarenim sufinanciranjem od strane Ministarstva kulture i medija Grad Klanjec dobio je i nadoknadu neprihvatljivih sredstava iz Projekta konstruktivne obnove „Brozove zgrade“  u visi od 301.430,36 eura, kao i za troškove izrade projektne dokumentacije Cjelovite i energetske obnove „Brozove zgrade“ u Klanjcu u vrijednosti od 31.250,00 eura.

Realiziranim projektom ugrađena je toplinska izolacija na temelje zgrade. Zamijenjena su dotrajala izo-stakla na svim prozorima, a na dvostrukim prozorima uličnog pročelja 1. kata zamijenjena su unutarnja krila replikom s ustakljenjem izo-staklom. Svi prozori opremljeni su unutarnjim roletama radi sprečavanje insolacije i pregrijavanja. Obzirom na status zgrade kao pojedinačnog kulturnog dobra, očuvan je izvorni izgled fasade sa svim profilacijama i naličima, a na svodovima prizemlja izvorni oslik. Projektom nije predviđena nikakva izolaciju fasadnih zidova, uključivo inverznu, već ličenje unutarnjih ploha zidova mikrokeramičkim premazom kojim se stvara sloj koji sprečava stvaranje kondenzacije i produžuje rok u kojem se zidovi moraju ličiti.

Ovim projektom zamjenjeni su i postojeći plinski aparati, s novim plinskim kondenzacijskim kombi aparatima koji uzimaju svježi zrak iz vanjskog okoliša zrako dimovodnim sustavom, te je sustav neovisan o zraku u prostoriji. Novi kondenzacijski bojleri imaju automatizirani prekid rada noću. Na radijatorima su demontirani ručni ventili te su ugrađeni termostatski ventili i termostatske glave.
Postojeći sustav hlađenja je u cijelosti demontiran, a na istim pozicijama su ugrađene nove učinkovitije dizalice topline zrak – zrak. Upravljanje jedinicama je putem daljinskih upravljača.

Elektroinstalacija u zgradi je obnovljena prilikom zadnjeg zahvata - konstruktivne obnove zgrade. Međutim, zadržana su stara, energetski neučinkovita rasvjetna tijela. Stoga su ovim projektom zamijenjena i ugrađena nova, niskoenergetska LED rasvjetna tijela.

Na temelju strujnih prilika u elektroenergetskoj mreži i raspoložive krovne površine, ugrađeni su solarni modula ukupne snage od 8,925 kW. Na ovaj način osigurana je tražena kvaliteta, koja je uvjet da se ostvari predviđena proizvodnja iz fotonaponske elektrane.

Navedenim intervencijama na ovojnici zgrade, izmjenom plinskih bojlera i klimatizacijskih jedinica, zamjenom klasične rasvjete za energetski učinkovitu LED rasvjetu, postignut je osnovni cilj projekta, a to je ušteda na Eprim za više od 30%.
Projektom su izvedene sanitarije za osobe sa invaliditetom na prvom katu čime se u potpunosti ispunjava temeljni zahtjev pristupačnosti za zgradu. Izvedena je i prilagodba južnog stubišta u požarno sigurnosno stubište te zamjena svih klasičnih slavina, vodokotlića i ispirača za pisoare za uštedne modele koji su svrstani u prva 2 razreda vodne oznake EU Water Label.

Nakon završetka cjelokupnog projekta izrađen je i energetski certifikat kojim se dokazuje da su projektirana svojstva zgrade kao i projektirane uštede i ostvarene.

NAjčitanije