[VIDEO I FOTO] Odlaze u povijest: Počelo rušenje starih baraka u krugu OB Zabok
Foto: Rikard Jadan
U petak su započeli radovi na uklanjanju starih baraka u krugu Opće bolnice Zabok i bolnice hrvatskih veterana.
FOTOGALERIJU POGLEDAJTE OVDJE
Ugovor o izvođenju radova, vrijednih oko 101 tisuću eura s PDV-om, potpisan je s tvrtkom Kopko d.o.o. koja je u otvorenom postupku javne nabave odabrana kao najpovoljniji ponuditelj. Početkom ovih radova započinje realizacija još jednog važnog infrastrukturnog projekta kojim bolnica uređuje svoje prostore i stvara preduvjete za budući razvoj ustanove.
Barake su izgrađene tijekom Drugoga svjetskog rata, a nakon njegova završetka upravo je u njima započela organizirana zdravstvena djelatnost na Bračku. Godine 1948., nakon što je grof Kulmer darovao svoje imanje za potrebe zdravstva, u tim je prostorima osnovana bolnica za liječenje plućnih bolesnika, čime su postavljeni temelji današnje Opće bolnice Zabok i bolnice hrvatskih veterana.
Iako su barake odavno izgubile svoju prvotnu namjenu te skoro dva desetljeća nisu u funkciji, ostaju važan dio povijesti ustanove i podsjetnik na njezine početke. Njihovim uklanjanjem zatvara se jedno povijesno poglavlje, ali se istodobno otvara prostor za nove sadržaje koji će odgovoriti na današnje potrebe bolnice i njezinih korisnika.
Predsjednik Upravnog vijeća Petar Vrančić ističe kako je riječ o mnogo više od samog uklanjanja dotrajalih objekata.
-Veseli me što ono na čemu već dugo radimo u pozadini daje konkretne i oku vidljive rezultate. Tzv. barake su nam bile veliki problem jer stoje godinama zapuštene i osim što vizualno narušavaju prostor, predstavljaju i različite opasnosti. Ovo je samo jedan od projekata koje pripremamo, a još ih je mnogo u različitim fazama i čija će realizacija kroz skoro vrijeme biti vidljiva. Netko će možda reći da je ovo samo uklanjanje starih baraka, ali iza toga stoji velik administrativni posao, brojni zakonski propisi, obveze, procedure i regulative koje je potrebno ispuniti prije nego što radovi uopće mogu započeti.
Uz veliku podršku Vlade Republike Hrvatske i resornog Ministarstva zdravstva, naš je cilj raditi odgovorno, ostvarivati napredak i svakodnevno podizati kvalitetu rada i zdravstvene skrbi, pritom odlučno idući prema ciljevima koje smo si postavili. Najviše me raduje kada sve češće čujem pozitivne komentare na rad bolnice i zaista se iskreno veselim svakom novom koraku.
Upravo zato sam sretan što smo došli do trenutka kada rezultati našeg rada više nisu vidljivi samo u dokumentima i planovima, nego i konkretno na terenu – kaže Vrančić.
Na prostoru nekadašnjih baraka najprije će biti uređeno privremeno parkiralište za zaposlenike, čime će se poboljšati uvjeti rada i rasteretiti postojeći parkirališni kapaciteti. Dugoročno je na toj lokaciji planirana izgradnja Centra za palijativnu skrb s dodatnim sadržajima, jednog od najvažnijih razvojnih projekata bolnice u narednim godinama.
-On će biti otprilike na oko 21.000 kvadrata s ostatkom prostora i dodatnim sadržajima koji će biti i vjerujemo onda kad realiziramo taj projekt da će se sigurno u tom dijelu zdravstvena skrb naših pacijenata, ne samo u našoj županiji nego i šire, poboljšati – dodaje Vrančić.
Ravnateljica bolnice Andreja Filija, dr. med., naglašava kako je svaki infrastrukturni projekt na kojem trenutno radimo prije svega ulaganje u kvalitetniju zdravstvenu skrb.
-Svaka promjena koju provodimo ima jedan cilj, a to je osigurati bolje uvjete za naše pacijente i zaposlenike. Uklanjanjem dotrajalih objekata stvaramo temelje za razvoj novih sadržaja koji će odgovarati suvremenim potrebama zdravstvenog sustava. Posebno me veseli što je upravo na ovom prostoru planirana izgradnja Centra za palijativnu skrb, projekta koji će omogućiti još kvalitetniju i dostojanstveniju skrb za pacijente kojima je ona najpotrebnija. Kao liječnici, uvijek razmišljamo dugoročno i upravo zato svaki infrastrukturni projekt promatramo kroz njegov doprinos kvaliteti liječenja i skrbi o pacijentima – navodi Filija.
Što se tiče zbrinjavanja otpada s gradilišta, azbest se odvozi na za to predviđena mjesta, kao i staklena vuna, a drugog opasnog otpada nema, već se radi o glomaznom i komunalnom otpadu.
FOTOGALERIJU POGLEDAJTE OVDJE
Uklanjanje starih baraka dio je šireg ciklusa kapitalnih ulaganja kojima bolnica sustavno uređuje i razvija svoj prostor. Riječ je o projektima koji zahtijevaju dugotrajnu pripremu i provedbu, ali i predstavljaju važna ulaganja u budućnost ustanove.
Opća bolnica Zabok i bolnica hrvatskih veterana nastavlja s ulaganjima i realizacijom velikih infrastrukturnih projekata kojima će se unaprijediti uvjeti liječenja, kvaliteta zdravstvene skrbi te uvjeti rada zaposlenika – kažu u Bolnici.
Prethodni članak
Sljedeći članak
Tragična posljedica nesreće u utorak. Od zadobivenih ozljeda preminuo je zagorski vatrogasac
Izbio požar u Zagorju: Vatra izmakla kontroli i proširila se na gospodarski objekt, objavljeni detalji
Upravo je zatreslo. Potres se osjetio i u Zagorju
[PROGNOZA VREMENA] Evo koliko će biti vruće
Stavite 2 kapi ovoga u jaja prije pohanja: Meso ne upija ni kap ulja, a korica ostaje hrskava satima
Zaboravite na tipske stanove: Arhitekt Saša Vlajnić otkrio nam je kako izgleda dom u kojem je svaki kvadrat krojen po mjeri stvarnog života
Teška prometna na A1, prekinut promet, stigao i helikopter
Tragedija: Muškarac poginuo u prevrtanju traktora
FOTOGALERIJA: Svjetska jazz atrakcija u Mariji Bistrici
USKOK objavio detalje istrage protiv Keruma: Evo za što ga sumnjiče
Svjetski dan rendžera – 31. srpnja
Imate modernu kuću, savršenu izolaciju i snažnu klimu, ali pojavljuju se vlaga i plijesan, a vi se osjećate umorno?
Valoviti papir Dunapack zapošljava: Postanite dio uspješnog tima jednog od najvećih proizvođača papirne ambalaže u Europi
Što učiniti ako pronađete ptića?
