Zagorska policija upozorava: Roditelji su prekršajno odgovorni ako djeca voze električne romobile
Djeca mlađa od 14 godina uopće ne smiju voziti električne romobile
Sve češće događaju se prometne nesreće u kojima bivaju ozlijeđena djeca, kao sudionici u prometu na električnim automobilima. Na žalost, izuzetak nije niti Zagorje. U proteklom je razdoblju, u kratkom vremenu, PU krapinsko – zagorska zabilježila nekoliko takvih slučajeva.
Nesreće
Tako je 30. lipnja na lokalnoj cesti u Krapinskim Toplicama došlo je do prometne nesreće u kojoj je ozlijeđeno dvoje djece. Maloljetnik je, upravljajući romobilom iz smjera Vrtnjakovca u smjeru Ulice Ljudevita Gaja, pretjecao osobni automobil preko pune razdjelne crte, pri čemu su vozač i putnik, također maloljetnik, izgubili ravnotežu i pali na kolnik. Oboje su prevezeni u Opću bolnicu Zabok, gdje je utvrđeno kako je u prometnoj nesreći lake tjelesne ozljede zadobio maloljetni vozač, a lake tjelesne ozljede s mogućnošću prekvalifikacije je zadobio maloljetni putnik. U Gornjoj Šemnici 26. lipnja desila se nesreća na kolniku nerazvrstane ceste, a sudionici su bili maloljetnici. Na jednom su romobilu bila dva djeteta, koja su se sudarila s električnim romobilom kojeg je vozilo treće dijete i svi su pali na kolnik. Zbog zadobivenih ozljeda vozilom Hitne medicinske pomoći prevezeni su u Kliniku za dječje bolesti u Zagreb.

Dva dana ranije, policija je zaprimila prijavu Klinike za dječje bolesti Zagreb u kojoj je navedeno kako je maloljetna osoba iz Komora Začretskog zadobila teške tjelesne ozlijede prilikom pada s osobnog prijevoznog sredstva - električnog romobila. Iako su prizori maloljetnika koji se voze na ovim romobilima postali već uobičajeni, to zapravo tako ne bi smjelo biti, jer djeca mlađa od 14 godina uopće ne smiju voziti električne romobile, dok oni stariji to mogu, ali uz stroga pravila i propise. Djeca, naravno, nisu kazneno ni prekršajno odgovorna, kao niti svjesna što korištenje električnog romobila može značiti, kakve posljedice mogu ostaviti nesreće koje se događaju, a zasigurno nisu niti, prije vožnje romobilom, detaljno proučila prometna pravila i propise. I, naravno, električni romobil si sasvim sigurno nisu kupila sama.
Odgovornost roditelja
No, kupili su ih njihovi roditelji, koji jesu prekršajno odgovorni, koji moraju brinuti za dobrobit svoje djece i koji moraju znati kakva su pravila i propisi. - Oni su dužni brinuti se o sigurnosti svoje djece, educirati ih o sigurnom korištenju romobila, osigurati da poštuju prometne propise te poduzeti razumne mjere kako bi ih spriječili da ugrožavaju sebe i druge, a u suprotnome to može ukazivati na neadekvatan roditeljski nadzor – kažu u PU krapinsko – zagorskoj. Kao i kod drugih situacija u kojima roditelji svojoj djeci daju na korištenje nešto što zakonski maloljetnici ne smiju koristiti, a opasno je, policija ima pravo obavijestiti Centar za socijalnu skrb o nedovoljnoj brizi da dijete, jer su mu roditelji dali na korištenje prijevozno sredstvo kojim se, prema zakonu, ne smije koristiti.
Naime, u dosadašnjoj praksi pokazalo se da osobnim prijevoznim sredstvima upravljaju djeca mlađa od 14 godina koja nisu prekršajno odgovorna te se prema njima ne mogu primijeniti prekršajnopravno sankcije. Prilikom takvog postupanja nužno je utvrditi roditelja ili skrbnika koji je bio zadužen za nadzor djeteta i ponuditi mu plaćanje kazne na mjestu počinjenja prekršaja ili u roku od tri dana za prekršaj koji je počinilo dijete. Ako roditelj ili skrbnik odbije platiti novčanu kaznu potrebno je ispitati roditelja i skrbnika (na okolnosti počinjenja prekršaja te utvrditi da li je došlo do propuštenog nadzora nad djetetom) te o tome sastaviti zapisnik o ispitivanju osumnjičenika. Ako roditelj ili skrbnik ne žele surađivati, potrebno je o tome izvijestiti Centar za socijalni rad. Kada se utvrde sve relevantne činjenice koje su bitne za pokretanje postupka podnijeti obavezni prekršajni nalog protiv roditelja ili skrbnika za prekršaj koje je počinilo dijete.

Kako bismo roditeljima na to skrenuli pozornost, pitali smo PU krapinsko – zagorsku koje su obaveze vozača ovih prijevoznih sredstava.
Obaveze vozača električnih romobila
Osobnim prijevoznim sredstvima smatraju se vozila s elektromotorom ne jačim od 0,6 kW i koja na ravnoj cesti ne mogu razviti brzinu veću od 25 km/h, a koja nemaju sjedeća mjesta. Dobna granica upravljanja električnim romobilima i ostalim vozilima iz te kategorije postavljena je na 14 godina. Dakle, mlađima od 14 godina Zakonom je zabranjena vožnja električnih romobila. Vozači osobnih prijevoznih sredstava dužni su kretati se biciklističkom stazom ili biciklističkom trakom u smjeru kretanja. Ako biciklistička staza ili biciklistička traka ne postoji, mogu se kretati po površinama namijenjenim za kretanje pješaka te zonama smirenog prometa, pod uvjetom da vode računa o sigurnosti drugih sudionika u prometu. Kada ne postoji mogućnost kretanja osobnih prijevoznih sredstava po biciklističkoj stazi, biciklističkoj traci, površinama namijenjenima za kretanje pješaka ili zonama smirenog prometa jer navedene površine nisu izgrađene, označene ili se ne mogu koristiti, osobna prijevozna sredstva mogu se kretati dionicama županijskih, lokalnih i nerazvrstanih cesta na kojima je brzina kretanja ograničena na 50 km/h ili manje i gdje je to dopušteno postavljenim prometnim znakom, krećući se što bliže desnom rubu kolnika.
Jednako tako, na električnom romobilu smije biti samo jedna osoba, dakle ne smije se nitko voziti osim vozača, a kada je riječ o prelasku ceste pješačkim ili biciklističkim prijelazom, vrijede pravila kao za bicikliste i pješake. Dakle, trebaju sići s električnog romobila i prijeći hodajući. Nakon toga, kada izvrše provjeru, mogu se nastaviti voziti. Kada se kreću biciklističkom trakom ili stazom i iscrtan je biciklistički prijelaz, tada se oni, kao i biciklisti, smiju prevesti preko ceste, no tek nakon što propuste vozila na cesti i dobro provjere mogu li to napraviti na siguran način. Vozač mora upravljati vozilom na način kojim se ne umanjuje stabilnost vozila i ne ometaju drugi sudionici u prometu, a osobito ne smije skidati istodobno obje ruke s upravljača, pridržavati se za drugo vozilo, prevoziti, vući ili gurati predmete koji ga mogu ometati u upravljanju vozilom ili ugrožavati druge sudionike u prometu.
Također, vozač ne smije upravljati vozilom koristeći slušalice na ili u oba uha čime bi umanjio mogućnost reagiranja i sigurnog upravljanja vozilom. Noću i danju u slučaju smanjene vidljivosti vozači električnih romobila moraju biti označeni reflektirajućim prslukom ili reflektirajućom odjećom ili drugom reflektirajućom oznakom. Također mora noću i danju u uvjetima smanjenje vidljivosti na električnom romobilu biti upaljeno jedno svjetlo bijele boje na prednjoj strani i jedno crveno svjetlo na stražnjoj strani.
Napominjemo i da su za nepridržavanje pravila predvođene i novčane kazne, u rasponu od 30 do 130 eura. - Apeliramo na roditelje da pojačano nadziru ponašanje svoje djece u prometu uz pridržavanje svih prometnih pravila i propisa, posebice prilikom korištenja električnih romobila i sličnih prijevoznih sredstava jer električni romobili nisu igračka već se s njima sudjeluje u prometu – pozivaju iz policije.
Naputke, savjete i apel policije pročitajte OVDJE