[REVOLUCIJA U POLJOPRIVREDI] Uskoro će traktori bez vozača samostalno obrađivati tlo, vršiti gnojidbu i sjetvu
U proizvodnju pilot linije ovakvih traktora krenulo se u Rusiji
Tvornica traktora u Sankt Peterburgu (PTZ) i tvrtka koja radi na sustavima umjetne inteligencije za robotizaciju poljoprivrednih strojeva Cognitive Pilot pokrenut će prvu svjetsku masovnu proizvodnju traktora Kirovets kojima upravlja sustav autopilota, a temelji se na umjetnoj inteligenciji, javlja Agroklub.
Prema najavama, serijsko opremanje ovih traktora sustavom autopilota planira se za veljaču, tako da bi pilot serija od 10 do 20 strojeva bila isporučena kupcima u jesen ove godine, nakon čega bi započela serijska proizvodnja, pa bi shodno tome u Rusiji do 2024. moglo biti u pogonu čak 10 tisuća takvih traktora.
Ovi će traktori moći prepoznati stanje u okolini, kočiti ako naiđu na prepreku, izračunavati optimalnu rutu za obavljanje poslova i slično, a moći će provesti i analizu stanja tla i usjeva. Samostalno bez vozača traktori će se moći kretati tek u trećoj fazi ovoga projekta, odnosno u potpuno bespilotnoj verziji. Prema izračunima, s ovakvim će se sustavom uštedjeti 70 do 80 posto na popravcima opreme i priključaka, a traktor će moći samostalno raditi u svim operacijama poput sjetve, gnojidbe, obrade tla i slično, piše Agroklub.
Prethodni članak
Sljedeći članak
Prognostičar objavio do kad će trajati olujna kiša i jak vjetar u Zagorju
Najsretnija vijest 🍀 U Zagorju rođena 21 beba. Evo tko su i odakle njihove mame
Župan Kolar oglasio se o izvanrednoj situaciji: 'Ovo što se događa ne ide nam u prilog'
Zbog nevremena odgođena nastava u tri zagorske škole
[FOTO I VIDEO] Poplava prijeti Zaboku, vatrogasci postavljaju nasipe
Vikend pred nama: Zvijezde otkrivaju tajne! Tko će uživati, a tko biti na oprezu?
Travanj donosi ozbiljan novac i mir rođenima u ovim danima
Ravnatelj DHMZ-a objasnio što je to pogodilo Hrvatsku: 'To se događa jedanput u stotinjak godina'
FOTOGALAERIJA: U iščekivanju Uskrsa u Svetištu MBB-e: Križni put sa svijećama na Žalosni petak
Nogometna bomba u Zagorju: Abdurahimi stigao u 1. ŽNL!
PONOVO VAS DARUJEMO: Osvojite uskrsni pinklec za sebe ili nekog koga želite razveseliti!
Što je obnova prirode?
Očna optika Cviker slavi 5. rođendan: ‘To je priča o povjerenju, zajednici i upornosti’
Invisalign i bol: boli li terapija i kako ublažiti pritisak u prvim danima?
Međunarodni dan šuma - 21. ožujka
