Prethodni članak
Sljedeći članak

Svjetski dan rendžera: Hrabri čuvari prirode na prvoj crti očuvanja okoliša

Svjetski dan rendžera obilježava se 31. srpnja svake godine i posvećen je svim čuvarima prirode – rendžerima – koji svakodnevno rade na zaštiti prirodnih bogatstava, nacionalnih parkova i zaštićenih područja diljem svijeta. Ovaj dan prvi put je obilježen 2007. godine na inicijativu International Ranger Federation (IRF) i zaklade Thin Green Line Foundation.

Cilj Svjetskog dana rendžera je odati počast rendžerima koji su izgubili život na dužnosti te podići svijest o važnosti njihove uloge u očuvanju prirode i biološke raznolikosti. Također, Svjetski dan rendžera naglašava izazove s kojima se suočavaju, poput sukoba s krivolovcima, opasnih uvjeta rada i nedostatka resursa. Ovogodišnja tema Svjetskog dana rendžera je „Rendžeri – pokretači transformativne zaštite prirode“ (Rangers, Powering Transformative Conservation). Ova tema ističe važnost rendžera u pokretanju promjena koje će omogućiti dugoročno očuvanje prirodnih resursa i biološke raznolikosti, istovremeno se boreći protiv prijetnji kao što su klimatske promjene i ljudska aktivnost koja ugrožava okoliš. Neka Svjetski dan rendžera bude prilika da zahvalimo svim rendžerima na njihovom hrabrom radu i da podržimo njihovu misiju očuvanja našeg planeta za buduće generacije.

U Hrvatskoj se rendžeri nazivaju čuvari prirode i obavljaju neposredni nadzor u zaštićenim područjima te ekološkoj mreži Natura 2000. Zaposleni su u javnim ustanovama koje upravljaju zaštićenim područjima te obavljaju poslove u skladu s Zakonom o zaštiti prirode, kao i drugim relevantnim zakonodavnim propisima. U Javnoj ustanovi Zagorje zeleno, Ivan Malogorski radi kao čuvar prirode već 17 godina, brinući se za očuvanje prirode i prirodnih vrijednosti Krapinsko – zagorske županije.

Javna ustanova Zagorje zeleno na području Krapinsko-zagorsko županije već 17 godina provodi projekt PTIČEK – mladi čuvari prirode. Cilj ovog jedinstvenog edukativnog projekta je potaknuti mlade na aktivno uključivanje u zaštitu prirode te razvoj ekološke svijesti. Aktivnosti projekta odvijaju se kroz dvodnevne radionice koje obuhvaćaju teme o odnosu čovjeka i prirode, ekosustavima, geološkoj baštini i zaštićenim područjima. Kroz sudjelovanje u radionicama, učenici stječu znanja i vještine potrebne za očuvanje biološke i krajobrazne raznolikosti. Do sada je više od 400 učenika steklo potvrdu mladog čuvara prirode.

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook