Prethodni članak
Sljedeći članak

''U 18 metara visok krijes ugradili smo 40 kubnih metara drva''

Najveći Ivanjski krijes u Zagorju i ove se godine je zapaljen na Žlenderovom bregu. Ovo atraktivno događanje postalo je prepoznatljivo ne samo u tuheljskom kraju, nego i u cijelom Zagorju, a i šire


Etno udruga „Kolovrat“ već od 1990-ih, a službeno od 2009. gradi Ivanjski krijes. Protekle se subote tristotinjak ljudi koji došli diviti dostignućima udruge u očuvanju starih običaja i starih zanata. 

– Ovu godinu smo izgradili 18 m visok krijes. Unutra je oko 40 kubnih metara drva. Gradili smo ga ukupno pet dana. Došao nam je prijatelj s bagerom kada smo učvrstili konstrukciju, a onda smo, lepo polako, uz gemištece i roštilj unutra stavljali drveni materijal – opisao nam je neumorni Ruda Žlender, predsjednik Udruge tijek nastajanje najvećeg zagorskog krijesa.

Na Žlenderovom Bregu u subotu su posjetitelji mogli uživati uz glazbu Black banda te uz pomoć Općine Tuhelj besplatnim grahom.

Etno udruga „Kolovrat“ osnovana 2009. godine s ciljem očuvanja starih zanata i svekolikih događanja koja su se događala na selu. Udruga obilježava od Martinja, od postavljanja rampe na starinski način, kao svadbenog običaja kojim se zaustavljala svadbena povorka, do svih ostalih običaja koje tako uspjeva sačuvati od zaborava. Na pitanje zašto ljudi već godinama vole dolaziti na Žlenderov Breg kako bi vidjeli Ivanjski krijes, naš sugovornik odgovara:

– Ovo je jedan običaj koji je prepoznatljiv već više od dvadeset godina u našem selu. Naše selo ima sto i nešto mještana, a tu na breg dojde preko 500 ljudi. To Vam sve govori koliko smo mi prepoznatljivi s našim običajima i nastojanjem da ljudima pokažemo da se nigdar ne bu zatrla ona domača zagorska reč, ali ne samo riječ, već i običaji. Mi smo udruga koja čuva naše običaje i dok sam živ, ja bum se trsil da bude i Ivanjskog krijesa, i uskrsnog pucanja i Martinja, i Nikole i Krampusa i Djeda Božićnjaka i svih ostalih događanja koja naša udruga njeguje. Mi smo 1994. počeli sa zakapanjem kanti u zemlju i tu smo počeli za Uskrs pucati, ali od 2000. godine mi smo tu u našem dijelu Zagorja, kak bi rekli – No 1 – kazao nam je Žlender.

 

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook