Suza iz Zlatara proglašena najljepšom kravom u Hrvatskoj! Vlasnik Božidar kaže: 'Ovo je kruna dugogodišnjeg rada moje obitelji’
Simentalka Božidara Domitrana sada nosi titulu i najljepše krave u cijeloj Hrvatskoj, koju je osvojila na 32. Državnoj stočarskoj izložbi u Gudovcu
Osim što je najljepša krava u Hrvatskom zagorju, što je službeno potvrđeno na ovogodišnjoj, 22. izložbi stoke Krapinsko – zagorske županije u Svetom Križu Začretju, o čemu smo pisali OVDJE, simentalka Suza sada nosi titulu i najljepše krave u cijeloj Hrvatskoj, koju je osvojila na nedavno održanoj 32. Državnoj stočarskoj izložbi u Gudovcu.
Iz Gudovca se vratila ovjenčana šampionskim zvonom, a nju i njezinog vlasnika, renomiranog uzgajivača Božidara Domitrana, ponovno smo posjetili na OPG – u u Martinšćini.
‘Zbigecana’ Suza
-Ovo je kruna mojeg dugogodišnjeg rada, ne samo mojeg, već i moje obitelji. Presretan sam – komentirao je Domitran. Suza je stara tri godine i dnevno daje oko 35 litara mlijeka. Draga, miroljubiva i mazna šampionka za izložbu je bila dobro pripremljena.
– ‘Zbigecali’ smo je, očistili papke, ošišali, okupali. Tamo se strogo sve ocjenjuje, sve je jako bitno – kaže Domitran, čije su krave županijsko šampionsko zvono osvojile 14 ili 15 puta, ni sam nije siguran, a na sajmu u Gudovcu također su se do sada šampionskim zvonom okitile dva puta, uz brojne prve i druge nagrade. Dakle, ovo je treće državno šampionsko zvono koje je stiglo u Domitranove ruke, ali je u Gudovcu dobio još jednu vrijednu nagradu, austrijsko zvono, koje Austrijski savez uzgajivača poklanja najboljim uzgajivačima stoke u Hrvatskoj.
– Austrijsko zvono dobivaju najkvalitetnija grla, nakon dugogodišnjeg ocjenjivanja. U 32. godine povijesti sajma u Gudovcu, nikada se nije dogodilo da jedno gospodarstvo dobije oba zvona. To je najveći mogući uspjeh, to je vrh – zadovoljan je Božidar Domitran. Kvalitetu njegovog rada potvrdila su i ostala tri grla na državnom natjecanju. – Vodio sam i krave Brundu, Simpu i Cugu te smo osvojili dvije prve i jednu treću nagradu. Uzeo sam sve kaj se dalo – smije se Božidar.
Poticaj
Iako smo često pisali o Domitranu i njegovim uspjesima u uzgoju stoke, kao i na natjecanjima orača, dodajmo da simentalki u stajama na OPG – u ima nešto manje od 70 i o njima vodi brigu zajedno sa sinom Josipom. Uvelike im posao u zadnjih par godina olakšava robot za mužnju krava kojeg su kupili preko natječaja Ruralnog razvoja. Krave uzgaja isključivo za mlijeko, a prodaje ga Mljekari Veronika Desinićka. - Poštujemo jako genetiku u staji, na to mislim od prvog dana, oduvijek sam sve krave pripuštao s elitnim bikovima. Sva ženska telad koja ostaje doma genetski je testirana – otkriva Domitran.
Dodaje da je Krapinsko – zagorska županija pomogla subvencijama za kupnju junica, kao i za silos, mješaonu, što je, kaže, velika podrška. - Presretan sam zbog uspjeha u Gudovcu. Veliki je to poticaj za dalje, ne toliko meni, već sinu i obitelji, koji ostaju iza mene, a da nije njih i njihove podrške, ne bi ni toga bilo – kaže za kraj. Čestitke je Domitranu uputio i župan Željko Kolar. - Čestitam obitelji Domitran na ovom izvanrednom uspjehu koji je još jedan dokaz da u Zagorju možda i nemamo velike poljoprivredne površine, ali imamo vrijedne ljude i vrhunske rezultate koji su prepoznati na nacionalnoj razini - poručio je župan.
Prethodni članak
Sljedeći članak
Drama u Zagorju: ‘Bojimo se za svoju djecu, kćer su napali već 4 puta, a nitko ništa ne poduzima'
Pripremite se na gužve: Kreću radovi na rotoru kod Zaboka, dvije ceste bit će zatvorene za sav promet
Muškarac (62) poginuo u prevrtanju traktora
Zagorca (83) na mobitel nazvala nepoznata osoba. Od tada je izgubio oko 200 tisuća eura
Suprug (23) popularne hrvatske glumice (49) napravio senzaciju o kojoj priča cijela Hrvatska
UHVAĆEN DILER: U kući kod Jakovlja skrivao stotine tableta ecstasyja, kokain i oružje
Gabrijel Šivalec briljirao na utakmici protiv UAE
Policija otkrila mrežu razmjene materijala seksualnog zlostavljanja djece! Osumnjičen muškarac
Tinejdžeri ukrali autobus, pa udarili kamion i pokosili znakove: 'Mislili smo da će poginuti'
Zagorec (54) 'nasjeo' na romantičnu prijevaru. Ostao bez više tisuća eura
Prvi korisnik u Westgate Business Parku na 20.000 m² zemljišta
Westgate City slavi 16. rođendan i daruje te super popustima!
Dišeći vert – spoj prirode i čovjeka
Jesen je vrijeme za sadnju: lukovice koje bude proljeće i hrane prirodu
Dan za pamćenje: Mjesto gdje shopping postaje pravi doživljaj
