Kolar: Zagorski proizvođači mlinaca i štrukli, certificirajte se!
U Krapini je održana konferencija za medije na temu županijskih javnih poziva i natječaja iz resora Upravnog odjela za gospodarstvo, poljoprivredu, turizam, promet i komunalnu infrastrukturu.
Predstavljena su tri javna poziva i natječaja, a kako je istaknula pročelnica Sanja Mihovilić riječ je o natječaju za proizvođače zagorskih štrukli, zagorskih mlinaca i sajmove namijenjene obrtnicima i gospodarstvenicima. Ukupna vrijednost natječaja je 66.500 eura.
Za proizvođače zagorskih štrukli osigurano 20.000 eura, koji su namijenjeni su za certificirane proizvođače koji imaju registrirano proizvodnju ili obrt na području KZŽ. - Ukupna potpora koju mogu ostvariti je do 60 posto ukupno prihvatljivih troškova, postoji skupina A vezana uz proizvodnju i skupina B vezana za marketinške aktivnosti i edukacije, koja je do 20 posto ukupno prihvatljivih troškova. Prihvatljivi troškovi su od 1. siječnja, a iznos potpore za proizvodnju do 10 t godišnje je minimalno 2.700 eura. Za proizvođače koji imaju veću proizvodnju, 8.000 euraje minimalna, a 10.650 maksimalna potpora – rekla je Mihovilić.
Natječaji su objavljeni 21. ožujka i otvoreni su 22. travnja.
Drugi javni poziv je za proizvođače zagorskih mlinaca, također certificirane. Osigurano je 20.000 eura, također postoji skupina A i B, vezana za proizvodnju odnosno marketinsše aktivnosti i edukaciju. Prihvatljivi troškovi su od 1.1., iznos je 3000 eura minimalno po korisniku, a maksimalno 8000 eura. Natječaj također traje do 22. travnja.
-Kako bi obrtnici i gsopodarsvenici imali još bolju vidljivost i jaču konkurentnost na tržištu, usmjereni smo i u nastupe na sajmovima i otvaranju novih tržišta i za taj dio osigurali smo 26.500 eura. Potpora je namijenjena obrtima i mikro i malim gospodarstvima na području KZŽ. Pozivamo zainteresirane koji imaju vizije svoje prezentacije, da se jave na natječaj. Prihvatljivo je do 50 posto opravdanih troškova, a potpora je maksimalno 2000 eura po korisniku – rekla je Mihovlilić.
Župan Željko Kolar pozvao je sve zagorske proizvođače da se certificiraju, jer to je uvjet da bi se mogli javiti na natječaj. - Isto tako stav KZŽ je da ćemo za svakog novog certficiranog šroizvođača mlinaca ili štrukli, povećati iznos u natječaju, jer želimo da se poveća proizvodnja. Potrebe na tržištu veće su od onoga što mi u ovom trenutku proizvodimo, s time da postoji ogroman prostor za povećanje izvoza i dobivanja veće cijene za te naše zaštićene sjajne proizvode – rekao je Kolar.
Župan je dodao i da je Županiji, što se tiče natječaja za odlazak na sajmove, u interesu da se poduzetnici i obrtnici koji imaju odlične proizvode, mogu prezentirati na drugim sajmovima i šire prostor svog djelovanja i tržište.
-Ovo je kontinuitet ulaganja u gospodastvo naše županije i na neki način vraćamo ljudima ono što smo dobili iz poreza na dohodak. Zahvaljujući njima imamo tako veliku zaposlenost i najveće prosječno povećanje plaće u RH – zaključio je Kolar.
Prethodni članak
Sljedeći članak
Lijepa vijest: Akciji darivanja krvi za žene pristupilo njih 43
TUŽNA VIJEST: Umro je legendarni dr. Marcel Majsec
Kaos na autocesti od Zaboka prema Zagrebu: Više vozila sletjelo s ceste
OB Zabok objavila važnu obavijest za pacijente - stupa na snagu odmah
Svi krivo peku kotlete: zbog ove greške budu žilavi i suhi, kuhar otkrio trik
Horoskop za četvrtak: Ako ste rođeni u ovom znaku, izbjegavajte donošenje važnih odluka
'Dimnjačar' oduševio Špičkovinu
Zabok poražen u drami protiv Splita
Ljubitelji prirode, kulture i tradicije, dođite na zanimljiv program u Radoboj
Upotrebom suzavca i uz prijetnju nožem ukrao automobil, a onda tek napravio kaos
Dan orhideja 2026.
Dođite na Dane orhideja i sretnite tajanstvene stanovnike Strahinjčice
Zašto se plijesan stalno vraća – iako je redovito čistite?
80 godina Ivančice d.d.: Od male ivanečke zadruge do vodećeg proizvođača dječje obuće u Hrvatskoj
City Nature Challenge 2026 – pridruži se i otkrij prirodu oko sebe
