Eksperimentalno ispitivanje za malu maturu
U Osnovnoj školi “Ante Kovačića” Zlatar održano je eksperimentalno ispitivanje obrazovnih postignuća učenika
U Osnovnoj školi “Ante Kovačića” Zlatar održano je eksperimentalno ispitivanje obrazovnih postignuća učenika osmih razreda u okviru vanjskog vrednovanja, odnosno pripreme za „malu maturu“.
- Zlatarska škola odabrana je kao jedina u Krapinsko-zagorskoj županiji - rekao je ravnatelj škole Emil Šredl, ujedno predsjednik ispitnog povjerenstva i odgovoran za cjelokupnu provedbu ispitivanja.
Projekt probnog ispitivanja obrazovnih postignuća učenika pokrenuo je Nacionalni centar za vanjsko vrednovanje i obrazovanje iz Zagreba, dok samo istraživanje provodi Institut Ivo Pilar, čija je predstavnica, profesorica psihologije Kristina Petrovečki tijekom dva dana nadgledala provođenje istraživanja.
Znanje iz sedam predmeta
Zlatarski učenici prvog su dana pisali ispite iz hrvatskog i njemačkog jezika, dok su dan kasnije svoje znanje pokazali iz pet predmeta - biologije, kemije, fizike, povijesti i geografije. Ukupno je sudjelovalo 59 učenika osmih razreda iz dva razredna odjeljenja, dok su oni učenici koji nastavu polaze po prilagođenom programu za sad bili oslobođeni ovog eksperimentalnog testiranja. Učenici su bili podijeljeni u četiri grupe u isto toliko razreda, a nadgledalo ih je ukupno osam profesora.
-Posebnih priprema nije bilo budući da prema pravilniku o istraživanju učenici nisu smjeli znati kada će se istraživanje provoditi, iako su na početku školske godine bili informirani da će do njega doći. Smjeli smo im reći tek dan prije - napominje Šredl.
Učenici su nam, iako uzbuđeni zbog provjere znanja, rekli kako nije bilo preteško. Primjerice test iz biologije riješili su već za desetak minuta.
-Mislila sam da će biti puno gore - priznala nam je jedna učenica.
Dobri rezultati
Slično istraživanje provodilo se i prošle godine, a tada su učenici pisali testove iz hrvatskog jezika i matematike.
- Zlatarska je škola 2007. godine bila prva iz hrvatskog jezika, te četvrta iz matematike, što je pokazatelj kvalitete nastavnog programa i učitelja u osnovnoj školi - govori Šredl.
Inače, u probnom ispitivanju učenika osmih razreda sudjelovalo je ukupno 27 škola iz 21 županije, a škole su odabrane metodom slučajnog odabira. Istraživanje će se nastaviti u travnju ove godine, kada će biti obuhvaćene sve škole s područja naše županije.
Haban
Prethodni članak
Sljedeći članak
Doznajemo detalje požara u zabočkom CIAK-u: Radnici nam ispričali kako je sve krenulo
UPALIO SE HR112 ALERT: Poruke upozorenja u pola 4 ujutro probudile brojne Zagorce
U Hrvatskoj potvrđen slučaj gube - bolesti poznate iz biblijskih vremena
Stigao nalaz. Evo kakva je situacija u Zaboku i okolici
Požar u domu za starije! Traje evakuacija 250 korisnika, vatrogasci na terenu: 'Vlada panika'
Ova 3 znaka će ostvariti sve svoje snove u 2026. – zvijezde su im napokon naklonjene
STRAVA U ZAGORJU: Ubio ženu pa sebe! Slijedi očevid
Ovaj znak Zodijaka uništava sve što dotakne – jeste li vi među njima?
[FOTOGALERIJA] Uživo iz Oroslavja! Dražen Zečić spreman, Domino zagrijao publiku
Posebno priznanje za JU Zagorje zeleno u području ruralnog turizma
Ovaj vikend: Djed Božićnjak stiže u Westgate
PEVEX Zabok slavi rođendan i časti kupce s 15% popusta
Najbolji popusti za predblagdanski shopping
Bliži se kraj 2025., a mi još uvijek ručno provjetravamo? Možemo to i pametnije uz ventilaciju s rekuperacijom na akciji do -40%!
