Prva snaga na koju se može računati
Proslava 30. obljetnice VZKZŽ
Jučer je u Mariji Bistrici održana svečana proslava 30. obljetnice Vatrogasne zajednice KZŽ-e. Proslavi je prethodila sjednica skupštine, na kojoj su prihvaćeni plan rada i financijski plan za 2024. godinu, kao i Izmjena financijskog plana za ovu godinu, a koji je pretrpio samo sitne korekcije.
Nakon toga u Domu kulture u Mariji Bistrici svečano je obilježena 30. obljetnica, uz kratki osvrt na osnivanje i rad ove zajednice koja danas okuplja 81 dobrovoljno vatrogasno društvo i dvije profesionalne javne vatrogasne postrojbe. Istaknuto je kako su se kroz godine mijenjale i potrebe kada je u pitanju vatrogasni poziv, no svemu tome vatrogasci se prilagođavaju, a u tome ih prati i županijska vatrogasna zajednica, koja danas ima 6864 članova, od čega 1844 operativnih, i čak 1191 člana mladeži i pomlatka.
Kao predsjednik zajednicu vodi Stjepan Skuliber, zapovjednik je Marijan Lovrenčić, a tajnik Rajko Jutriša. Uz redovna osposobljavanja, preventivni rad, vježbe i natjecanja, svi oni čine jedinstvenu vatrogasnu cijenjenu i priznatu vatrogasnu obitelj. Ovu su svečanost pozdravili i uveličali brojni gosti. Sa govornice su se obratili načelnik Općine Marija Bistrica Josip Milički, predsjednik Gasilske zveze Šmarje pri Jelšah Erih Strašek, potpredsjednik Hrvatske vatrogasne zajednice Željko Šoša, župan Željko Kolar i glavni vatrogasni zapovjednik i državni tajnik Slavko Tucaković. Proslavi su nazočili i predsjednik Općinskog vijeća Općine Marija Bistrica Teodor Švaljek, rektor Svetišta MBB-e preč. Domagoj Matošević, potpredsjednici Hrvatske vatrogasne zajednice Zdenko Čarapar i Mijo Brlečić, predstavnici Vatrogasne zajednice grada Zagreba te županijskih zajednica varaždinske, međimurske, koprivničko – križevačke, sisačko – moslavačke, osječko – baranjske, zagrebačke i zadarske županije, te predstavnici žurnih službi s kojima ova vatrogasna zajednica surađuje.
Predsjednik VZKZŽ-e Stjepan Skuliber u svom je govoru zahvalio svima koji su u ovih 30 godina sudjelovali na bilo koji način u radu zajednice, te svima, a posebno županiji i županu Kolaru na podršci i izvrsnoj suradnji. Napomenuo je kako su vatrogasci danas prva snaga na koju se može računati u slučaju bilo kakve nepogode.
Ovom su prilikom dodijeljene i spomen plakete, zahvalnice kao i povelja počasnog predsjednika koju je dobio Ivica Glas, predsjednik zajednice od 2002. do 2017. godine. Spomen plakete za poseban doprinos i potporu vatrogastvu dobili su osnivači zajednice: Rajko Jutriša, Josip Posavec, Hinko Strahinec i Rudolf Zajec, zatim Hrvatska vatrogasna zajednica, Krapinsko zagorska županije, Grad Krapina, Gasilska zveza Šmarje pri Jelšah, Policijska uprava krapinsko zagorska, Služba Civilne zaštite Krapina, Zavod za hitnu medicinu KZŽ-e, Društvo Crvenog križa KZŽ-e i HGSS Stanica Zlatar Bistrica, dok su zahvalnice za poseban doprinos i potporu vatrogastvu dobili: Andrija Gorički, Croatia osiguranje, HRT Šarić, HTZ Presečki, Ninotex i Vatropromet.
Također župan Kolar predao je Zahvalnicu KZŽ-e za izniman doprinos razvoju vatrogastva, dok je u ime Hrvatske vatrogasne zajednice Slavko Tucaković plakete predao VZKZŽ-e, ali i pojedinačno predsjedniku Skuliber, zapovjedniku Lovrenčići i počasnom predsjedniku Glasu. Dodajmo da je himne Lijepu našu i Vatrogasnu, kao i još dvije pjesme otpjevala Klapa ''Bistrica''.
Prethodni članak
Sljedeći članak
Vozači, obratite pažnju: S ove udaljenosti kamera za nadzor brzine ne može snimiti vozilo
'Popili smo svaki po pet pet pivi, ali problem je jer cijeli dan nismo jeli'
Lipanj donosi uspjeh za ova 4 horoskopska znaka – sve što dotaknu pretvara se u zlato
Eksplozija u obiteljskoj kući: vatrogasci i policija na terenu, slijedi očevid
Dramatične scene: Autom sletio s ceste pa završio na boku u dvorištu kuće, intervenirali vatrogasci
25. JUBILARNE Aquae vivae sportske igre učenika
Kaos na obilaznici: Nesreća stvorila kolonu dugu 10 kilometara, izbjegnite ove dijelove
FOTOGALERIJA: Spektakularni Fio show otvorio ''Ljeto u Mariji Bistrici''
Ponedjeljak donosi promjene: Tko leti, a tko pada?
[PROGNOZA VREMENA] Dolaze ljetne temperature
Međunarodni dan biološke raznolikosti i Dan zaštite prirode – 22. svibnja
Nikad sporija sezona: Kako privući goste tijekom cijele godine
Ne postoji građevina za stanovanje kojoj nije potrebna ventilacija
Gospodarenje stanovima d.o.o. uspješno provelo energetsku obnovu zgrade Mače 32A
Oporavljena roda vraćena u prirodu na području Zagorskih Sela
