‘U Zagorju sve više osoba ima problem s kockanjem i klađenjem, a mladi piju puno i u velikim količinama’
MJESEC BORBE PROTIV OVISNOSTI: Razgovarali smo s dipl.psih. Svetislavom Jokom, kliničkim psihologom Zavoda za javno zdravstvo KZŽ
Od 15. studenog do 15. prosinca obilježavamo Mjesec borbe protiv ovisnosti te u tom razdoblju stručnjaci kroz javnozdravstvene aktivnosti nastoje osvijestiti širu zajednicu o problemu bolesti ovisnosti i potaknuti na borbu protiv ovisnosti.
Situacija u KZŽ
Dipl. psih. Svetislava Joku, kliničkog psihologa Zavoda za javno zdravstvo KZŽ, Odsjeka za zaštitu mentalnog zdravlja i prevenciju ovisnosti, pitali kakvo je stanje u Krapinsko – zagorskoj županiji. U tretmanu je trenutačno 47 osoba koji imaju problematiku ovisnosti o alkoholu, opojnim drogama i kockanju i klađenju. - U zadnje vrijeme primjetan je porast broja osoba koji imaju problem s kockanjem i klađenjem, poglavito online kockanje i klađenje.
Kod mladih i dalje dominira zlouporaba alkohola, mladi piju puno i u velikim količinama (ekscesivno opijanje). I dalje u populaciji mladih osonovnoškolaca dominira eksperimentiranje primarno s cigaretama i alkoholom, dok je kod srednjoškolaca dominatno eksperimentiranje s marihuanom, nešto manje s speedom ili MDMA (ecstasy). Mladi također sve više imaju problema s kockanjem i klađenjem, što progredira kao problem kasnije u odrasloj dobi. U zadnje vrijeme imamo velikih problema kod mladih s uporabom nikotinskih vrećica (SNUS), e -cigareta s različitim okusima te energetskim pićima koji štetno djeluju na organizam mlade osobe – kaže Joka.
Dodaje da se nada da će zakonodavac u skladu s već prethodnim najavama uvesti ograničenja za kupovinu navedenih proizvoda prvenstveno u populaciji maloljetnika. Vezano uz alkohol i opojne droge situacija je slična prijašnjim godinama, saznajemo.
Kršenje zakona
Na razini Hrvatske 14 godina je prosječna dob kada mlada osoba dolazi u prvi kontakt s alkoholom. - U KZŽ imali smo slučajeva da djeca u dobi od 11 godina prvi put probaju piti alkohol, najčešće u obiteljskom okruženju, kada im je alkohol bio ponuđen od strane primarne obitelji. Za nas koji radimo preventivne aktivnosti s djecom i mladima to budu otegotne okolnosti te nam roditelji moraju biti partneri kako bi sinergijskim aktivnostima radili na poticanju razvoja zdravih životnih stilova kod djece i mladih – upozorava dip. psih. Joka.
Napominje da je mladima jako dostupan alkohol, a također i alkoholna industrija stvara pozitivnu sliku vezanu uz konzumaciju alkohola. Zakon je jasan po pitanju zabrane točenja alkohola u ugostiteljskim objektima i prodaje alkohola u trgovinama, no često smo i sami svjedoci kršenja zakona, a to su stvari kojima bi se trebale baviti nadležne službe.
- Mladima su dostupne lake droge, poglavito marihuana te se često mladi slože pa umjesto pijenja alkohola konzumiraju marihuanu zajednički prilikom proslave rođendana ili sličnih druženja – ističe. Kada situaciju u Zagorju usporedimo sa onom u drugim županijama ili većim gradovima u Hrvatskoj, u KZŽ je ipak bolja. – Također, općenito je primjetan znatan pad opijatske ovisnosti na razini cijele HR, no danas više dominira zlouporaba kanabinoida – kaže Joka.
Nova vrsta ovisnosti
Pitali smo ga i o novoj ovisnosti, ovisnosti o internetu. - Upotreba interneta postala je svakodnevica osoba svih životnih dobi, a naročito mladih. Istraživanje u Hrvatskoj na reprezentativnom uzorku djece pokazuje da većina njih u dobi od 9 do 17 godina ima mogućnost pristupanja internetu te da većina posjeduje pametni telefon,računalo ili neki drugi uređaj pomoću kojega mogu pristupiti internetu kada im je to potrebno.
Svjetska zdravstvena organizacija 2018. je godine uvrstila Gaming disorder u 11. reviziju Međunarodne klasifikacije bolesti i srodnih zdravstvenih problema. Time je ovaj poremećaj službeno priznat kao bolest te klasifikacijski smješten u područje bolesti ovisnosti. Navedena dijagnoza, dakle, odnosi se samo na patološko igranje videoigara, a ne na internet kao takav. Simptomi na koje se osobe s ovim problemom žale mogu biti gubitak kontrole nad vremenom provedenim za internetom, pojava žudnje, napetosti, nemira, impulzivnosti, tjeskobe i dr. kada ne možemo do interneta, zakazivanje u školi ili na poslu, zamjena dana i noći , zapostavljanje higijene, zanemarivanje adekvatnog unosa hrane i tekućine i dr. U skladu s novim nadograđenim registrom ovisnika (Pompidou grupa), vodimo evidenciju i ovisnosti o internetu i videoigrama.
Sve se više javljaju u savjetovalište ZZJZKZŽ zabrinuti roditelji koji detektiraju prekomjerni boravak svoje djece na modernim tehnologijama. Mi se trudimo u suradnji s osnovnim i srednjim školama na prostoru KZŽ senzibilizirati roditelje na ovaj problem u sklopu različitih predavanja na roditeljskim sastancima te im omogućiti savjetovanje ukoliko je potrebno – ističe Joka.
- Od 15. studenog do 15. prosinca obilježavamo Mjesec borbe protiv ovisnosti te u tom razdoblju stručnjaci kroz javnozdravstvene aktivnosti nastoje osvijestiti širu zajednicu o problemu bolesti ovisnosti i potaknuti na borbu protiv ovisnosti. Također potičemo građane KZŽ da se jedan dan „isključe“ i da budu „e-neovisni“ – zaključuje.