Prethodni članak
Sljedeći članak

[DAJMO DJECI KORIJENE I KRILA] Tradicijske drvene igračke razveselile mališane DV 'Bubamara' u Donjoj Stubici

Projekt Etnografskog muzeja proveden je već u sto vrtića diljem Hrvatske


Dječjem vrtiću 'Bubamara' u Donjoj Stubici doniran je danas veliki paket tradicijskih drvenih igračaka u sklopu projekta 'Dajmo djeci korijene i krila'.

Radi se o projektu kojega je osmislio Etnografski muzej u Zagrebu, a provodi ga u partnerstvu s Radijem Kaj i Krapinsko – zagorskom županijom te gradom ili županijom u kojoj se već provodi.

Zahvaljujući ovom projektu, djeca u preko sto vrtića po Hrvatskoj igraju se tradicijskim drvenim igračkama koje se proizvode u Mariji Bistrici i Gornjoj Stubici.

-Drago nam je da se diljem Hrvatske, ali i naše male Zagorke i Zagorci, igraju upravo igračkama kojima su se igrale njihove prabake i pradjedovi, jer se tako kod djece, osim čuvanja kulture i baštine, njeguju još neke humane vrijednosti poput čuvanja i pospremanja igračaka te dijeljenja s drugima. Važno je i da se ove igračke u cijeloj Hrvatskoj prepoznaju kao nematerijalna kulturna baština zaštićena UNESCO – vom listom, na što smo posebno ponosni – rekla je ovom prigodom zamjenica župana Jasna Petek.

Ravnateljica Etnografskog muzeja Goranka Horjan rekla je kako je ovaj projekt proizašao iz izložbi koje je muzej organizirao 2012. te baveći se istraživanjem terena i fenomenom tradicijskih igrački. – Željeli smo taj fenomen približiti mlađoj populaciji, jer igračke nemaju smisla ako se nitko s njima ne igra. Na taj smo način produžili i potrebu izrade tih igračaka, tako da ih naši majstori iz Marije Bistrice i Gornje Stubice imaju razloga proizvoditi – rekla je Horjan te je zahvalila svim partnerima na projektu, odnosno gradovima i županijama diljem Hrvatske gdje je projekt gostovao, a posebno Krapinsko – zagorskoj županiji u kojoj je bilo najviše gostovanja.

Da igranje tradicijskim drvenim igračkama potiče kreativnost i inovativnost kod djece na jedan drugačiji način nego što to čini igranje i današnjem suvremenom okruženju, potvrdila je ravnateljica donjostubičkog vrtića Vesnica Borlak. – Mi smo vrtić koji već dvadesetak godina njeguje tradiciju i običaje našega kraja na više načina. Imamo folklornu skupinu koja je postigla prekrasne rezultate na natjecanjima i priredbama, a naša djeca doista uživaju u tradicijskim igračkama, koje kod njih potiču maštu. Vidimo to i u praksi, jer djeca vrlo rado i s veseljem sami oslikavaju tradicijske igračke – zaključila je ravnateljica.

Ovom su prigodom mali folkloraši pokazali kako tradiciju svojega kraja njeguju u pjesmi i plesu, a potom su uživali u kratkoj predstavi.

 

Još članaka iz "Županija"

Facebook