Upaljeni generatori protiv tuče: evo koje područje je prvo na udaru
Foto: Ilustracija
Kao što je već i najavljeno, i danas u Hrvatskom zagorju, kao i u cijeloj sjeverozapadnoj Hrvatskoj, postoji opasnost od jačih lokalnih grmljavinskih pljuskova i prolazno jakog sjevernog vjetra.
DHMZ je stoga, kao i za veći dio Hrvatske, i za Zagrebačku regiju, u koju spadaju Zagreb, Zagorje, Međimurje i Podravina, izdao žuto upozorenje, što znači potencijalno opasno vrijeme.
A da nam se uistinu približava potencijalno opasna fronta, svjedoči i činjenica da je DHMZ izdao nalog operaterima generatora za obranu od tuče pomoću srebrovog jodida da upale generatore u 15:30 sati.
Kako nam je upravo potvrdio Josip Salatko, predsjednik Udruge raketara protugradne obrane Hrvatske, prema trenutačnom stanju, generatori će biti upaljeni naredna tri sata.
- Dobili smo nalog da upalimo generatore u 15:30 i bit će upaljeni do 18:30, no, ne isključujemo mogućnost da dobijemo i nalog da produžimo rad generatora. Trenutačno se fronta nalazi iznad Austrije i k nama će doći preko Slovenije, dakle, sa sjeverozapada - rekao je Salatko za Zagorje.com.
Kao i uvijek, i ovog puta posebno je naglasio kako se ne može predvidjeti hoće li padati tuča, a kamoli gdje će padati, no, pošto dolazi sa sjeverozapada, prvo na udaru je sjeverozapadno područje Krapinsko - zagorske županije, dakle, Klanjec, Kumrovec, Zagorska Sela, Desinić, Tuhelj, Pregrada i Hum na Sutli.
- Mi ćemo oblake iduća tri sata zasuti srebrovim jodidom i nadam se da će, kao i mnogo puta do sada, to spriječiti tuču na širem području naše županije, ali ova rubna mjesta, uz granicu sa Slovenijom, koja je ukinula protugradnu obranu, dosta su nezaštićena, tako da tamo uvijek postoje veća opasnost - kaže Salatko te dodatno naglašava da je fronta koja nam se približava isprekidana, tako da postoji mogućnost ne samo da prođemo bez tuče, nego bi se moglo dogoditi da lokalno neka mjesta prođu čak i bez kiše, kojoj se poljoprivrednici i vrtalari itekako vesele i išekuju je već tjednima.
Na kraju, Salatko je komentirao i tu činjenicu. - Velim, fronte su zadnjih tjedana uglavnom često isprekidane. Neka mjesta dobiju obilnije pljuskove, neka par kapi kiše ili gotovo ništa. No, to je tako. Vidim na društvenim mrežama pojedince koji komentiraju da smo za to krivi mi, operateri generatora. Najprije su nas optuživali da mi sa srebrovim jodidom uzrokujemo tuču. Sad kad se pokazuje da Slovenija, koja je to ukinula, svako malo nastrada od tuče, a kod nas gotovo da je i nije bilo ove godine, onda su nas počeli optuživati da smo mi krivi što nema kiše u Zagorju. Jedva čekam vidjeti za što će nas sljedeće optužiti - osvrnuo se Salatko na pojedine komentare po društvenim mrežama.
Prethodni članak
Sljedeći članak
Danas nas čeka novo nevrijeme, a kakav će biti ostatak tjedna? Božarov: 'Najgore je iza nas'
Drama: Zatvorenik pobjegao policiji!
Spaljivao suhe grane, a onda je buknuo požar: Detalje objavila PU krapinsko-zagorska
Ministricu pitali bi li jela uzgoj iz vrta da živi preko puta otpada - pazite odgovor
Peto dijete u obitelji Petek
Dvoje građana predalo policiji eksploziv, barut i pištolj: Evo što su sve imali kod kuće
Stižu nova poskupljenja hrane. Evo što bi najviše moglo poskupjeti
Manijak nadrogiran upao u kuću nepokretne žene (83) i ozlijedio ju je
Danas će u Zagorju biti vruće, a sutra očekujte padaline
Jac Promotion osvojio 9. Malonogometni turnir 3vs3 u Gornjoj Šemnici
Važnost divljih oprašivača
Zaboravite na tipske stanove: Arhitekt Saša Vlajo otkrio nam je kako izgleda dom u kojem je svaki kvadrat krojen po mjeri stvarnog života
Svjetski dan rendžera – 31. srpnja
Imate modernu kuću, savršenu izolaciju i snažnu klimu, ali pojavljuju se vlaga i plijesan, a vi se osjećate umorno?
Valoviti papir Dunapack zapošljava: Postanite dio uspješnog tima jednog od najvećih proizvođača papirne ambalaže u Europi
