Zaboravite na avokado i maslinovo ulje: Ova namirnica je puno bolja, a košta samo 1 euro

Foto: me5otron - CC BY 2.0
Sadrži spojeve koji se bore protiv raka te imaju sposobnost kontrolirati upalne procese i smanjiti rizik od srčanih bolesti.
Pregledavate li kulinarske sadržaje na društvenim mrežama, teško je ne primijetiti bezbroj videa kuhara iz cijeloga svijeta koji hvale kupus kao iznimno svestrano povrće. Stoga, prilikom sljedeće kupovine, razmislite o tome da ga uvrstite u svoju košaricu.
Osim što je vrlo popularan, kupus je i izuzetno bogat hranjivim tvarima. Obiluje vlaknima, pokriva polovicu dnevnih potreba za vitaminom K, trećinu za vitaminom C te desetak posto potreba za folatima. Ovo lisnato povrće također sadrži tragove mangana, vitamina B6, kalcija, kalija, vitamina A, željeza i riboflavina.
Kupus pripada porodici krstašica, zajedno s brokulom, cvjetačom, keljom i blitvom. Sva ta povrća sadrže spojeve koji djeluju protiv raka, pomažu u kontroli upala te smanjuju rizik od bolesti srca.
Kupus može varirati bojom – od zelene do crvene i ljubičaste – a listovi mu mogu biti glatki ili naborani.
Kupus ponekad ima "lošu reputaciju“, najčešće zato što, kad se prekuha, može ispuštati neugodan miris sumpora. No, pravilno pripremljen, kupus može obogatiti okus brojnih jela.
Osim što djeluje protuupalno, kupus sadrži i antocijane – pigmente iz skupine flavonoida koji su blagotvorni za zdravlje srca. Istraživanje iz 2013. godine objavljeno u časopisu Circulation, koje je obuhvatilo 93.600 žena, pokazalo je da one koje konzumiraju više hrane bogate antocijanima imaju manji rizik od srčanog udara.
Kupus također može pomoći u smanjenju razine masnoća koje začepljuju arterije, poput kolesterola. Topiva vlakna pomažu u snižavanju razine „lošeg“ kolesterola tako što se vežu za njega u crijevima i sprječavaju njegovu apsorpciju u krvotok.
Treba napomenuti da konzumacija većih količina kupusnjača može izazvati nadutost i plinove, zbog visokog udjela vlakana.




