Prethodni članak
Sljedeći članak

Ravnatelj DHMZ-a otkrio što nas čeka u narednom periodu


Foto: Ilustracija 

Državni hidrometeorološki zavod (DHMZ) i danas je izdao upozorenje na potencijalno opasne vremenske uvjete duž cijele obale, od Istre i Dalmacije pa sve do Dubrovnika. Ipak, prema prognozama, u danima koji slijede očekuje se mirnija sinoptička situacija, potvrdio je za HRT ravnatelj DHMZ-a dr. sc. Ivan Güttler, prenosi zagreb.info.

„Ostala su upozorenja na udare bure iznad mora“, izjavio je Güttler u emisiji U mreži Prvog, pojašnjavajući kako su posljednjih dana dva ciklonalna sustava zahvatila Hrvatsku, izazvavši niz problema.

Güttler je naglasio kako su ciklone došle iznad izrazito zagrijanog tla i mora, što je stvorilo povoljne uvjete za razvoj snažnih konvektivnih oblaka. Ti oblaci, visoki i do 15 kilometara, donose tuču, jak vjetar i obilnu oborinu.

Posebno je istaknuo nevrijeme koje je iznenada pogodilo Split i okolicu: „Bio je to izolirani oblak koji je vrlo brzo nastao iznad mora i u samo pola sata stigao iznad Splita, Solina i okolnih mjesta. Imao je orkanske udare duž cijelog svog stupca, što je vrlo neuobičajeno.“

DHMZ je, dodaje Güttler, dan ranije izdao upozorenje na potencijalno opasne uvjete, ali se nije moglo predvidjeti da će oluja zahvatiti upravo područje Splita i s tolikim intenzitetom.

Dan ranije, nevrijeme je pogodilo i Zagreb i Slavoniju, gdje su se razvili linijski sustavi koji su sporije napredovali i omogućili pravovremenu aktivaciju sustava za upozorenje.

Načelnik Sektora za pripravnost i koordinaciju Ravnateljstva civilne zaštite, Tomislav Marević, izvijestio je kako se građani uglavnom dobro snašli: „Bilo je naglo, intenzivno, snažno. Ljudi znaju reagirati u takvim slučajevima. Imamo oko 20 ozlijeđenih, ali vjerujem da će se brzo oporaviti.“

U Splitu je zaprimljeno više od 400 poziva građana, a zahvaljujući sustavu „prelijevanja poziva“, oni su preusmjeravani na zagrebački centar 112. „Na taj način izbjegavamo dupliciranje intervencija i bolje raspoređujemo resurse“, pojasnio je Marević.Meteorolog Branko Grisogono iz Hrvatskog meteorološkog društva upozorio je da se sve češće bilježe nagli prijelazi između vremenskih stanja, što je posljedica klimatskih promjena.

„Nevremena su postojala i prije, ali sada su intenzitet i brzina sustava znatno veći“, rekao je Grisogono.

Ravnatelj DHMZ-a najavio je da se u sljedeća dva dana očekuje stabilizacija vremena – upozorenja za obalu danas su još u žutom, a potom cijela zemlja prelazi u zeleni režim.

„Temperatura će rasti do kraja tjedna, a sredinom sljedećeg tjedna mogući su novi oborinski događaji“, rekao je Güttler, uz napomenu da će ljeto u Hrvatskoj i Europi biti toplije od prosjeka.

Kada je riječ o oborinama, dodaje, nema jasnih signala – očekuju se naizmjenična razdoblja suše i snažnih oborina.

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook